Mua kiinnostaa sellainen asia, miksi lestadiolaisuudesta erotaan jos kerran se lapsuus on erityisen hyvä ja koti kaiksista turvallisin ja onnellisin niinkuin yleisesti lehtijutuissa kerrotaan?
Ja itseasiassa aika moni kai jättää uskon, sillä muutenhan Suomi olis jo täyttynyt lestadiolaisista kun lapsimäärä on aina melkoisen suuri perheessä.
Ja itseasiassa aika moni kai jättää uskon, sillä muutenhan Suomi olis jo täyttynyt lestadiolaisista kun lapsimäärä on aina melkoisen suuri perheessä.
Vastaukset 76
Vanhimmat
erottaa Jumalsta, vieraannuttaa Siionista ja yhteisestä rakkaudesta. Jos omatunto jää hoitamatta, alkaa uskominen tuntua vaikealta. Maailman houkutukset voittavat ja kohta huomaa olevansa ulkopuolella. Tai luulee olevana sisällä: toinen jalka sisällä toinen ulkona. Uskosta luopunut on ulkona Jumalan valtakunnasta.
Synnin takia uskosta luovutaan. Nyt on eksyttävä aika. Jos alkaa myötäillä yleistä mielipidettä, kohta ei muuten osaa ajatellakaan? Vaikka lapsuus olisi ollut kuinka hyvä? Kun tulee lähdön aika (joka tulee kaikille kerran), voi tulla mieleen lapsuus ja raitis usko, mutta onko enää mahdollisuutta tehdä parannusta? Joka parannuksen teon siirtää, se vuoteensa helvettiin rakentaa.
Tasan tarkkaan näin on. Nuoret ei vielä muista ajatella kuolemaa vaikak joka viikonloppu tapahtuu pahoja liikenneonnettomuuksia.
Erittäin harva tosissaan uskoo tuohon laskettelemaasi jargoniin. Nykypäivänä on vain niin, että esimerkiksi internetistä on helposti saatavilla hyvää tietoa, joka asettaa kyseenalaiseksi pelkkään mielikuvitukseen ja toiveajatteluun perustuvan uskon, jota vanhoillislestadiolaisuus erityisesti on. Vl-usko jää todennäköisesti jonkinlaiseksi 1900-luvun ilmiöksi Suomen herätysliikkeiden historiassa, mutta tulevaisuudessa yhä harvempi ottaa sitä enää tosissaan. Tiede tarjoaa riittävästi selityksiä, jos niitä haluaa/uskaltaa lukea ja ymmärtää. Jos vaikkapa lukee mitä evoluutio todella on, ja miten se on muovannut nykyihmislajista sellaisen kuin se nyt on, ei jää enää tarvetta minkäänlaiselle jumalolennolle. Tavallaan tieto lisää uskovaisen tuskaa, ja kun alkaa tuntua siltä että lapsesta asti pakkosyötetty valheellinen maailmankuva alkaakin järkkyä, pitäydytään äkkiä kiltisti vanhoissa tutuissa jutuissa, eli seurapuheissa.
Sekoitat kaksi asiaa: eron vl-liikkeestä ja uskosta luopumisen. Ne eivät ole yksi ja sama asia vaikka vl-liikkeen väärä "vain me"-opetus sanoo niin.
Suurin osa liikkeen jättäneistä ei ole koskaan ollutkaan uskossa/uskomassa, vaan vain kasvanut vl-perheessä. Kun he sitten karistavat yhteisön tomut jaloistaan ja alkavat elää julkisesti sekulaaria(naallista) elämää, niin te kutsutte sitä uskon kieltämiseksi.
Pieni osa lähteneistä on sitten todellisia uskovaisia, jotka eivät halua elää vl-liikkeen perinnäissääntöjen mukaisesti. He eivät ole uskonsa kieltäjiä.
Syytä on tarkasti erottaa nämä kaksi ryhmää toisistaan.
on yksi suuri syy. Tai seuraus?
Entäs helmikuun Oulujoen itsemurha?
Saatanan lapseksi julistettu, masentunut vl-perheen lapsi.
Mitä väliä? Epäuskoinenhan se jo olikin!
Kuka nyt pedofiilejä armahtavassa liikkeessä haluaisi mukana olla.
Tottakai vl-lastenraiskaajille kuuluu SRK:n ittaamatoin armo, mutta seuraavassa puimatantereen puhdistuksessa lastenpuolustajat ja rehellisyyttä vaativat heitetään saatanalle, kuten rakas veljemme Aarno Haho meitä kalliisti muistuttaa!
Aika äkkiä reipas nuori havaitsee, että liikkeestä on hyvä saada lähtemisen armo. Mitä nopeammin, sitä vähemmän katkeruutta syntyy.
ne jotka ovat lähteneet vl uskosta ovat monta kertaa katkeroituneet ja koko elämä on kulunut kaunaisuudessa ja taistelussa uskovaisia vastaan.
SRK ja kumppanit pystyivät salaamaan vl-ihmisiltä vl-herätysliikkeen todellisen luonteen. Samanlaista suggerointia kuin Venäjällä = meillä asiat ovat paljon paremmin kuin muualla.
Nykyään tiedotusvälineet, tämä palsta jne. antavat rehellistä tietoa vl-herätysliikkeestä (= Raamatun vastaiset opit, insesti, pedofilia, hoitokokousjulmuudet, naiset synnytyskoneina valehdellen että Raamattu kieltää ehkäisyn jne.).
Tästä johtuu, että nykyään yhä enemmän ja enemmän väkeä jättää taakseen HARHALAHKON, jonka tunnemme nimellä "vanhoillislestadiolainen herätysliike".
Näinhän sen voi tiivistetysti sanoa, ilmiö nimeltä vanhoillislestadiolaisuus hiipuu mitä pidemmälle 2000-lukua mennään, mitä enemmän saastaa lahkon menneisyydestä ja nykyisyydestä paljastuu ja mitä tietoisemmaksi ympäröivästä maailmasta varsinkin nuoret ihmiset tulevat, he kun uskaltavat omaksua muitakin maailmankatsomuksia kuin lapsesta asti pakkosyötetyn valheopin.
Vai että tämä palsta antaa rehellistä tietoa VL-liikkeestä,
salli mun nauraa :)
Tajuaisit tekosi Melperi, yrität houkutella uskossaan epäröiviä
ihmisiä ulos pimeyteen..... tosi surullista.
Mikä Melperin kuvauksista ei siis sovi vl-järjestöön?
Kerro, ja naura vasta sen jälkeen, kiitos.
Vl-herätysliikkeen ulkopuolella on pimeys
=
saatanan, sinun ja muiden vl-VALEHTELIJOIDEN yhteinen VALHE!!
no Melperi ei ainakaan anna oikeaa tietoa vl-uskosta
Mikä Melperin kuvauksista ei sovi uskontoonne?
no,asiahan on sillä tavoin että jokaisen tulee henkilökohtaisesti uskoa Kristukseen ja jokaisen tulee ikäänkuin luoda jumalasuhteensa,se voi olla eri tavoin värittynyt kuin vanhemmilla.Itsenäistymiseen kuuluu että ihminen elää omaa elämäänsä,ei vanhempiensa elämää.VL-uskossa on piirteitä joihin ei välttämättä löydy perusteita raamatusta.Esim.lisääntymisoppi ja ehkäisykielto aviolllisen seksin yhteydessä.Sen sijaan esim.tupakanpolttoa ei pidetä pahana,vaikka monet maailmalliset ihmisetkin paheksuvat sitä ja terveydelliset riskit tiedetäään.Vertaa raamatun käsitykseen jossa kristityn ruumis on pyhän Hengen temppeli ja raittiuteen kaiklla elämän alueilla pyrittävä.Hengellisen heräämisen yhteydessä ihminen alkaa lukea useimmiten raamattua ja voi käydä niin että VL-opille ei löydy raamatullisia perusteita,vain puhdas evankeliumi ja usko Kristukseen jää.
Toinen asiansa on sitten ihmiset jotka eivät piittaa lainkaan evankeliumista.Raamatullinen opetus on että jokaisen ihmisen on synnyttävä uudesti ylhäältä,vanhempien ja omaisten usko ei riitä tekemään kenestäkään "uskovaista".Lestadiolaisuskon ulkoisia merkkejä voi noudattaa vaikka sydän olisi kaukana Kristuksesta.
ja tajunneet, että koko homma on vain muutaman pomomiehen kusetusta. Mitäs lestoja on? Jotain sadantuhannen kieppeillä, joten ei tarvtse ihmetellä sisäsiittoisuuden aiheuttamia synnynnäisiä vaurioita. Ja koko ajan pahenee.
Onnellinen lapsuusko olisi syy elää niissä samoissa ympyröissä koko ikänsä? Kuinka moni jää kotiseudullensa elämään? Moni ei jää edes kotimaahansa.
Normaalisti ihminen nääs itsenäistyy aikuistuessaan ja löytää oman katsomuksensa ja omat elämänkuvionsa. Joku valitsee ne samat mitä omassa lapsuusympäristössä oli ja joku toinen jotain muuta.
Nuorten erominen on lisääntynyt huolestuttavasti.
Millä saisimme heidät pysymään mukana ?
Maailma meinaa viedä monta sielua.
Vl-nuoret ovat sen verran fiksuja, että eivät halua viettää koko elämäänsä vl-HULLUUDESSA.
Juuri päin vastoin! eroamine on hyvä asia koska rehelliset ihmiset ei voi elää valheessa vaan haluavat kunnon elämän siksi eroavat.
Niin tein itsekkin kun en voinut elää valheessa.
Kuulehan huo..les..tu.nnut: Vielä 80-luvulla SRK hoitomiestensä julmuutta hyväksikäyttäen painosti ja heitti firmasta pihalle joillakin paikkakunnilla jopa KAIKKI pojat ja nuoret miehet! Ei siitä ole koskaan huolta kannettu. Tuskin SRK nytkään siitä huolta kantaa, vaan siitä, että nuoriso osaisi käyttäytyä kuin vakaat perheenisät- ja äidit. Itse painostuksellanne ja kyttäämisellänne ajatte nuoret pois. Antakaa nuorten olla nuoria ja hyväksykää, etteivät he ole vielä valmiita Ry:n toimihenkilöitä nuoruutensa myrskyissä!
Miksi vl:t palvovat Olavi Voittosta ja hänen linjaansa?
Ihan sairasta. Eivätkö vl-uskovaiset näe, että koko kaveri on ihan pelkkä vallastaan pullistunut tyhjäpää?
Ei vl:t ketään ihmistä tai järjestöä palvo, usko on omakohtainen asia.
Kannatatte silti häntä ja hänen linjaansa. Mitä henkilökohtaista siinä on?
Valheelliset ihmiset eivät elää rehellisyydessä. Usko ei ole joka miehen
(ekä myös naisen sanoo Raamattu).
Eihän se ulkoapäin "pumpattu" vl-usko ole mitään todellista omakohtaista uskoa
Herraan Jeesukseen, joten kannettu vesi ei kaivossa pysy!
Hyvin sanottu. Kannettua vettähän se kaikki omakohtaisen uskon ylitse jäävä alistaminen on. Kenen omatunto ihan oikeasti on sitä mieltä, että peitepuikko (finneille) on kadottava synti?
Aika harvan, luulen.
Kysymys on pelkästää alistamisesta ja uskollisuuden osoittamisesta SRK:lle.
Sadasta vl-perheestä tekemäni otannan perusteella noin 64% lapsista on eronnut vl-yhteisöstä, siis vanhempien ollessa 60-70-vuotiaita. Se ei kerro mielestäni lainkaan siitä "auvoisuudesta", jota journalistisesti sanomalehti Kalevaa huomattavasti korkeampi Päivämies kertoo. Jokin vl-uskonnossa mättää, että täytyy jokaista yhteisöön jäävää uskollista kohti täytyy tehdä kolme lasta. Mutta kuten Seppo Lohi sanoi, vl-uskonto kuolisi 50 vuodessa, jos ehkäisy sallittaisiin...
Olisikohan kuitenkaan noin? Jos tuotettaisiinkin lapsista vain kolmannes ja he jäisivät yhteisöön, saattaisivat kaikki olla onnellisempia.
Nuoruuteen kuuluu,että alkaa ajatella omilla aivoillaan,
ja kysenalaistaa vanhempien ohjeet.
Fiksut vanhemmat antavat nuorten tehdä omat
ratkaisunsa.
Minä erosin ilman kenenkään yllytystä, omasta vapaasta tahdostani.
En kokenut omalle kohdalleni oikeaksi tuota yhteisöä. Minulla ei ollut siellä ystäviä, ei muuta kuin se, että synnit sain anteeksi.
Jälkeenpäin ajatellen se perustui pelotteluun, helvettiin menolla, kuolemalla kun ei kukaan vl ole lähellä saarnaamassa syntejä anteeksi.
Jouduin siellä kiusatuksi, minusta tuli yksinäinen susi, joka häpesi itseään.
Nykyisin tunnen olevani jo eheä, oma itse, persoonallinen ihminen vikoineni virheineni päivineen.
Nyt rakastan elämää kaikkine vivahteineen, ei enää tarvitse elää pelkästää ajatellen kuolemanjälkeistä elämää!
Minulle ei ole kuolemaa, on vain kaunis siirtyminen tästä kehosta helpompaan tilaan astraalitasolle.
nimim."lapsitehtailu tärkein"....osuit ainakin omalla kohdallani eropäätökseen.
En voinut ajatellakaan,että olisin suurperheen vanhempi.
Moni olisi jäänyt vl-yhteisöön ilman ehkäisysyntiä ja nippua muita höpösyntejä. Uskovia ihmisiä on paljon, mutta tuollainen orjuuttaminen ei sovi kaikille. Kaikenmaailman televisiosynnit ja nettisynnittömyys, sekä arkielämän pikkuasioiden asettaminen autuuden ehdoksi ovat niin kaukana sydämen kristillisyydestä, ettei niihin kertakaikkiaan voi alistua!
Puhumattakaan tästä vl-lastenraiskaamisesta. Herra varjelkoon yhteisön lapsia.
Olen helvettiin tuomittu, vl-pedofiilin uhri. Helvettiin siksi, kun mielenterveyteni ei kestänyt enää lainkaan uskontoa kokemuksieni vuoksi.
Minua hyvksikäyttänyt pedofiili - synneistä armahdettu- on matkalla taivaaseen. Asetelma on todella hullunkurien, vai kuinka??
Tosiasiassa Vl:ssa pedofiileilla on paremmat oltavat kuin uhrilla. Mutta näin ei ole muualla Suomen yhteiskunnassa, vai kuinka?? Vankilassakin he ovat alinta kastia...
Olen oikeudenmukainen ja en hyväksy, että ympärilläni tapahtuu mitään näin väärää, siksi olen nyt "ulkona". Ilmoitin asiasta ainoana myös poliisile, mitä eivät muut vl:iin kuuluvat uhrit/asiasta tietävät tehneet. Ikävää kyllä, mutta mitä tämä kertoo tästä yhteisöstä??
Ikävä tapaus, todella ikävä. Ei kukaan sitä ihmettele, ettet kestä vl-uskontoa kaiken kokemasi jälkeen. Mutta voit silti turvallisesti uskoa Taivaan Isään ja olla häneen rukouksilla yhteydessä ihan kaikessa hiljaisuudessa. Mihinkään lahkoon tai yhteisöön ei tarvitse Kuulua. Se "uskonnollisuus", mitä sinä olet siellä seuroissa kokenut, ei ole tervettä eikä varsinkaan autuuden ehto. Kukaan vl ei sinua voi helvettiin tuomita -heillä ei kertakaikkiaan ole sellaista valtaa.
Juuri tämä suhtautuminen vl-lastenraiskaajiin/heidän uhreihinsa kertoo kaiken vl-uskonnon ja sen johdon mädännäisyydestä. Uhri on se, joka tarvitsee tukea, lohdutusta, ymmärtämistä, rakkautta, kannustamista ja hyväksymistä!
Mutta vl-uskonnossa tämä koo asetelma on pyörähtänyt täysin väärinpäin. Siellä se saastaisn lastenraiskaaja onkin yhtäkkia se kaikkien empatian kohde ja uhri hylätään oman onnensa nojaan!
"Mutta vl-uskonnossa tämä koo asetelma on pyörähtänyt täysin väärinpäin. Siellä se saastaisn lastenraiskaaja onkin yhtäkkia se kaikkien empatian kohde ja uhri hylätään oman onnensa nojaan!"
Itselläni ei ole kokemusta näistä asioista, mutta tuskinpa lastenraiskaaja kovin suurta empatiaa kokee mistään suunnasta. Katuva voi toki aina saada syntinsä anteeksi, mutta että "kaikkien empatian kohde"...ei varmasti ainakaan tekojensa vuoksi saa keneltäkään sympatiaa taikka empatiaa...
Lapsensa vuosikausien raiskaaminenhan on niin pieni synti, että jokainen vl olisi siihen sydämessään valmis milloin tahansa. Näin sanoi itse Tuomas Hänninen!
VL-lastenraiskaamistapauksissa halveksittu henkilö on "isänsä häpäissyt", raiskattu ja rikottu uhri tai toinen ihminen joka on ilmiantanut vl-lastenraiskaajan.
Itse aloin kyseenalaistamaan lastadiolaisuuteen liittyviä asioita jo ensimmäisellä luokalla, kyselin ja tiedustelin ja iskä vastaili uskollisesti. Ikinä ei tuominnut ajatuksiani :)
Usko ei vain tuntunut mielestäni oikealta ja ajattelin, että menen vaikka tulimereen - mutta lestadiolaisuutta en voi tunnustaa! Pitkään olikin taakkana, että en jos... se syyllistäminen ja tuhoon tuomitseminen oli iskostunut niin tiukasti päähän että vei vuosia ennen kuin pääsin siittä eroon vaikka muilta osin olin täysin vakuuttunut että vl usko ei ole minun tapani uskoa.
En myöskään tykännyt lestadiolaisten perheiden käytöksestä, paremmuusjärjestyksestä, toiseten pilkkaamisesta ja arvostelemisesta se oli ällöä!
"En myöskään tykännyt lestadiolaisten perheiden käytöksestä, paremmuusjärjestyksestä, toiseten pilkkaamisesta ja arvostelemisesta se oli ällöä!"
Joo ja myös hieman huvittavaa, ainakin näin aikojen saatossa kauempaa katsottuna. Ei ehkä silloin ku vl-liikkeessä oli mukana.
Meidän perhe oli ns alaluokkaa, mulla oli tasan yks kaveri "rakkaassa kotisiionissa", joka oli vl-liikkeeseen vasta kääntyneestä perheestä (eli ihan alinta kastia). Kenelläkään meidän perheen lapsista ei ollu mitään sosiaalista suksee. Kesäleirit oli piinaa, sinne mentiin kiusattavaks joka kesä.
Noh, kiitos alaluokkasen aseman päätin lopettaa vl-pelleilyn jo 13-vuotiaana ja se on ollut elämäni kannalta paras päätös, jonka oon ikinä tehnyt :).
sosiaalista sukseeta*
Olisi pikemminkin omituista, mikäli Suomen tapaisessa maassa koulutetut ihmiset loputtomiin suostuisivat sopeutumaan normeihin, jotka ovat kuin suoraan keskiajalta.
Myöskään elämän realiteetit eivät varmasti nuorten perheiden osalta osu kohdalleen. Ei ainakaan Etelä-Suomessa tai muilla kalliimmilla alueilla osteta yhden ihmisen tuloilla riittävän suuria asuntoja suurperheille. Se, mikä sopi entiseen maatalousvaltaiseen yhteiskuntaan, sopii huonosti 2000-luvulle.
Vaikutat tampiolta.
Olet keksinyt kivan lauseen ja siinä on ihan peräti kaksi (!) sanaa. Hienoa.
Jatka samaan tapaan, niin opit vähitellen lisääkin!
Vaikutat tampiolta.
Olet oikeassa poikani räkäpää..seinä tulee vastaan, kun me kaikki emme voi olla maanilveilijöitä, jotka ovat oman paikkansa saaneet ilmaiseksi ja heillä on vieläkin turvattu suojatyöpaikka eli tukiaisia tulipa satoa tai ei, annetaan liitännäiselinkeinoon avaimet, että ei vaan ansiot laskisi jne.
On se vaan ihmeellistä hommaa tuo maanviljelys, mutta kadehtia silti täytyy ja nöyryyttää.
Tutustuin aikanani tampio-sanaan armeijassa Kajaanissa. Se on muuten myös joidenkin ihmisten sukunimi.
On mukavaa vaihtaa mielipiteitä henkilön kanssa, joka tietää mistä puhuu ja kykenee tuon tyyppiseen korkealentoiseen kommunikaatioon.
Koeta korjata se moposi niin voit lähteä vaikka kioskille.
Minä tutustui tähän tampio-sanaan 80-luvulla Oulussa niinikään armeijassa. Sitä ennen en ollut kuullut koko sanaa... Lienee jotain sa.int-slangia?
Niin. Itse olen luullut sitä murteelliseksi ilmaisuksi, mutta en ole jaksanut tutkia. Tarkoittaa ilmeisesti tyhmää, dorkaa jne...
Olen yx vl-nuori ja miettinyt kovasti tulevaisuuttani.Monesti olen jättänyt seuroihin lähtemättä.Äiti kyllä kyselee ja yrittää houkutella mukaan.Isä vain örisee.Kun katselen vähän minua vanhempia lastenvaunurattaineen alkaa hirvittämään.Nyt jos ehkäisystä joutuu hoitokokukseen,en uskalla enää olla uskomassa.Mitä minä teen?
Tee itsesi kannalta paras mahdollinen ratkaisu
=
Eroa vl-herätysliikkeestä mahdollisimman pian!
Meitä on täällä Suomen maassa enemmän entisiä lestanuoria ku nykysiä...
Eli moni lähtee, ei kannata tehdä mitään sellaista joka ei itselle tunnu omalta, esim juuri synnyttäminen x 15.
Itselläni ei ole yhtään SISKOA, joka olisi jäänyt vl-liikkeeseen. Uskoakseni juuri tuo ehkäsy-juttu (ja naisten epätasa-arvoinen asema muutenkin) se syy. Tälläkin palstalla monet lestat kertoo ehkäsystään ja se on ihan ok. Meidät kasvatettiin kotona kuitenkin suoruuteen ja rehellisyyteen yms. Ei kaksinaamaisuuteen. Joten jos ei lestaliike tunnu omalta, rehellisempää on lähteä veks kuin jatkaa jotain kaksoiselämää, jossa ei voi olla joka tilanteessa rehellinen.
Noin 2/3 vl-perheiden lapsista jättää vl-järjestön elämänsä aikana. Mistä se kertoo?
Nyt ollaan taas ajamassa painostamalla vl-nuoria firmasta pihalle kun he eivät osaa elää nuoruuttaan yhtä vakaasti ja arvokkaasti kuin iäkkäämmät kymppilestat.
Suostutellaanko sinua seuroihin karkkipussilla?
Isäsi vaikuttaa mukavalta,kun ei yritä ohjailla sinua.
Isäsi tietää,mitä on olla suurperheen vanhempi,et tosin kertonut onko teillä suuri perhe.
Nyt olet tienhaarassa elämässäsi.
Harkitse tarkkaan ja jos vähänkin tuntuu,että
vl-liike ei ole "kotisi",jätä liike.
Elämää on muuallakin ja varmasti saat hyviä kavereita
vl-liikkeen ulkopuolelta.
ISÄSI varmaan MUISTAA HOITOKOKOUKSET 1970-luvulta.Hän ei joko halua tai ei pysty niistä puhumaan...vain örisemään.
Vl-liike kaatuu omaan mahdottomuuteensa, hyvä niin.
Nuoret lähtee pois, luulen, että internet oli viimenen niitti vl-liikkeen arkkuun.
Maailman ääni liian voimaks on:
http://www.youtube.com/watch?v=yJ9aUk4V9Xk
SRK teki ehkä väärän ratkaisun kun vl-liikemiesten vaatimuksesta julisti netin synnittömäksi.
Näin on, internet tuo maaliman vl-koteihin.
Vl-nuoret kuuntelee musaa, katselee elokuvia, etsii seuraa netistä jne.
VL-lasten netin käyttöä ei valvota mitenkään, koska se on synnitöintä touhua. Jo alle 10-vuotiaat vl-lapset ovat facebookissa jne... Vanhemmat eivät tietenkään ehdi vahtimaan lapsiaan kun niitä on niin paljon, jopa 15-18 kotona pyörimässä.
Sitten on niitä, jotka seuraavat Hyvää Paimenta ja kuuntelevat Hänen ääntään, eivätkä kuuntele SRK:n ääntä.
"27 Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua."
Milloinkahan tulee aika, että vl-liikkeestä irrotautuneet nuoret pystyisivät tekemään esim. musaa ahdistuksesta, mitä vl-liikkeessä koetaan.
http://www.youtube.com/watch?v=tHEKafMBEuA
"Mua kiinnostaa sellainen asia, miksi lestadiolaisuudesta erotaan jos kerran se lapsuus on erityisen hyvä ja koti kaiksista turvallisin ja onnellisin niinkuin yleisesti lehtijutuissa kerrotaan?
Ja itseasiassa aika moni kai jättää uskon, sillä muutenhan Suomi olis jo täyttynyt lestadiolaisista kun lapsimäärä on aina melkoisen suuri perheessä."
.........
Lapsuus oli erityisen hyvä ja koti turvallinen ja usein tiukasta rahatilanteesta huolimatta onnellinen, toki omakohtaista kokemusta on vain omasta perheestä, mutta olen todella kiitollinen saamastani rakkaudesta ja huolenpidosta. Me lapset, iso sisarusparvi, olimme ja olemme edelleen, nyt myös lapsenlapset vanhemmillemme silmäteriä ja kaikista kallein asia maan päällä. Melkein tippa tulee linssiin kuin tätä kirjoittaa, siis ihan oikeasti.
Miksi siis erota? Jos ei enää usko siihen, että vl on ainoa oikea usko, niin on vaikea olla vl...eikä sitten kiinnosta enää noudattaa myöskään elämäntapaa. Se tuntuisi vain näyttelemiseltä ja itsensä sekä muiden pettämiseltä, kun usko vl-opetukseen ainoana oikeana on kadonnut. Ei pysty puhumaan uskovaisista tarkoittaessaan vain vl:iä, jne. ja tällaisen kuuleminen särähtää korvaan, jne. syitä...mutta kasvatus oli erinomaista ainakin omalla osallani ja suojeli monelta pahalta. Yhteisöä on viime aikoina
(jatkuu)
....lyöty keskustelupalstoilla olan takaa ja yleistettykin rajusti, mutta arvioisin yhteisön olevan erittäin hyvä kasvualusta useimmille ihmisille. Tämä ei tosin tarkoita sitä, etteikö syytä olisi kantaa huolta ja tuntea vastuuta niistä, joille se ei ole ollut sitä, joita on esimerkiksi kotona kohdeltu huonosti tai on jopa joutunut julman rikoksen uhriksi. Mutta aiheettomat yleistykset ovat aina väärin.
Kyllähän SRKn johto on itse tämän myöntänyt että nuorista iso osa jättää rauhanyhdistyksen
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/08/suuri-syntyvyys-kasvattaa-lestadiolaisuutta-hitaasti/
NUORI ON "ETSIVÄ" ja hakee suuntaa elämälleen.
NUORI katselee ympärilleen avoimin silmin.
NUORI tekee omat valinnat.
Käytiin kesälomalla sukulaisella kylässä.Siellä oli niin rauhallista ja serkkuni oli tosi mukava.Kotona kun on aina tappelua,kuka saa mitäkin.
Muutenkin ainainen meteli alkaa hermostuttamaan.
Serkkuni perhe ei ole uskomassa eivätkä käy seuroissa.Alan olla enempi serkkuni kanssa ja en enää mene seuroihin.
Lestadiolaisuus vähentynee ja menettänee suurehkon osan jäsenistöstään. Tämä on ymmärrettävää, sillä melko suuri on ollut tiedon kulun rajoituksen merkitys. Esim. tv-kiellollahan oli ainoastaan sensuuri tavoitteena.
Internet on se tekijä, joka on avannut vanhoillislestadiolaisuudenkin maailmalle. Ihmisten pitäminen umpiossa ei enää onnistu.
Mieluummin minä täällä internetissä olen kuin seuroissa.
Kannattaa lukea Hakomajan sivuja
Miehille liikkeen opit soveltuu paremmin kuin naisille. Mutta naiset ovat kuitenkin toisaalta turvallisuushakuisempia kuin miehet, ja heidät kasvatetaan tiukemmin kiinni oppeihin.
Niin radikaali teko että irrottautuisi lahkosta johon on kasvatettu, on tytöille ja naisille vaikeampaa kuin nuorille pojille/miehille.
Jos aikoo erota liikkeestä, se on tehtävä nuorena.
Keski-ikäisenä on jo niin monin sidoksin kiinni rauhanyhdistys-yhteisössä, sukulaisuus- ja ystävyyssuhteiden sekä lasten omien ystävien takia, ettei irrottautuminen enää onnistu.
"Miehille liikkeen opit soveltuu paremmin kuin naisille"...
Opit ovat miesten laatimia,että eipä ihme.
Naispuolisten ero voi olla vaikeampaa,koska naiset ovat enempi
"laumasieluja",tarvitsevat ympärilleen ystäviä.
Ero nuorena on helpompaa.Mekin erottiin siskon kanssa yhdessä ja alettiin katsella yhdessä muutakin elämää.Siitä sitten saimme omat ystävämme kumpikin ja nyt on kaikki hyvin.
VL-lahko voi ihan hyvin kuolla sukupuuttoon.
Nuoren ei tarvitse kulkea "talutushihnassa"
Nuori/nuoret yhdessä voi ottaa jo "omia askeleita"
Mitä nuorempana ottaa etäisyyttä vl-kodin elämäntyyliin,jos se ei kiinnnosta,sitä helpompaa on lähteä.