mikä on paras ala-asteista? eli tunnelma, oppilaslähtöisyys, avoimuus, valintojen mahdollisuus on ainakin asioita joita arvostan.
varkauden ala-asteet?
ehkä tuleva asukas
151149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
mitähän valintoja mahdat tarkoittaa? Tässä käpykylässä ei juurikaan ole mitään valinnan mahdollisuuksia ala-asteella, hätäisesti yläkoulussakin! Omat lapseni ovat Repokankaan alakoulussa ja olen ollut tyytyväinen siihen kouluun. KOulussa toimii yhdistetty erityiskoulu ja normi alakoulu, joten siellä on runsaasti kouluavustajia, jos verrataan muihin alakouluihin. Tunnelma on ihan ok, joskus tosin tuntuu, että normioppilaat ovat siellä lapsipuolen asemassa. Opet pääsääntöisesti kivoja, vain yhdestä opesta olen kuullut negatiivista.
PUURTILA ehdottomasti...Pieni, maalaiskoulu.
Koulu pieni,henkilökunta ahdasmielisiä ,suokkilapsia suosiva, ip toiminta juoruilioiden paratiisi .Susittelen repokankaankoulua,kahden pojan isä.
Könönpelto ihan kiva koulu. Kotoinen tunnelma. Yksi opettaja tosin ottaa tiettyjä lapsia silmätikukseen ja on muutenkin tyly, mutta eiköhän siihen tarvittaessa tule muutos. Toivon kyllä että lapsesi ei päätyisi hänen luokalleen. Toivottavasti lapsesi viihty tulevassa koulussaan.
Könönpellossa ovat aikoinaan opiskelleet myös kaikki lapseni ja hyvin viihtyneet. Yhdestä opettajasta yksi lapseni ei pitänyt. Oli juuri tuollainen kuvailemasi. Varmasti sama. Kannattaa ottaa rehtoriin yhteyttä ja sen jälkeen muihin toimenpiteisiin ylemmille tahoille. Muuten olen ollut tyytyväinen kouluun. Ja nythän siellä on enemmän tilaakin kun ylä-aste siityi Päiviönsaareen.
Kohta kaikki kaupungin alakoulut on lueteteltu, joten kai Luttilan koulun kehumistakin tarvitaan:
Omat muksut (3) ovat kaikki Luttilan koulussa ja parin viime vuoden aikana on kouluun tullut "draivia" ja uusia ideoita sekä uutta puhtia opettamiseen. Varmasti osan tästä piristymisestä voi laskea pari vuotta töitä tehnen uuden rehtorin piikkiin. Hän on saanut myös opettajakuntaan uutta intoa.
Tosin osa Luttilankaan opettajista eivät ehkä kokemattomuuttaan (=nuoruus, työkokemuksen puute) ole täysin tehtäviensä tasalla.
Luttila on pieni noin 190 oppilaan koulu, jossa oppilaista pyritään pitämään huolta ja paljon puhutun koulukiusaamisen puuttumiskynnys on erittäin matala.
Luttilassa näyttää olevan myös suhteellisen aktiivinen vanhempainyhdistys, joka on järjestänyt koulun kanssa ties vaikka mitä tempauksia ja tukenut mahdollisuuksien mukaan koulun toimintaa. Tosin se - kuten muuallakin - taitaa olla vaan muutaman aktiivin leikkikenttä...
Minulla ei ei ole pahaa sanottavaa Luttilasta, mutta omaa (siis lasten) kokemusta koulusta. Tosin, kun ei ole kokemusta muista kaupungin kouluista, en voi niitäkään moittia - tosin en kehuakaan.
Varkaudessa ei ole ainuttakaan hyvää eikä parasta koulua! Kokemusta on. Muutimme toiselta paikkakunnalta pari vuotta sitten tänne ja lapset on jo vaihtaneet muutamaan otteeseen koulua kiusaamisen takia ja sen että opettajat todellaki ottavat silmätikukseen (varsinkin jos tulet etelä suomesta) oppilaan/oppilaita!!! Opettajat arvostelevat oppilaalle edellisen koulun opetusta mm lapseni sanoja lainatakseni: eikö siellä '''''''''''''' koulussa ole opetettu teille tätä ollenkaan/oikein,,, jne
Opettajat lupaavat ettei kiusata ja jos niin siihen puututaan heti jne -ja paskat puututa.
Nyt mulla on todella hyvä kokemus vanhemman lapseni luokan valvojasta joka todella ottaa asiakseen jos jotain ongelmia on. Rehtori ei niinkään..pistää vaan huonon käytöksen piikkiin ja arvostelee oppilaita..(ottavat silmätikukseen)..tämmöisiä on varkauden tuppu kylän koulut.. mieti nyt vielä haluutko oikeesti tänne muuttaa.. täällä ei kertakaikkiaan ole mitään. varkauden sivut antavat väärän kuvan....
Köpe, ei. Jokin täälläpäin ajaa oppilaita pahoille teille, aina ajanut. Vitos-kutosluokan juniorit vetelee norttia lähimetsissä. Liekköhän yläasteen siirto auttaisi jo tilannetta. Paljon olen kuullut, että Luttilassa olisi selvästi parhaiten koordinoitu ja keskenään hyvin lämminhenkinen yhteisö. Opettajat nuoria (ei tosin aina hyvästä..), mutta ovat ainakin innokkaita ja pyrkivät toteuttamaan, mitä puhuvat, eikä löydy suosintaa.
Mikäs siellä Köpen suunnassa sitten mättää? Millaisia vanhempia köpeläiset ovat? Huolehtivatko lapsistaan, vai saavatko tenavat mellastaa miten vaan ja milloin vaan?
luttila
Varkaudella tapahtuu varmazti paljon varkauksiA?=
MUTTA joku hyvä paikkakunnan tai niin joku paikan nimi "pimppisaari" on olemassza hahah
kaste
pinaatti
pinaatti
porkkanaraaste