Örnvik/Quicksilver pilothouse

millaisia kokemuksia kyseisestä veneestä,missä rakennettu,tulis merikäyttöön joten kokemukset kiinnostaa?
74385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...made in Poland.

Täällä Vaasassa yhdellä hepulla oli pari vuotta sitten Örnvik 620 Weekend ( uusi vene ), jonka runko "nitkahti" normaalissa nostossa trailerin kanssa.

Maahantuoja yritti vapautua vastuustaan ilmoittamalla, ettei ko. venettä edes saa nostaa trailerilla vaan nostoliinoilla nosturiautolla.

Pitkällisen kiistan jälkeen maahantuoja suostui kaupan purkuun. Ostaja oli tosin joutunut ensin uhkailemaan asian julkaisemisella yleiseen.

Vene tehty halvalla, jonka toteat itse vertailemalla hintoja. Valitettavasti tässä veneessä halvalla ei saa hyvää.

Äänestä
  • Ensinnäkin se malli on 640 Weekend, mikäköhän muu tuossa ei ihan pidä paikkaansa? Pilothousesta en tiedä mutta mulla oli pienempi Cruiser malliston vene 6 vuotta ennen nykyiseen Yamariniin viahtamista. Ei muuten häpeä yhtään Puolalainen laadussa Suomalaista, melkeimpä päinvastoin...

    Äänestä

  • 43500033 kirjoitti:

    Ensinnäkin se malli on 640 Weekend, mikäköhän muu tuossa ei ihan pidä paikkaansa? Pilothousesta en tiedä mutta mulla oli pienempi Cruiser malliston vene 6 vuotta ennen nykyiseen Yamariniin viahtamista. Ei muuten häpeä yhtään Puolalainen laadussa Suomalaista, melkeimpä päinvastoin...

    puolalainen eli "polakki" laatu voita suomalaista eli "härmäläistä laatua. voisitko ystävällisesti mainita muutaman huippulaadukkaan puolalaisen tuotteen ei tarvitse olla vene mutta ei saa myöskään olla alkoholia, jota puolassa kyllä osataan tislata.

    Äänestä

  • Kumma kun näillä "yksillä hepuilla" on aina se lätkyttävä Busteri, murtuva Silveri, vettyvä Terhi ja tällä kertaa nitkahtava Örnvik. On se ny ihme jos liinoilla nostossa pistekuormat olisivat pienempiä kuin vedessä kelluvan veneen veto hiljakseen trailerille.

    Äänestä

  • Puu OLa kirjoitti:

    puolalainen eli "polakki" laatu voita suomalaista eli "härmäläistä laatua. voisitko ystävällisesti mainita muutaman huippulaadukkaan puolalaisen tuotteen ei tarvitse olla vene mutta ei saa myöskään olla alkoholia, jota puolassa kyllä osataan tislata.

    Ei tarvitse mainita huippulaatuisia puolalaisia tuotteita kun jo vakiolaatuinenkin pärjää hyvin suomalaiselle laadulle, valitettavasti.

    Suomalainen laatu on myytti. Samoin kuin puhdas ruoka, joka ei kelpaa edes venäläisille.

    Äänestä

  • MobyDick2 kirjoitti:

    Kumma kun näillä "yksillä hepuilla" on aina se lätkyttävä Busteri, murtuva Silveri, vettyvä Terhi ja tällä kertaa nitkahtava Örnvik. On se ny ihme jos liinoilla nostossa pistekuormat olisivat pienempiä kuin vedessä kelluvan veneen veto hiljakseen trailerille.

    Kyllä tarilerin kanssa on helppo rikkoa vene. Liinojen kanssa ei niinkään.

    Äänestä

  • parempi,joo suomalainen vene paras,örnvik huono koska tehdään puolassa,hyvä oli ku tehtiin ruotsissa.
    E i tullut kyselijälle mitään todellista tietoa kyseisestä veneestä pilothouse mallista,no olihan siel muutaman asiantuntijan lausunto,lisääkin kokemuksia kaivattais.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pilotti.. kirjoitti:

millaisia kokemuksia kyseisestä veneestä,missä rakennettu,tulis merikäyttöön joten kokemukset kiinnostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu