Ajattelin jo vähän alkaa valmistelemaan kuolemanjälkeisiä asioita. Pitisi siis alkaa uskovaksi, että pääsisi taivaaseen. Vaan vaihtoehtoja on monia ja tässä menee ihan sormi suuhun.
Kuinka kilpailukykyinen uskonto lestadiolaisuus on kun ajatellaan uskosta aiheutuvan työmäärän suhdetta lestadiolaistaivaan ihanuteen?
Onko tehty mitään vertailuja eri uskontojen välillä?
Millä uskonnolla taivaspaikka helpoimmin?
16
274
Vastaukset
- Miäs26v
Koska erittäin suurella todennäköisyydellä ei ole minkäänlaista kuolemanjälkeistä elämää, nauti vain tämänhetkisestä elämästäsi äläkä mieti turhia.
"Kuinka kilpailukykyinen uskonto lestadiolaisuus on kun ajatellaan uskosta aiheutuvan työmäärän suhdetta lestadiolaistaivaan ihanuteen?"
Vähän absurdia, mutta myös tavallaan ymmärrettävää ajattelua. "Lestadiolaistaivas" on ikuista onnea, harpunsoittoa, enkelilauluja ja synnittömyyttä, ts. paikka jossa tuskin itse viihtyisin kovinkaan kauaa. Ahdistaisi ajatuskin kellua ikuisesti sokerissa ja pumpulissa ja hoilata ylistyslauluja parille hemmolle, joista en nähnyt vilaustakaan tai kuullut äännähdystäkään maanpäällisessä elämässä.
Nauti siis elämästäsi vielä ne muutamat hetket jotka saat tietoisuutesi parissa viettää. - Ei kannata panostaa
Työmäärä on valtava. Joudut puristamaan itsesi ahtaaseen muottiin, jossa suunnilleen joka toinen normaali asia on kielletty. Jatkuvasti joudut tsemppaamaan itseäsi, ettet lipsuisi, ja kun kuitenkin lipsut, joudut ravaamaan vähän väliä muiden uskovaisten pakeilla puhdistautumispuuhissa.
Joudut myös hankkimaan ja elättämään jättiperheen. Mietipä vähän, mitä se käytännössä merkitsee.
Korvaukseksi tuosta kaikesta saat jäsenyyden tiiviissä yhteisössä, jossa voit tuntea olevasi Joku. Insinöörintittelisi takaa sinulle siinä melko mukavan statuksen. Pääset myös vaivaamasta päätäsi henkisillä tai hengellisillä asioilla. Riittää, kun pysyt joukossa mukana ja varot niitä lipsumisia ja juokset aina pesupaikalle, kun vahinkoja tulee.
Kumminkin, kun et kysellyt elämäntavan etuja vaan vain uskosta aiheutuvaa työmäärää, vl:ksi ryhtyminen ei missään tapauksessa kannata. Useimmissa muissa hengellisissä porukoissa selviää paljon vähemmällä työllä, ja taivas on silti yhtä ihana, ellei ihanampikin, kun siellä voi hillua ja liikkua vapaasti eikä tarvitse olla omassa suljetussa osastossaan niinkuin vl:t joutuvat olemaan, kun heitä täytyy huiputtaa, että taivaassa ovat vain he. - diplomi-insinööri...
Ainakin Raamatun mukaan taivaita on useita. Voinemme tehdä hypoteesin, että ne ovat erilaisia. Edelleen voinemme paremman tiedon puuttuessa oletta, että suuremmalla työmäärällä pääsee parempaan taivaaseen.
Uskontoja olen vertaillut sen verran, että tiedän, ettei ählämillä ole mahdollisuuksia päästä taivaaseen. Hän tosin yrittääkin vain paratiisiin.- Meiliaikku
Raamatun mukaan .On Armon taivas maan päällä ja Kunnian taivas taivaassa.
- häh_öh
Meiliaikku kirjoitti:
Raamatun mukaan .On Armon taivas maan päällä ja Kunnian taivas taivaassa.
Tiesitkö että Raamattu on pullollaan satuja ja myyttejä, jotka on johdettu aiemmista kirjoituksista mm. sumerilaisilta? Uskoisitko fiktiivisesti kirjoitettuun romaaniin, jossa välillä vilahtelee joitakin historiastakin tunnettuja henkilöitä, mutta hyvin erikoisissa tilanteissa ja asemissa? Niin, en minäkään, mutta miksi uskot siis Raamattuun?
- 11+19=?
Meiliaikku kirjoitti:
Raamatun mukaan .On Armon taivas maan päällä ja Kunnian taivas taivaassa.
Palstalla on useaan kertaan todettu Raamatun mainitsevan yli sata kertaa useista taivaista. Edelleen on kyselty, minkänimiseen tai -numeroiseen taivaaseen lestat kuvittelevat joutuvansa. Ja nyt Sinä vastauksinesi olet askeleen lähempänä asiaa! Kysynpä, mikä se taivas on, jossa mainitset Kunnian taivaan olevan.
On toki melkoista yksinkertaistamista kuvitella, että taivaista mainittaisiin jokainen erikseen edes Raamatussa.
- Meiliaikku
kaipaa, kun syntinsä saa anteeksi avautuu armonvaltakunnan ovi. Taivastietähän kysyitkin?
- Valtakunnankanslisti
Taivasvaihtoehdoista oli kyse, ei mistään epämääräisestä armonvaltakunnasta.
- taivastienoo
Liekkö ne kaikki synnit ikinä anteeksi? Taivastie on auki kuin horisonttikin. Ja liiallinen pumpuleissa illistely, liiallisen onnentulvan keskellä kääntyy aina päinvastaiseksi, kas kun vedelläkin kun on tapana tasottua tasaiseksi.
Miten lie korreloiko syntien määrä taivaspaikassa juhlimisen määrään, vai onneen, tai päinvastoin. - jäsenluettelot
jotka joku lesta yritti viijä taivaan portille pietari toimitti helevetin ovivahille ja se siellä pittää lestoille nimenhuutua ja jakkaa koksilapijot heille
- Nämä ovat merkit
ovessa lukee "Vanhoillislestadiolainen herätysliike" ja varmennuksena vielä kaikille oven kahta puolin Nortti-toppa.
- Houkuttelee enemmä
Epäilen näin.
- Hyvä listaus
Vertailun taustatietoa on esim täällä
http://www.uskonnot.fi/- 12 + 10
Tässä on nirsommallekkin valinnan varaa.
- Jos saa valita
12 + 10 kirjoitti:
Tässä on nirsommallekkin valinnan varaa.
Minä haluaisin sinne 7. kerrokseen.
- Ei koskaan uskoon
Jos saa valita kirjoitti:
Minä haluaisin sinne 7. kerrokseen.
Taivasta sellaisenaan kuin uskovaiset uskovat ja kuvittelevat, ei ole olemassakaan. Paikka johon siirrymme, on melkoisen samanlainen kuin tässä elämässämme. Jotkut eivät edes huomaa kuolleensa, vaan jatkavat elämäänsä täällä vaikkapa kummitellen.
Tosin jos ymmärtää enemmän, niin pääsee jatkamaan eteenpäin ja olotila muuttu mukavammaksi. Mutta jos olet kovin maalliseen sidottu, niin jatkat halutessasi suunnilleen samanlaista elämää kuin ennen kuolemaasi.
No, tämä on tietoa ihmisiltä, jotka ovat piipahtaneet rajan tuolla puolen, mutta palaten takaisin, koska heidän aikansa ei ole lähtöön vielä tullut. Olen tavannut sellaisia ihmisiä useita elämäni varrella. Lukekaapa kirja "Valon syleilyssä" kirj. Betty J. Eadie, niin pääsette hiukan jyvälle, mitä tarkoitan ja yritän selittää. Mikään ei ole niin kauheaa ja lohdutonta, kuin mitä uskovaiset kuvittelevat itsekin.
Totuus on paljon kauniimpi ja yksinkertaisempi.
Uskontoja ei tarvita, sillä kuolemaa ei todellisuudessa ole. Mutta paha kuitenkin saa aina palkkansa jossain muodossa, joten kannatta elää ihmisiksi ja kasvaa kohti suurempaa ja korkeampaa ymmärrystä.
Uskovaisten uskomukset ovat ahdistavia. He perustavat uskonsa raamatun näkemyksiin, joka on aivan kuin lukisi satukirjaa, ei sen kummempaa. Ei uskoisi enää nykyajan ihmisen olevan niin takaperoinen ja kehittymätön, uskoessaan raamattuun käännellen ja väännellen sen sanomaa vielä omia tarkoitusperiään varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591174Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501