Ala täynnä hulluja

Jos eivät murhaa potilaitaan, niin sitten kidutetaan yhteisvoimin. Hoitoalalle nähtävästi on pesiytynyt joukko, joka tarvitsisi eniten hoitoa itse. Syy on myös ammattitaidottomassa johdossa ja alalle pesiytyneessä laiskottelukulttuurista.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hoitajien asenteet vievät potilaan lepositeisiin/1135259527818
9777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mennä itse kokeilemaan alaa. Saattaisit jossain vaiheessa olla itse ensimmäisenä pistämässä potilasta siteisiin.

Äänestä

Lepositeisiin laittamiseen tarvitaan lääkäriltä lupa, joten tuo juttu on puuta heinää. Lääkäriltä se määräys tulee myös lääkkeiden antamiseen ja kaikkiin pakkotoimiin. Samoin tahdonvastaiseen hoitoon asettamiseen. Joten etsitäänpä ensin se oikea puu ennen kuin aletaan sitä haukkumaan.

Äänestä
  • Hoitohenkilökunnan ja lääkäreiden soveltuvuus tehtäväänsä pitäisi tarkistaa vähintään puolivuosittain tehtävillä psykiatrisilla seulonnoilla. Lääkärin lupa haetaan yleensä jälkeenpäin. Potilaan sekavuus on huonon hoidon tulos, mikäli se on totta tai kaikkiin tiloihin keksitty syy.

    Äänestä

Potilas saatetaan eristää mikäli hän uhkaa vakavasti muita potilaita tai itseään. Ketään ei koskaan laiteta lepositeisiin ilman erityisen painavaa syytä. Oikeastaan ainut syy on, että potilas yrittää toistuvasti vahingoittaa itseään vakavasti, tällöinkin tilanteessa, jossa mitään muuta hoitotoimenpidettä ei voida katsoa tilanteeseen sopivana. Lepositeissä oleva potilas myös sitoo yhden hoitajan pois osastolta, kun häntä on tarkkailtava koko ajan. Lepositeisiin laitetaan, mikäli mitään muuta vaihtoehtoa ei voida käyttää. Tällöinkin pyritään mahdollisimman lyhyeen eristämiseen.

Että eipä tunnu Hs:n journalistilla olevan mitään käsitystä miten asiat oikeasti menevät.

Äänestä

Itse olen sitä mieltä, että kaikista pahimmat sekopäät löytyvät nuorisotyön alalta. Pakko sanoa, että lähes jokainen yhteisöpedagogiksi opiskeleva, joita pienellä kotikunnallani on varsin merkittävä määrä, on osottautunut keskimääräistä typerämmäksi ihmiyksilöksi. Ja nämä hullut ovat tyhmiä hulluja, mikä on varsin ikävää, koska he saavat sähläyksellään huomattavaa vahinkoa aikaiseksi. Sinänsä hyvin harmmillista. Sosionomi ympyröissä olen törmännyt taas hitusen fiksuimpihin ja hiljaisempiin sekopäihin. Olen siis todennut, että, niin kauan kun tunnen itseni ihmisläheiseksi, vältän sosiaali- ja terveysalaa sekä kasvatustieteilijöitä. Pysyypähän mieli kirkkaana.

Äänestä

Huonoina kausina oma asukkaani (autistinen) hakkasi itse oman naamansa turvoksiin, repi korvansa irti ja painoi sormet silmämuniin.

Pitääkö minun vain katsoa vierestä kun toinen hakkaa itsensä kun voisin laittaa lepositeet. Kyseiselle henkilölle kun eivät lääkkeetkään sopineet.

Helvetin herkkänahkaiset voisitte ensin tutustua alaan ja käydä itse paikanpäällä niin ymmärtäisitte mitä vastaan meuhkaatte.

Äänestä

on se, että hoitoalalle otetaan kaikki jotka sinne keksivät tulla

Äänestä
  • haistahan paskaa

    Äänestä

  • fyu kirjoitti:

    haistahan paskaa

    Mutta niitä ei oteta, jotka eivät keksi tulla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ts kirjoitti:

Jos eivät murhaa potilaitaan, niin sitten kidutetaan yhteisvoimin. Hoitoalalle nähtävästi on pesiytynyt joukko, joka tarvitsisi eniten hoitoa itse. Syy on myös ammattitaidottomassa johdossa ja alalle pesiytyneessä laiskottelukulttuurista.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hoitajien asenteet vievät potilaan lepositeisiin/1135259527818

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu