Minulla on 5,5m perämoottorivene jossa on keulahytti ja takaosassa kuomu (HT).
Kuomu on tullut jo tiensä päähän ja tuli sellainen ajatus et rakennan takaosaan kiinteän katteen. Onko kokemusta? Kestäiskö muovirakenteet jossa pleksit ikkunoina? Vinkkejä otetaan vastaan.
Kuomu on tullut jo tiensä päähän ja tuli sellainen ajatus et rakennan takaosaan kiinteän katteen. Onko kokemusta? Kestäiskö muovirakenteet jossa pleksit ikkunoina? Vinkkejä otetaan vastaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No jos oletetaan, että veneesi on rahan arvoisessa kunnossa, niin rakentelun jälkeen se on kaatopaikka tavaraa. Noista tulee niin helvetin rumia, että edes ammattilaisten tekemät katos viritelmä veneet eivät mene kaupan. Lienee ehkä muutenkin halvempaa vain ostaa uusi pressu. Vähän siis riippuu veneestä ja kysyjän päihtyneisyydestä onko hyvä idea. Joku vanha paska vene, jolla ajelee kova tinttaaja, niin sitten ihan ok noin imagollisestikin.
Tuttu rakenteli keskimoottoripaattiinsa samantapaisen kopin. Jotta siellä voisi olla lähes suorassa niin koppi oli tehtävä alkuperäistä hyttiä korkeammaksi. Kulku tuli ongelmaksi. Perässä oleva ovi on äärettömän epäkäytännöllinen kun joutuu aina rimpuilemaan sivukansia pitkin tai pujottautumaan luukusta. Tunnelma on kuin sukellusveneessä ja lämpötila helteellä aivan helvetinmoinen. Rakennelma on ruma ja tekee veneen takapainoisen näköiseksi. Rakentelija sanoi purkavansa kopin pois tulevana talvena.
Hanki niillä koppirahoilla kunnon PELASTUSPUKU. Kuitenkin röllyät järvellä huonoissa keleissä.
Ihme saatanan into tehä näitä koppeja veneisiin. Mutta kun sen nyt kuitenkin teet, niin laita vähintään 3m korkea. Ja yläohjaamo katolle.
Kerran kauppasin nelimetristä pikku pulpettipaattia ja eikös yks ostaja tosissaan mittaillu venettä ja suunnitellu siihen vanerista takakoppia, että ei tarviis sateessa ajaa! Mistä näitä paskahuusin pykkaajia oikeen sikiää?
Olen aivan samoilla linjoilla edellisten kanssa. Jos veneesi ei muuten ole tiensä päässä, teetä uusi kuomu ammattilaisella, tai tilaa valmis jos veneeseesi sellainen on saatavissa. Halpa ratkaisu ei sekään ole, mutta halvempi kuin pilata koko vene.
Kiitos "kannustavasta" palautteesta. Tarkoitus oli rakentaa koppa joka on suunnilleen etuhytän korkuinen. Sillatavalla 2osainen että kopan puolivälistä sen etuosa liukuu taaksepäin, siis takaosa vähän kapeampi että etuosa mahtuu sen päälle. Laakeroidut kiskot tekisivat liikkuvasta osasta yhdellä kädellä liikutettavan.
Kopan takaseinässä ovi moottorin "rassaamista" varten. Periaatteessa kulku veneeseen säilyisi samanlaisena ja seisomakorkeus rajaton silloin kun koppa on auki/takaasennossa.
Kuulostaa ehkä monimutkaselta mutta sitä se ei ehkä olisikaan, jotenkin kyllästyttää kuomun neppareiden nypläys näillä nakkisormilla. Kopan materiaalina muovi tuli mieleen sen keveyden vuoksi ja ettei tarvi maalata, ikkunat kirkkasta pleksistä.
Palautetta saa antaa, kiitos etukäteen!
Annettiin jo realistista palautetta =) Mut into näyttää pysyneen, joten rakentamaan vaan. Kevyt on hyvä, mutta muuten nuo omat kopit ovat tekijänsä näköisiä, joten mitään kovin hyviä vinkkejä lienee vaikea antaa (paitsi se unohda koko homma).
Joissakin Airiston Mosseissa (Barlit) olen nähnyt erinomaisen muovisen kuomunkorvauskopin.
Siitähän voi ottaa mallia kun olet samanmoista suunnittelemassa.
Tuossa on yksi... http://www.nettivene.com/moottorivene/barlit/384648
kyllä oli varmaan kiva ajella tollasella paskahuusilla tänä kesänä kun oli varmaan sisällä lämpöä 50 mistä näitä ääääliöitä oikein riittää tommonen paskahhhuuussi
Luulisin että moni kuomulla varustetun veneen omistaja on miettinyt samaa asiaa mitä sinäkin ja samoin ajatuksin. Mutta eipä parempaa vaihtoehtoa ole kun uusi kuomu. Kevyempiä vaihtoehtoja on nykyisen kuomun katto-osan uusimen ammattikorjaajalla tai vain niiden kuomun osien korjauttaminen jotka ovat rikki auttamattomasti . Vetoketjut voi uusia erikseen jne.... Taka ja sivuosia voi muuttaa ikkunoita pienentäen. Eräs vaihtoehto on ostaa kuomukangasta ja tehdä itse pelkän avotilapeitte ilman kuomukaaria .
Kiinteät kuomurakenteet ovat aina tiellä rantautuessa tai touhutessa veneen kiinnityksen kanssa, unohda tuo kiinteä rakentelu vaikka siinä olisi kaikenmaailman liukukiskot. Ei toimi !
Kiitos arvokkaasta palautteesta! Nukuttuani muutaman yön olen tullut siihen tulokseen että tilaan uuden kuomun ja unohdan kiinteät rakennelmat. On totta että avonainen takaosa esim. rantautuessa on ehdoton varsinkin tän tyyppisellä veneellä, on tilaa touhuta melan, ankkurin yms. kans.
Mukavia syyskelejä!
Kiitän lämpimästi, että en joudu katsella huusi virityksiä enempää vesillä.