Bonon hieno saarna

In God´s Country

Eilen oli erityisen hienoa olla kristitty. U2:n spektaakkeli oli vielä parempi kuin osasin odottaa. Näyttävyydestä ja rock´n rollin särmästä ei tingitty, mutta ei myöskään kantaaottavuudesta. Piispa Tutun viesti, ihmisoikeuksien artiklojen vierittääminen videoseinällä, Aung San Suu Kyin muistaminen ja Amnestyn kynttilälyhdyt olivat kaikkinensa koskettavaa, mutta ehkä lopulta suurinta saarnaa olikin se, kun Bono kaivoi ristin esille ennen vikaa biisiä. Kaikkeen ei tarvita sanoja. Bändin viimeiset sanat 104 000 kuulijalle: "God bless you all." Voiko enempää yhdeltä illalta toivoa?

15

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasse.

      viedä hihhulilta rahat ja antaa hyvän mielen. Se on ammattitaitoa. Olisipa suomen piispollakin vastaavaa niin ei lahko hajoasi entistä pienempiin lahkoihin ja jäsenmäärät pienenisi.

    • cxz

      Jos tuollaista todella tapahtui, niin siinä absoluuttinen urpo vain osoitti kuinka vähän hän piittasi kuulijoitten vakaumuksesta!

    • eroa valtiokirkosta
    • homopono

      Eikös oikea nimi ole Bonobo?

      • eroa valtiokirkosta

        Ei kun bono-messias


    • Eivarattu

      Hienoa. Bonolla riittää työsarkaa ja pyrkikäämme tukemaan häntä. Esimerkiksi Pohjois-Korea, Iran, Talibanit, Myanmar, Sudan, Kiina ja Venäjä, imperialistiset roistovaltiot.

      • eroa valtiokirkosta

        Kristittyjen messias on saapunut. Julistakaa bono jumalaksi, kuten teillä tapana on.


    • Musiikkimies T

      huono bandi. En ymmärrä kuinka tuosta joku voi mitenkään innostua.

      Miksei nuo bonot muuten lahjoita miljooniaan köyhien auttamiseen maailmassa? No siksikun kun ovat yhtä tekopyhiä kuin suurin osa uskovaisista on.

    • wtwhwjwqw

      Sillä nimellä minä Bonoa olen kutsunut jo pitkään. Pelle mieheksi. Mainostaa lähinnä itseään, eikä yhtyeen muut jäsenet ole hänen hääräämistään joka paikassa hyvällä katsoneet. En ihmettele.

      Kuuntelin ekaa keikkaa parvekkellani. Kuului käsittämättömän hyvin. Paremmin kuin koskaan ennen. Tuulen suunta suosiollinen. Tuskin niillä oli lupaa sen suurenpiin desibeleihin kuin muillakaan bändeillä.

      En ole koskaan erityisesti pitänyt U2:n musiikista, eikä varajeesustelu ainakaan auta asiaa, vaikka hänen ajamansa asiat ovatkin ainakin pääosin kannatettavia. Suurin osa kappaleista on aika melodiaköyhiä. Ja se sama heleä kitarasaundi joka kappaleessa, muutenkin kappaleet muistuttavat liikaa toisiaan. Se on toki yleistä muillakin yhtyeillä. Sunday, bloody sunday oli parasta antia, toki muutama muukin hyvä kappale yhtyeellä on. Mutta tosiaankin, ei kiinnosta niin paljon, että olisin edes harkinnut lipun ostamista.

    • eroa valtiokirkosta
    • srtu

      ja itse pitää miljoonansa veroparatiisissa.

      • politiikkaa lkdk

        u2 set on demareita ainakin niin the edge sanoi, eli työväenpuolueen asialla siellä lauletaan mamun laulua ja ollaan silti miljonäärejä.

        demarit elää toisten rahoilla.


      • 360

        "Mies puhuu köyhien auttamisesta ja itse pitää miljoonansa veroparatiisissa."

        ... joista suuren osan ohjaa tavalla tai toisella hyväntekeväisyyteen.


    • Bono estente

      Onko Bono aidosti huolissaan vähäosaisista ja sorretuista, vai onko kaikki vain omia tuloja kasvattavaa showbisnestä? Paljonko Bono antaa omista rahoistaan maailman köyhille?

      Siinä kysymyksiä joihin toivoisi saavan vilpittömän vastauksen. Onhan se aika hienoa, että julkkis ottaa vakavat asiat puheeksi, mutta harvemmin sitä näkee ja kuulee rockmuusikon ottavan elämäntehtäväkseen tapailla poliitikkoja. Suomessakin piti oikein päästä kotimaan hätää vähättelevän pääministerin juttusille. Mitä Bono luuli Kiviniemen pystyvän tekemään maailmalla, kun ei kotimaan hommatkaan onnistu?

      Bono näyttäisi seuraavan Bob Geldofin jalanjälkiä, mutta hieman suuremmassa mittakaavassa. Olishan se ihan ok, jos Bono saisi edes jotain aikaiseksi, mutta hänelläpä onkin vastassa maailman tyhmin eläin, eli poliitikko. Sitä vastaan on huono taistella ja yrittää saada mieli muuttumaan, kun poliitkolle pyhää on vain oma napa.

      • pro bono

        Pidän sitä kunniotettavana asiana että joku edes yrittää laittaa asiat parempaan kuntoon. Eihän meikäläisillä normaaleilla pulliaisilla ole mitään saumaa vaikuttaa poliitikkojen/päättäjien päätöksiin. On Bono sitten huolissaan tai ei ( uskon että on, ja miksei voisi olla, ihminen sekin vaan on ja mä ainakin olen huolissani monistakin päin peppua menevistä asioista kuten nälästä, sairauksista ja valtavasta köyhyydestä, niin miksei Bonokin) niin joka tapauksessa asia on hyvä. Jos mulla olisi tuollaiset määrät rahaa, varmaan antaisin myös hyvään tarkoitukseen, jos saisin vaan itse seurata että varat menevät myös oikeaan tarkoitukseen. Meitä on monenlaisia ihmisiä, ei kaikki antais omistaan vaikka loton voittaisikin, mutta toiset miettiin pidemmälle kuin omaa persustaan. Se on helppo laittaa pääs puskaan ja ajatella että mitäs mä toisista, mä olen suomalainen mulla on kaikki hyvin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5345
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      140
      4287
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2627
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe