mondeon vaihteet ei mene nätisti päälle!

vaihteeeeeet

Hei! OStin tossa 2000luvun monskun ja siinä menee vaihteet joteski huonosti päälle! Missä vika? ollut noita mondeoita ennenkin ja niissä mennyt tosihyvin vaihteet päälle! Kyllä ne tuossakin päälle menee mutta pitää semmoisen rasahdus äänen kun pykälän päälle laittaa!

6

4144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+11

      Olisi hyvä katsoa että kytkin irroittaa kunnolla ja sittn vaihtaa vaihtaa lootaöljyt, laita Voorttin omaa ölppää tai sitten jotain muuta laadultaan vastaavaa.

      Vaikka nykyautoissa ei vaihteistoöljyjä huolto-ohjelmien puitteissa vaihdella niin ainakin itellä on käytäntö osoittanut että loota toimii paremmin kun öljyt vaihtaa edes joskus.

      • Vaihteeeeet

        Kiitos vastauksesta! Mutta kun meillä ollut Mondeoita 3 ennen tätä ja yhdessäkään ei ole ollut vaihteiden kanssa ongelmaa ja vaihdelaatikon öljyihin ei ole tarvinnut koskea! Isä oli Foordin huoltokirjaa selaillut ja sanoi että jotku vaijerit vaihteensiirtäjis vituillaan? Kukaan koskaan huollattanut tälläistä vikaa?


      • 16+7
        Vaihteeeeet kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Mutta kun meillä ollut Mondeoita 3 ennen tätä ja yhdessäkään ei ole ollut vaihteiden kanssa ongelmaa ja vaihdelaatikon öljyihin ei ole tarvinnut koskea! Isä oli Foordin huoltokirjaa selaillut ja sanoi että jotku vaijerit vaihteensiirtäjis vituillaan? Kukaan koskaan huollattanut tälläistä vikaa?

        Noissa III 2001 - 2007 monskuissa on Getrakin MTX-75 loota ja niissä on suorastaan ominaisuutena joittenkin vaihteiden kankeus, useimmiten 2 pykälä.
        Joten välttämättä ei ole viasta kyse.


      • vaihteeeeet
        16+7 kirjoitti:

        Noissa III 2001 - 2007 monskuissa on Getrakin MTX-75 loota ja niissä on suorastaan ominaisuutena joittenkin vaihteiden kankeus, useimmiten 2 pykälä.
        Joten välttämättä ei ole viasta kyse.

        Mun Mondeo on viä mallia MK2 ei tota seuraavaa MK3 mallia!!


    • Mulle kävi näin joskus aikoja sitte. Menin varaosaliikkeestä hakemaan öljyt laatikkoon... selattiin mobilin kirjaa ja sieltä antoi jonkin öljy tyypin...(enää en muista mikä tyyppi oli) sitä kassiin ja vaihtamaan.
      Noh.. uudet öljyt tuli laatikkoon ja koeajolle.... ei toiminut laatikko ei... ihan prkl kankeat vaihteet.. todella nihkeää vaihteiden vaihto.
      Minä poika voortille ja orggis öljyä mukaan... ja ne laatikkoon. TOIMI KUIN UNELMA!!
      Jotain prkl eroa niissä vaan on.
      Esim transitin perän lukko ei toimi kunolla ainakaan mobilin öljyllä.

      Tuosta vois olla sinullekin apua... jos ei vaihdekaapelien säätö auta.

      • vaihteeeeet

        Ja vielä lisäys että kun vaihteen laittaa päälle ja keppiä heiluttaa erestakaasi on kepissä väljyyttä! Että oliskohan nyt sit se vaihteensiirtovaijeris jotaki yms?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      87
      3492
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1654
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1432
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1256
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      49
      888
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      862
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      842
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      800
    9. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      764
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      757
    Aihe