Mies osti tuonon vahingoissa Beceliä. Totesi sit, et eiks se voita sattunukkaan käteen. No kelleen ei oikeen oo maistunu. Beselrasia on notkunut tossa tyrkyllä, vaan minun syötäväksi se jäi.
Pyysin eilen tyttöä tuomaan kaupasta näkkäriä, kun näkkileipä minusta on maukasta, kun sitä syödessä irtoaa sylkeäkin.
Mutta voi ihmettä. Kummastelin mielessäni, että kylläpä on näkkäri menettänyt makunsa, ei maista juurikaan milleen. No söin vaan, ja sain Becel-rasian loppuun ja aattelin, et nuo näkkärit jää kyllä syömäti.
Kun se näkkäripaketti oli vielä pöydällä, niin ajattelin, et no jos nyt ottaisin, vaikkei millekkään maistukkaan. Sipasin voita päälle, ja tulin toimistoon.
Uuuhh... mitä näkkärille onkaan tapahtunut? Mistä siihen yön aikana maku on löytynyt?
Ai, voi. Sehän taitaakin olla se voi. Niin, nyt oli täyttä voita näkkärin päällä. Enpä ihmettelekkään, että ennen on maistunut niin voisilmä kuin voileipäkin niin hyvälle.
Kyllä se vaan niin on, ettei voita voita mikään, voita sen olla pitää.
Voi on aina voita, voita ei mikään voita!
4
327
Vastaukset
- röppöne
kasvirasvojen kovetusprosessin, tuskinpa niitä kaipaat.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Transrasva - 1943
paistamiseen ja leipomiseen. Kevytrasvat ovat humpuukia, maksavat miltei yhtä paljon kuin 70-100 % rasvaa sisältävät. Lisäksi meillä on voin ja kasviöljyn sekoitusta sekä kasviöljyä. Voi sivellä ohuemmalti, jos rasvaa pelkää.
Jouduin kakaraa kirnuamaan voita, sellaisella veivattavalla. Katselin samalla kun toiset lapset leikki.
Voi oli aina valkoista. Laittaako ne siihen porkkana mehua vai mistä se A- vitamiini saadaan. Raejuusto on valkoista muut juustot kellertäviä, mistä...
Mikään ei ole niin hyvää kun koulunäkki ja koskenlaskia.- Voi on aina voita
maagikko kirjoitti:
Jouduin kakaraa kirnuamaan voita, sellaisella veivattavalla. Katselin samalla kun toiset lapset leikki.
Voi oli aina valkoista. Laittaako ne siihen porkkana mehua vai mistä se A- vitamiini saadaan. Raejuusto on valkoista muut juustot kellertäviä, mistä...
Mikään ei ole niin hyvää kun koulunäkki ja koskenlaskia.Lehmän voi ei koskaan ole vitivalkoista. Hyvin hyvin vaalean keltaista se voi olla, niin että sitä voi tulkita valkoiseksi, mutta ei se ihan valkiosta ole.
Yleensä lehmänmaito on kellertävää, ruokinta-ajasta riippuen joko hyvinkin vaaleaa tai vahvan keltaista.
Mutta vuohen voi on vitivalkoista. Siinä A-vitamiini on A-vitamiinina ja lehmämaidossa A-vitamiini on esiasteena, eli karotiinina, joka on värlltään keltaisa-oranssia.
Meijeri todennäköisesti värjää voin tuotteen yhtenäisyyden kannalta Ja lisätäänhän siihin härskiintymisen estoainetta.
Voi kun tuli voinälkä.. puheesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307