Saksan rallista kolmosvoitto!
Hienoa. Kyllä Citroen osaa tehdä voittaja-auton. Mielenkiintoista odottaa seuraavaa kautta ja uusia merkkejä mukaan taistoon.
Citroenillekin tulossa uusi auto ralliin.
Hienoa. Kyllä Citroen osaa tehdä voittaja-auton. Mielenkiintoista odottaa seuraavaa kautta ja uusia merkkejä mukaan taistoon.
Citroenillekin tulossa uusi auto ralliin.
Vastaukset 33
Vanhimmat
hyvä vehje, hyvät kuskit.
Kyllä sitikka on niin ylivoimainen, että ainoa jännityksen aihe rallissa on se, että ottaako sitikka kolmois- vai neloisvoiton.
muistakaa, että ensiviikolla on nopeuksin tehovalvonta.
Ja se oma Citikka ei ole mikään WRC-auto.
on täysi vitsi. Kkasi merkkiä vain mukana joka on täysin naurettavaa. Merkkejä pitäisi olla mukana 5-10 kpl:tta että nykyisessä rallin mm-sarjassa olisi jotain järkeä.
Tojopojan puhetta. Harmi, kun toiset ovat joutuneet vetäytymään. Kaikilla ei riitä rahkeet. Siellä on nyt kaksi parasta tiimiä vastakkain. Eikö se ole idea koko hommalle, että parhaat kilpailevat keskenään? Se on sitä juuri nyt.
naurettaavaa tuo ralli 2 tiimiä kisaa pelle touhua
tulee talleja lisää ja Citikan voittokulku jatkuu...
Käy jos tulee muita talleja mukaan. Epäilen ettei sitikka enää pärjääkkään. Onhan siellä nyt hyvä heilua kukkona tunkiolla kun ei ole kuin ford jonka insinöörit ei saa auton ominaisuuksia kohdilleen. Mutta onhan ford sentään ralliauto jos katsotaan historiaa eipä ennen ole sitikka pärjäillyt. Eikä nytkään kovin kauan. Jos muitakin merkkejä innostuu lähtemään tuohon leikkiin mukaan. Ei suomellakaan nyt hyvin mene ennen suomalaiset voittivat rallissa kaiken nyt jotkut ranskan pellet heiluttaa tahtipuikkoa ei hyvä.
Kyllähän tuo silkkaa p**kaa on mitä juuri kirjoitit. Et usko itsekään.
"kuinkahan käy jos tulee muita talleja mukaan"
- Katsotaan jos muilla talleilla rahkeet riittävät tulla mukaan. Eiköhän niitä olisi jo tullut, jos voittamisesta olisi mahdollisuus kilpailla.
Mitä mahtaa tarkoittaa, ettei ennen ole pärjännyt? Eikö se ole parempi pärjätä nykyisin? Kertoo jo jotain Toyotan tasosta, että edellinen valmistajien mestaruus on tullut vuonna 1999. Sen jälkeen ranskalaiset ovat hakanneet aika murskaavilla prosenteilla. Vielä tuohon aikaan Toyota muiden japanilaisten ohella laskettiin autoiksi. Nyt on meno muuttunut ja muut määrää.
Vaikka kuinka vedätte itkupotkuraivareita, niin asia ei sillä miksikään kummene.
ainakin tuo 10 merkkiä, muuta kun yksi toisensa jälkeen poistuivat kilpailusta kun ei pärjätty olivat joko niin huonoja ajo-ominaisuuksiltaan tai eivät sitten kestäneet rallin rääkkiä. Oli pakko poistua häntä koipien välissä ralliareenoilta.
Sitten sanotaan, että rallikilpailut on kalliita, no joku automerkki käytti moninvertaisen rahan autojen takaisinkutsuihin. Ranskalaiset kehittäneet kilpa-autoilulla huippuosaamistaan myös siviiliautoihin . PSA mottorit rallimaailman huippua ja Renault moottori samoin F1 sarjassa.
On aivan ymmärrettävää, että jos tehdas joka tekee takaisinkutsuttavia autoja voisi mitenkään menestyä autokilpailuissa, näin on käynyt ja siitä on todisteita. Hyviä arvosanoja ja pisteitä saa rahalla kyllä mutta autokilpailuissa ei auta rahakaan kun ei ole kunnon autoa. Se on tosi faktaa.
automerkki voittanut putkeen 7 maailmanmestaruutta ja kahdeksas on hyvällä alulla. Onhan siellä "nuorisosarjassa" Suomesta Kimi Räikkönen mukana ja Citroenillä tietenkin ja hätistelee jopa konkareita jo ensikaudellaan. Rallumuori on varmaan istuksinut liikaa Essonbaarissa. Heh heh.
ole kieltänyt muita merkkejä osallistumasta näihin rallikisoihin. Vai onko? Sama kun f1:ssä. Eihän tallit kieltäneet, esim Subarua, Toyotaa, ym, osllistumasta kisoihin. Mutta syy on kyllä siinä, kun jatkuvasti viimeisillä sijoilla on, niin eihän se paljoa tallia naurata. Esim, kun Peter Sholberg ajoi vielä subarulla, niin ei ollut asiaa juurikaan pistesijoille, mutta kun merkki vaihtui citroeniin, niin alkoi välittömästi kolutella kärkipaikkoja. Näkee että sama kuski, eri auto, niin tulokset muuttuivat välittömästi.
vasta ensimmäinen askel ja seuraavaksi täytyisi saada nämä myöskin kestämään siviili käyttöä ettei suurin aika omistajilla tuhrautuisi pelko perseessä elämiseen ja korjaamolla käynteihin, elikkä selkokielellä LAATUA JA LUOTETTAVUUTTA kaivataan ja sitten aletaan olla samoilla kaistaviivoituksilla käyttöautojen kanssa.
Olet aivan oikeassa. Mitä iloa on rallinvoittamisesta, Jos siviili autot ei kestä ja laatu on perseestä.
Ohhoh, Tero osasi erottaa laadun ja luotettavuuden - vieläpä isoilla kirjaimilla! Kerrotko missä Toyotassa on laatua? Luotettavuutta oli ennen takaisinkutsuja. Enää ei sitäkään. Citroenissa laatua riittää. Varustelu, matkustusmukavuus, ajettavuus - asioita, joita Tero voi kokea vain märissä unissaan. Luotettavuuserot taas ovat niin pieniä, ettei sinun pieni pääsi sitä halua ymmärtää.
Turhaan sitten mussutatte, että mistä Toyotan tähän vedin. Kyllä teistä huomaa kenellä Toyota on. Kadulla näkee jo naamasta, tai viimeistään vaatetuksesta.
Olet tyypillinen citikka-kurpitsapää näkee että on citikka Riittää kun näkee naaman ja/tai perseestä kiillotuneet teryleenihousut ja bingo tyypilinen konttori-jyrsijä siitä viipottaa
Voin ottaa kantaa koska minä olen omistanut sitikan ja tojotan nyt en aja kummallakaan. Eihän sitikkaa ja tojotaa voi verrata kestävyydessä ovat aivan eri planeetalta. Tojotassani ei minkäänlaisia tekniikka murheita pelasi aina. Sitikassa jatkuvasti jotain vikaa. Muista ominaisuuksista voidaankin sitten olla monta mieltä.
ennen. Eli kuten kirjoitit: Olen omistanut. Toyota OLI tosiaan kestävä.
Citikka toisinpäin parantaa koko ajan kestävyyttään.
Tutkimustenkin mukaan.
pohjalta on hyvä ponnistaa ja sieltä ei ole muuta suuntaa kuin ylös, jos nyt sitten laadulliset rahkeet riittävät.
No nyt sitikalta ei puutu enää kuin luotettava henkilöauto, sitten kun sitikalta sellainen tulee, niin ostan heti "voittaja-auton".
Tutustu tutkimuksiin ja tilastoihin ja löydät Citroenin mallistosta helposti luotettavan auton itsellesi.
Eiku mulle pitää olla se "voittaja-auto" ja luotettavuustilastoissa ei sitikkaa näy ykkössijoilla.
haluat luotettavuustilaston voittaja-auton, saat samalla muiden ominaisuuksien puolesta heikon tuotteen.
Kukin priorisoi miten tärkeimmäksi näkee.
se priorisointi jää tiettyyn tasoon niin rahan ohella myös kengät kuluu...Je suppose que.
hanki autoa jokaisen testin mukaan niitähän taitaa olla monia joka vuosi. Minä ajan Citroenillä ja olen tyytyväinen niihin, olen vaihtanut uuteen n. 400000 km välein, nyt viimeisellä lipsahti yli 500000 km
En jouda lukemaan noita testejä, enkä katseleen kaikenmaailman autokilpailuja. Minulle riittää kun voin olla autoon kaikinpuolin tyytyväinen ja korjaamoa ei ole tarvittu kuin määräaikaishuoltoihin, niitä tulee kolme vuodessa, joskus neljäkin.
Terve. Asun kyl Hollannissa ja kavin tilaamassa ajan Volvoni katastukseen. Taalla katsastus hoidetaan korjaamoilla eli katsastavat ja korjaavat viat samassa paikassa eli pirun katevaa. Siin oli pukilla 2005 mallinen citroen c4 1,6 hdi 2005 ajettu 150 tkm ja kaikki paskana eli turbo ja hiukkas suodatin. Mekaanikko sanoi suoraan, etta paskoja autoja nain suomeksi suoraan kaannettyna. Ennen Volvoa mulla oli Rellun Laguna ja siina kans kokoajan jotain remppaa eli kavi kukkaron paalle, kun yritti sen saada katastuksesta lavitse. Eli rapeat ranskalaiset kartan kyl kaukaa.
rikki. Ikävä juttu, mutta tarkoittaako, että kaikki paskana, suomeksi käännettynä?
tuo sitikka. Ei koskaan osaa rakentaa oikeasti luotettavasti toimivaa normaaliautoa. Ralli on naurettavaa pelleilyä kun vain kaksi tallia on mukana. Mm. mtv3:n ralliasiantuntijat sanoivat että jos talleja ei kohta ala tulemaan enemmän sarja näivettyy ja katsojien ja mainostajien mielenkiinto lopahtaa. Jos maailman suurimmat autotehtaat HALUAISIVAT oikeasti tulla mukaan ralliin (mm. Toyota ja vag ryhmä) niin wrc saisi aivan uutta puhtia.
Olisi tosiaan tervetulluttta, että tulisi uusia talleja mukaan. Yhden ylivoima ei ole koskaan hyväksi sarjalle.
Audi pärjäsi aikoinaan hyvin, sääli että lähti. Toyotasta tulee lähinnä mieleen se sääntöjen vastainen imuputkiviritelmä ja se, kun Saintzin viskoo kypäräänsä Toyotan petettyä muutama sata metriä ennen maalia. Mutta tervetuloa. Uutta verta kaivataan.
Palaa sarjaan 43 vuoden jälkeen.
http://www.sportti.com/uutinen.asp?CAT=1-2&ID=177544
Tulee homma mielenkiintoisemmaksi ja antanee Loebillekin lisämotivaatiota.
http://www.mtv3.fi/urheilu/ralli/uutiset.shtml/arkistot/ralli/2010/08/1177176
Seitsemää maailmanmestaruutta putkeen kuten Löebilla Citroenin kanssa ? Ja tuleeko lisää ?
Citroen taas ylivoimainen Japanissa.