mondeon vaihteet ei mene nätisti päälle!

vaihteeeeeet

Hei! OStin tossa 2000luvun monskun ja siinä menee vaihteet joteski huonosti päälle! Missä vika? ollut noita mondeoita ennenkin ja niissä mennyt tosihyvin vaihteet päälle! Kyllä ne tuossakin päälle menee mutta pitää semmoisen rasahdus äänen kun pykälän päälle laittaa!

6

4398

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+11

      Olisi hyvä katsoa että kytkin irroittaa kunnolla ja sittn vaihtaa vaihtaa lootaöljyt, laita Voorttin omaa ölppää tai sitten jotain muuta laadultaan vastaavaa.

      Vaikka nykyautoissa ei vaihteistoöljyjä huolto-ohjelmien puitteissa vaihdella niin ainakin itellä on käytäntö osoittanut että loota toimii paremmin kun öljyt vaihtaa edes joskus.

      • Vaihteeeeet

        Kiitos vastauksesta! Mutta kun meillä ollut Mondeoita 3 ennen tätä ja yhdessäkään ei ole ollut vaihteiden kanssa ongelmaa ja vaihdelaatikon öljyihin ei ole tarvinnut koskea! Isä oli Foordin huoltokirjaa selaillut ja sanoi että jotku vaijerit vaihteensiirtäjis vituillaan? Kukaan koskaan huollattanut tälläistä vikaa?


      • 16+7
        Vaihteeeeet kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Mutta kun meillä ollut Mondeoita 3 ennen tätä ja yhdessäkään ei ole ollut vaihteiden kanssa ongelmaa ja vaihdelaatikon öljyihin ei ole tarvinnut koskea! Isä oli Foordin huoltokirjaa selaillut ja sanoi että jotku vaijerit vaihteensiirtäjis vituillaan? Kukaan koskaan huollattanut tälläistä vikaa?

        Noissa III 2001 - 2007 monskuissa on Getrakin MTX-75 loota ja niissä on suorastaan ominaisuutena joittenkin vaihteiden kankeus, useimmiten 2 pykälä.
        Joten välttämättä ei ole viasta kyse.


      • vaihteeeeet
        16+7 kirjoitti:

        Noissa III 2001 - 2007 monskuissa on Getrakin MTX-75 loota ja niissä on suorastaan ominaisuutena joittenkin vaihteiden kankeus, useimmiten 2 pykälä.
        Joten välttämättä ei ole viasta kyse.

        Mun Mondeo on viä mallia MK2 ei tota seuraavaa MK3 mallia!!


    • Mulle kävi näin joskus aikoja sitte. Menin varaosaliikkeestä hakemaan öljyt laatikkoon... selattiin mobilin kirjaa ja sieltä antoi jonkin öljy tyypin...(enää en muista mikä tyyppi oli) sitä kassiin ja vaihtamaan.
      Noh.. uudet öljyt tuli laatikkoon ja koeajolle.... ei toiminut laatikko ei... ihan prkl kankeat vaihteet.. todella nihkeää vaihteiden vaihto.
      Minä poika voortille ja orggis öljyä mukaan... ja ne laatikkoon. TOIMI KUIN UNELMA!!
      Jotain prkl eroa niissä vaan on.
      Esim transitin perän lukko ei toimi kunolla ainakaan mobilin öljyllä.

      Tuosta vois olla sinullekin apua... jos ei vaihdekaapelien säätö auta.

      • vaihteeeeet

        Ja vielä lisäys että kun vaihteen laittaa päälle ja keppiä heiluttaa erestakaasi on kepissä väljyyttä! Että oliskohan nyt sit se vaihteensiirtovaijeris jotaki yms?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      974
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      44
      528
    8. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    9. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      36
      489
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      483
    Aihe