Berliini jouluna

Joulua pakoon

Onko tietoa taide- ym. museoiden aukiolosta joulun aikaan?
Onko hyviä vinkkejä erilaisista tapahtumista, uskonnolliset tai läpikaupalliset ei kiinnosta?

Oletan, että siellä on niin paljon eriuskoisia ja uskonnottomia, että avoimia ruokapaikkoja löytyy.
Minne päin kaupunkia majoittuisit, kun ei siis tarvitse olla tavaratalon nurkilla?

5

1418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuonna2009

      on paikkoja auki joulunakin. Aattona menevät kiinni vasta illalla ja joulupäivänä jo on nähtävyyksiä auki. Kaupat tosin on kiinni tänä jouluna pe illasta ma aamuun, mut ruokapaikat (ei kaikki) ovat auki. Nähtävyyksistä ainakin Charlie, Madame Tussaud, Lego center, TV torni, eläinpuisto osittain (kuten yleensäkin talvella) ja joulumarkkinat ovat auki joulupäivätkin.. Kannattaa tsekata museoiden kotisivuilta miten ovat auki, niin mäkin tein ennen reissua. Me saatiin ainakin hyvin aika kulumaan joulun yli, vaikka ei sitten kauppoihin päästykään. Kioskit on auki koko ajan joten pikku purtavaa saa. Ja joulumarkkinat ovat joka päivä auki, ne aivan mielettömän ihania.
      Jos hakee enemmän noita museoita ym.. (muistaakseni museosaarikin on auki) niin kannattaa varmaan katsella hotellia jostain Mitten alueelta, siitä on kävelymatka moneen paikkaan. Suosittelen Berliiniä jouluna..

    • Meni

      Onko kaupat edelleen kiinni joulu/tapaninpäivänä?

    • Menossa

      Sama kyselen,olen kiitollinen jos joku kertoisi,olemme menossa Berliiniin jouluksi,2 teiniä mukana,olisi kiva shoppailla yms..miten liikkeet ja ruokapaikat ovat auki joulunpyhinä?

      • 768aa

        Pääsääntöisesti Saksassa pyhisin ja juhlapyhinä on paikat enemmän kiinni kuin Suomessa.


    • Lippa

      Sunnuntaisin ja juhlapyhinä kaupat ovat kiinni koko Saksassa. Joskus tästä voi olla jokin paikallinen poikkeus, mutta tuskin jouluna. Ruokapaikatkin tuuppaavat olemaan juhlapyhinä enimmäkseen kiinni. Hampurilaispaikat ovat kuitenkin usein auki. Kaupunkien keskustatkin ovat osein silloin aika hiljaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7441
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7311
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5058
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      128
      4713
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4540
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4060
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1721
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1489
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      238
      1332
    Aihe