hellurei

mikä ihmeen pakkomielle Kiviniemelle on tullut työurien pidentämisestä,suunnitteilla lienee tuo 70 vuoden eläkeikä.
Eikö työllisyyden/työttömyyden hoito kuntoon olisi seuraavan 5 vuoden tähtäin,eikö olisiskkin? eikö?
3222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Euroopassa on yleinen ilmiö eläkeiän korottaminen. Eihän se ole pakko mutta järkevää kun ihmisten työkyky säilyy entistä korkampaan ikään ja väestö ikääntyy.

Äänestä

Luulisi olevan parempi että meidät vanhat ukot päästettäisiin eläkkeelle, jotta nuoremmille avautuisi työpaikkoja. Itse ainakin isken hanskat tiskiin kun täytän 64-vuotta, olkoon sitten eläkeikä mikä hyvänsä. Jos rahhoo ei tule, niin pitänee kalastella ja laitella hirville nuolukiviä pihaan.

Äänestä
  • nuoret pitää kouluttaa se maksaa parempi pitää vanhat pierut niin kauan kun henki pihisee kuoleehan se kohta kuitenkin,,eipähän tarvii maksaa eläkkeitä ja omaiset maksaa arkun ja kuopan.
    Helppo ratkaisu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äänivyöryä kirjoitti:

mikä ihmeen pakkomielle Kiviniemelle on tullut työurien pidentämisestä,suunnitteilla lienee tuo 70 vuoden eläkeikä.
Eikö työllisyyden/työttömyyden hoito kuntoon olisi seuraavan 5 vuoden tähtäin,eikö olisiskkin? eikö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu