Näkyykö joulu jotenkin Malesiassa?

Mineas

Vietetäänkö siellä siellä joulua tai uutta vuotta mitenkään erityisemmin?

2

1291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zatzat

      Kyllä Aasiassa joulua vietetään, mutta sitä vietetään juhlien - ei osin uskonnollisena tapahtumana kuten meillä. Päivämäärät myös hieman heittelevät. Etenkin esim. kiinalaiset ovat innokkaina matkustamaan Malesiaan juuri joulun aikoihin. Seuraappa esim. joiden hotellien nettisivuja niin huomaat siellä erilaisia joulutarjouksia. Samoin monissa ilmoitetaan esim. että joulun juhlaillallinen sisältyy hintaan etc. Aasialainen joulu on kuitenkin railakasta markkinahumua ja oman sorttinsa "taiteiden yötä".

      • seitsemän joulua Mal

        Päivämäärät ei kyllä heittele. 25. joulukuuta on Malesiassa virallinen pyhäpäivä. Joulukoristeita löytyy joka paikasta ja ravintoloissa ja hoteleissa järjestetään joulupäivällisiä, jotka ovat huomattavasti hinnakaampia kuin muulloin. Hotellien hinnat noina päivinä ja uutena vuotena jopa kolminkertaiset. Jouluna ja uutena vuotena ravintoloissa (hotellien) katettuna hattuja ja pöytäpaukkuja pöytiin. Ja ilmapalloja löytyy. Kuala Lumpurissa ja muissa kaupungeissa järjestetään uuden vuoden yönä konsertteja ja muita tapahtumia, sekä ilotulitusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe