APUA.. Mistä kiskoja jumittavaan lipastoon..?!

Auttakee :)

Ostettiin pari vuotta sitten Kodin Ykkösestä MALTA-lipasto ja lapsen vaatekaappi. Leveät laatikot ököttivät heti alkuunsa, mutta myyjät sanoivat kiskojen vetreytyvän käytön myötä. Kuulat lentelivät pitkin lattioita ja harmitti.

Puolisen vuotta sitten ajattelimme lopulta uusia kiskot. Kodin Ykkösessä ei myyty erikseen kiskoja, mutta antoivat meille pari viimeistä varaosaansa ilmaiseksi (tosin olivat osa käytettyjä). Samaa vikaa oli kuulemma ollut muillakin - ja oli näissä varaosissakin. Ja taas uusia kuulia kimpoili kiskoista..

Noh. Nyt on koluttu keittiöfirmoja, kalustemyymälöitä, rautakauppoja.. Kiskoja löytyy, mutta mitat tuntuvat olevan jostain omasta landiastaan näissä meidän murheenkryyneissä.

Eli.. Oisko jollakulla tiedossa jotakin huonekalujen kunnostajan aarreaittaa (Turun seudulla asutaan, mutta vinkit kauempaakin ovat tervetulleita).

Nimim. Vieläkään ei tahtois luovuttaa - eikä antaa ukkelin sahata laatikoita.. :)

7

3673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????

      Katso selainen firma kuin HOKOLA OY. Sijaitsee kylläkin Helsingissä mutta heillä on mahtava valikoima erilaisia kiskoja ja muutakin varaosaa.

      • Alkup.avuntarvitsija

        Hienoa! Kurkkasin nettisivuja - tuolla Hokolalla on tosiaan laaja valikoima. Hyvältä vaikuttaa.. Noissa mekanismeissa on valinnanvaraa, ja varsin houkuttelevalta alkoi vaikuttaa esim. vaihtoehto, jossa vaihdetaan laatikon sivutkin mekanismin mukana.. Tätä pitää tutkia tarkemmin.. Suurkiitos :)


    • Ne_kuulat_risoo
      • AP

        Ahaa.. Hyvä homma. Monipuolinen valikoima sielläkin.. Ja kappalehinnat on tosi edullisia, vaikka toimituskuluissa tasaantuukin :) Pitäis tilata kerralla kunnon satsi. Kiitokset tästäkin vinkistä!


    • 121212

      Käys katsomas kalustetukus, jos sattuis löytymään sopivat palikat.
      Ei harmainta aavistusta millaiset tarvitset, mutta Bauhaus voisi olla toinen.
      Molemmista saa ainakin ostettua yksittäis kappaleina ja pääsee hipelöimään,
      ni ei tarvi katsella kuvista.

    • normaali murhe. Kun ruuvit kiristetään pohjaan asti, lentelee laakerit. Yhdrn laakeeivaurion jälkeen löysäsin laatitonpuoleisia ruuveja ja pysyneet ehjinä

    • korvaa seinän puoleisen kiskon puulistalla, mikä kiskosysteemin paksuinen. Sitten poistaa seinäkiskon paketista ja jättää laatikkoon kiskon. Tosin en ole kokeillut käytännössä toimiiko.

      Eli, ensin laatikko pois
      ruuvaa kiskon alle puulistan
      poistaa kiskon
      irroittaa kiskosysteemin toisistaan
      ruuvaa laatikon puoleisen kiskon takaisin (toisaalta, jos mahdollista, laittaa seinänpuoleiset kisko-osat laatikkoon, pyöreä alalaita. Laatikon puoleisessa kun on terävä alaosa [tosin joissain malleissa saattaa olla toisinpäin])

      Yksi vaihtoehto on laittaa prikat seinän puoleisten kiskojen alle, mikäli haluaa kiristää ruuvit tiukkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2294
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1224
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      85
      1042
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      972
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      128
      898
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      813
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      803
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe