APUA.. Mistä kiskoja jumittavaan lipastoon..?!

Auttakee :)

Ostettiin pari vuotta sitten Kodin Ykkösestä MALTA-lipasto ja lapsen vaatekaappi. Leveät laatikot ököttivät heti alkuunsa, mutta myyjät sanoivat kiskojen vetreytyvän käytön myötä. Kuulat lentelivät pitkin lattioita ja harmitti.

Puolisen vuotta sitten ajattelimme lopulta uusia kiskot. Kodin Ykkösessä ei myyty erikseen kiskoja, mutta antoivat meille pari viimeistä varaosaansa ilmaiseksi (tosin olivat osa käytettyjä). Samaa vikaa oli kuulemma ollut muillakin - ja oli näissä varaosissakin. Ja taas uusia kuulia kimpoili kiskoista..

Noh. Nyt on koluttu keittiöfirmoja, kalustemyymälöitä, rautakauppoja.. Kiskoja löytyy, mutta mitat tuntuvat olevan jostain omasta landiastaan näissä meidän murheenkryyneissä.

Eli.. Oisko jollakulla tiedossa jotakin huonekalujen kunnostajan aarreaittaa (Turun seudulla asutaan, mutta vinkit kauempaakin ovat tervetulleita).

Nimim. Vieläkään ei tahtois luovuttaa - eikä antaa ukkelin sahata laatikoita.. :)

7

3618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????

      Katso selainen firma kuin HOKOLA OY. Sijaitsee kylläkin Helsingissä mutta heillä on mahtava valikoima erilaisia kiskoja ja muutakin varaosaa.

      • Alkup.avuntarvitsija

        Hienoa! Kurkkasin nettisivuja - tuolla Hokolalla on tosiaan laaja valikoima. Hyvältä vaikuttaa.. Noissa mekanismeissa on valinnanvaraa, ja varsin houkuttelevalta alkoi vaikuttaa esim. vaihtoehto, jossa vaihdetaan laatikon sivutkin mekanismin mukana.. Tätä pitää tutkia tarkemmin.. Suurkiitos :)


    • Ne_kuulat_risoo
      • AP

        Ahaa.. Hyvä homma. Monipuolinen valikoima sielläkin.. Ja kappalehinnat on tosi edullisia, vaikka toimituskuluissa tasaantuukin :) Pitäis tilata kerralla kunnon satsi. Kiitokset tästäkin vinkistä!


    • 121212

      Käys katsomas kalustetukus, jos sattuis löytymään sopivat palikat.
      Ei harmainta aavistusta millaiset tarvitset, mutta Bauhaus voisi olla toinen.
      Molemmista saa ainakin ostettua yksittäis kappaleina ja pääsee hipelöimään,
      ni ei tarvi katsella kuvista.

    • normaali murhe. Kun ruuvit kiristetään pohjaan asti, lentelee laakerit. Yhdrn laakeeivaurion jälkeen löysäsin laatitonpuoleisia ruuveja ja pysyneet ehjinä

    • korvaa seinän puoleisen kiskon puulistalla, mikä kiskosysteemin paksuinen. Sitten poistaa seinäkiskon paketista ja jättää laatikkoon kiskon. Tosin en ole kokeillut käytännössä toimiiko.

      Eli, ensin laatikko pois
      ruuvaa kiskon alle puulistan
      poistaa kiskon
      irroittaa kiskosysteemin toisistaan
      ruuvaa laatikon puoleisen kiskon takaisin (toisaalta, jos mahdollista, laittaa seinänpuoleiset kisko-osat laatikkoon, pyöreä alalaita. Laatikon puoleisessa kun on terävä alaosa [tosin joissain malleissa saattaa olla toisinpäin])

      Yksi vaihtoehto on laittaa prikat seinän puoleisten kiskojen alle, mikäli haluaa kiristää ruuvit tiukkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7645
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4223
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3715
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3200
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2876
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2581
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      56
      2427
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe