Ajokortti säilyi...

Poliisi vei kortin kun mopoauto ajoi 66km/h. Oikeus päätti: korttia ei olisi pitänyt viedä!
http://petun.blogit.uusisuomi.fi/2010/08/23/oikeuden-paatos-mopoautolla-66kmh/
1154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ihan oikeinhan se meni.

Poliisi vei kortin, koska rakenteellista nopeutta oli väitetysti muutettu ja siten ajoneuvo ei kuulunut L6e luokkaan. Katsastuksessa ajoneuvon todettiin kuuluvan L6e luokkaan, joten tottakai ajokorttiluokan ylittävän ajoneuvon kuljettaminen oikeudetta kumoutui, koska ajoneuvo oli L6e luokassa.

Ylinopeushan ei ollut ajokiellon perusteena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

Poliisi vei kortin kun mopoauto ajoi 66km/h. Oikeus päätti: korttia ei olisi pitänyt viedä!
http://petun.blogit.uusisuomi.fi/2010/08/23/oikeuden-paatos-mopoautolla-66kmh/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu