Kissan karkoitus

Hei kaikki kissaihmiset.

Tarvisin hyvän neuvon millä pitäisin naapurin kissan pois meidän kukkapenkistä. Käy kaivelemassa ja paskomassa sinne. Johinkin kissoihin tehoaa kahvin höppeet siroteltuna kukkapenkkiin, mutta ei tähän. Onko muita hyviä/halpoja konsteja? Toimiskohan jos liruuttelis vaikka vähän polttoöljyä mullan sekaan?

ps. älkää ehdottako kirvestä tai lapiota, en ole kissojen vihaaja, vielä.
1518428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

appelsiinin ja muiden sitrushedelmien kuoret voisivat auttaa.

Äänestä

..siitä öljystä tykkää. Saattaisit saastuttaa kasvualustan pitkäksi aikaa.

Jos sinulla on pihassasi tilaa, niin laita johonkin nurkkaan pieni hiekkakasa ihan kisua varten.
Riippuu tietenkin siitä haluatko passata naapurin kissaa. Voit myös ehdottaa naapurillesi, että laittaisi jonnekin piharajan tuntumaan pienen hiekkakasan.

Meillä on sellainen toiminut tosi hyvin. Toin viime kesänä peräkärryllisen hiekkaa pihan nurkkaan pihatöitäni varten ja ylijääneestä hiekkakasasta kissat tekivät itselleen ulkovessan.
Siellä saavat käydä aivan vapaasti kuopsimassa ja kukkapenkkini saa olla rauhassa.

Äänestä
  • En minä sitä polttoöljyä meinannut ämpäritolkulla lorotella. Hevosten aitatolppien syönnin saa kuulemma lopetettua, kun sumuttaa niihin kukkasumutepullolla vähän poltto-öljyä. Sillä kyselin, että toimisko kissoihin. Hiekasta ja tilasta ei ole naapurin kissalla puutetta, mutta meidän kukkapenkki on vaan jostakin syystä sen suosikki.

    Äänestä

  • Minä taas olen laittanut valkosipulijauhetta kukkapenkkiin, kun naapurin kaksi kissaa kaivavat kaikki kukat juurineen samalla kun käyvät tarpeillaan kukkapenkissä. Oikein suututtaa sellainen. Valkosipulijauhekaan ei montaa päivää auta, mutta toivon vaan että oppivat muistamaan ettei sinne kannata mennä. En kyllä aio laittaa mitään kissa vessaa omalle pihalleni, toivon että pysyvät mahdollisimman kaukana, kun tuppaavat tappamaan pikkulintuja meidän portaille.
    Jospa ne kissat oppisivat pysymään poissa meidän pihalta. Eihän niitä edes saisi pitää vapaana.

    Äänestä

  • Eläin rakas kirjoitti:

    En minä sitä polttoöljyä meinannut ämpäritolkulla lorotella. Hevosten aitatolppien syönnin saa kuulemma lopetettua, kun sumuttaa niihin kukkasumutepullolla vähän poltto-öljyä. Sillä kyselin, että toimisko kissoihin. Hiekasta ja tilasta ei ole naapurin kissalla puutetta, mutta meidän kukkapenkki on vaan jostakin syystä sen suosikki.

    Kissa kukkapenkissä ongelma myös täällä. Jostain luin, että pippuri tehoaisi. Ei auttanut yhtään.
    Meilläkin on pihassa hiekkaa, mutta kukkapenkkini on rakkaampi kakkapaikka kissoille.
    En tahtoisi panna eläimille ja kasveille myrkyllistä. Help!

    Äänestä

mitään varsinaisesti varmaa ainetta ei ole... kissojen karkoitus suihketta on olemassa, mutta se ei kestä ulkona muutamaa tuntia enempää. polttoöljyn käyttämisen voit unohtaa saman tien, jos et siis ole kissan vihaaja... kissoilla on kuitenkin tapana nuolla tassunsa. Meidän kissat kammoaa sitruunan ja banaanin hajua... mutta eivät nekään kestä kovin kauaa. jos teidän piha piiriä ei haittaa, niin voisitte tehdä näin: kaivakaa kukkapenkkinne viereen kuoppa, johon laitatte kissan hiekka laatikon ja sitten sitä samaista kukkamultaa ja mielellään siitä kohtasta johon kissa olisi jo virtsannut. sitten suojele kukkiasi jonkin aikaa ja odota että kissa rupeaa käymään laatikolla... kun se siinä käy, sen voi vähitellen yrittää totutella toiseen paikkaan... taikka vaihdat laatikkoon tavallista hiekkaa, jolloin kissan pitäisi ymmärtää että asiat tehdään hiekälle, eikä multaan... mutta kova urakka on...

Äänestä
  • Ampumalla ei kidu eikä enää haise, voi haudata koko kissan sinne hiekkaan

    Äänestä

  • Sako 22 kirjoitti:

    Ampumalla ei kidu eikä enää haise, voi haudata koko kissan sinne hiekkaan

    sut sen jälkeen vai?

    Äänestä

  • kissaihminen_ kirjoitti:

    sut sen jälkeen vai?

    Kissoja vihaaviin naapureihin käy sama lääke. Tähdätty laukaus niin ei jää kitumaan.

    Äänestä

itellä omat kissat käy parvekkeella kukkaruukuissa vaikka vessassa olis 2 puhasta hiekkalaatikkoo :( eikä noi kissan karkotus sumutteetkaa auta, oon kokeillu useempaaki ku oon yrittäny suojella sohvaa mut tuntuu vaa et ne kiinnostuu uuesta "jännästä"hajusta enemmän }:(

Äänestä

Hei! jos ne kissat tykkää mullasta niin ehkä multa kasa auttaa.

Äänestä

Älä suotta karkoita. Kissa lannoittaa kukkapenkkisi ilmaiseksi eikä sinun tarvitse enää ostaa synteettisiä aineita ravinnetasoa nostamaan.

Äänestä

Hyviä kikkoja kaikki mutta jos välit naapuriin ovat kunnossa niin kannattaisi varmaan hänen kanssaan keskustella asiasta. Kissanhan pitäisi pysyä omalla pihallaan ja jollei se onnistu niin sitten sisällä.

Äänestä

Meillä on iso ongelma, kun joku alueen kissa käy paskomassa kukkapenkkeihin. On se kiva, kun menet aamulla postilaatikolle lehden hakuun niin kissan kusi pulpahtaa ensimmäisenä nenääsi. Tänään katsoimme, että on vissiin käynyt kukkaruukussakin. Kokeilen nyt kukkapenkin verkon lisäksi valkosipulin paloja heittelin penkin ympärille ja rappujen lähelle. Saa nähdä toimiiko. Lehteenkin olen laittanut pari juttua, että kissojen omistajat tajuaisivat sen, mitä hankaluuksia yöksi irti päästetyt kissat tekevät.
Kulki tässä eräs koiran omistajakin, joka antoi meidän piha-alueen kulmalle tehdä ison paskaläjän. Otin kuvan, ja laitoin lehteen. Että vika ei ole eläimessä vaan lemmikkieläinten omistajissa.

Äänestä
  • Laita loukku, ja vie kisu eläinhoitolaan,voi olla koditon.Parasta että poistat sen pihaltasi,muuten pihasi on kissan vessana iäti ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eläin rakas kirjoitti:

Hei kaikki kissaihmiset.

Tarvisin hyvän neuvon millä pitäisin naapurin kissan pois meidän kukkapenkistä. Käy kaivelemassa ja paskomassa sinne. Johinkin kissoihin tehoaa kahvin höppeet siroteltuna kukkapenkkiin, mutta ei tähän. Onko muita hyviä/halpoja konsteja? Toimiskohan jos liruuttelis vaikka vähän polttoöljyä mullan sekaan?

ps. älkää ehdottako kirvestä tai lapiota, en ole kissojen vihaaja, vielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu