mondeon vaihteet ei mene nätisti päälle!

vaihteeeeeet

Hei! OStin tossa 2000luvun monskun ja siinä menee vaihteet joteski huonosti päälle! Missä vika? ollut noita mondeoita ennenkin ja niissä mennyt tosihyvin vaihteet päälle! Kyllä ne tuossakin päälle menee mutta pitää semmoisen rasahdus äänen kun pykälän päälle laittaa!

6

3921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+11

      Olisi hyvä katsoa että kytkin irroittaa kunnolla ja sittn vaihtaa vaihtaa lootaöljyt, laita Voorttin omaa ölppää tai sitten jotain muuta laadultaan vastaavaa.

      Vaikka nykyautoissa ei vaihteistoöljyjä huolto-ohjelmien puitteissa vaihdella niin ainakin itellä on käytäntö osoittanut että loota toimii paremmin kun öljyt vaihtaa edes joskus.

      • Vaihteeeeet

        Kiitos vastauksesta! Mutta kun meillä ollut Mondeoita 3 ennen tätä ja yhdessäkään ei ole ollut vaihteiden kanssa ongelmaa ja vaihdelaatikon öljyihin ei ole tarvinnut koskea! Isä oli Foordin huoltokirjaa selaillut ja sanoi että jotku vaijerit vaihteensiirtäjis vituillaan? Kukaan koskaan huollattanut tälläistä vikaa?


      • 16+7
        Vaihteeeeet kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Mutta kun meillä ollut Mondeoita 3 ennen tätä ja yhdessäkään ei ole ollut vaihteiden kanssa ongelmaa ja vaihdelaatikon öljyihin ei ole tarvinnut koskea! Isä oli Foordin huoltokirjaa selaillut ja sanoi että jotku vaijerit vaihteensiirtäjis vituillaan? Kukaan koskaan huollattanut tälläistä vikaa?

        Noissa III 2001 - 2007 monskuissa on Getrakin MTX-75 loota ja niissä on suorastaan ominaisuutena joittenkin vaihteiden kankeus, useimmiten 2 pykälä.
        Joten välttämättä ei ole viasta kyse.


      • vaihteeeeet
        16+7 kirjoitti:

        Noissa III 2001 - 2007 monskuissa on Getrakin MTX-75 loota ja niissä on suorastaan ominaisuutena joittenkin vaihteiden kankeus, useimmiten 2 pykälä.
        Joten välttämättä ei ole viasta kyse.

        Mun Mondeo on viä mallia MK2 ei tota seuraavaa MK3 mallia!!


    • Mulle kävi näin joskus aikoja sitte. Menin varaosaliikkeestä hakemaan öljyt laatikkoon... selattiin mobilin kirjaa ja sieltä antoi jonkin öljy tyypin...(enää en muista mikä tyyppi oli) sitä kassiin ja vaihtamaan.
      Noh.. uudet öljyt tuli laatikkoon ja koeajolle.... ei toiminut laatikko ei... ihan prkl kankeat vaihteet.. todella nihkeää vaihteiden vaihto.
      Minä poika voortille ja orggis öljyä mukaan... ja ne laatikkoon. TOIMI KUIN UNELMA!!
      Jotain prkl eroa niissä vaan on.
      Esim transitin perän lukko ei toimi kunolla ainakaan mobilin öljyllä.

      Tuosta vois olla sinullekin apua... jos ei vaihdekaapelien säätö auta.

      • vaihteeeeet

        Ja vielä lisäys että kun vaihteen laittaa päälle ja keppiä heiluttaa erestakaasi on kepissä väljyyttä! Että oliskohan nyt sit se vaihteensiirtovaijeris jotaki yms?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      496
      3938
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2946
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2198
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      453
      2048
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1384
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1303
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1178
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1075
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      61
      1059
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1038
    Aihe