Päänsärky runkatessa

On ilmenny täs lähiaikoina sellasta ongelmaa, etku runkkaan ja keskityn kovin, niin takaraivon kohdalta pää rupeaa sattumaan aivan helvetisti! Sietämätön päänsärky alkaa hetkeksi, mistäköhän johtuu?
104116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mulla on ollu sama juttu monestikin ja jossakin annettiin syyksi hapen puute. Eli et hengitä tarpeeks runkatessa ja tämä yhdistettynä intensiiviseen vatkaamiseen saa sitten aikaan hitonmoisen säryn, itsellänikin se on nimenomaan takaraivossa. Eli kannattas runkata sillon kun ketään ei oo kotona niin saa puuskuttaa ja hengittää ihan rauhassa, monesti kun on hiljaa pitäny hommailla niin pidättää hengitystä...

En tiedä onko toi totta mutta järkevin selitys tähän asti mitä olen kuullut.

Äänestä
  • Joo kiitti tiedosta. Mullekin tuli vähän toi hapenpuute mielee.

    Äänestä

  • Yritin nyt viime kesänä rippileirillä pitää sen viikon taukoa runkkaamisesta ja ei onnistunut. Oli pakko vetää käteen ku alko tulee koko ajan tahattomia erektioita ja se oli noloo. Sittenhän mä vedinkin käteen neljä kertaa päivässä ihan vain muuten vaan. Kämppis ei kertaakaan tainnut tajuta kun olin niin hiljaa. En sitte tiedä jäinkö kiinni kun en muistaakseni kovinkaan huolelmisesti pyyhkinyt lattialle lentäneitä nesteitä, mutta ei se ainakaan sanonut mitään. On se helppo käskeä pitämään tauko mutta koitapa joskus ite. Ei oo helppoo! Ja mullakin särki päätä kun yritin hiljaa hoitaa homman kun samassa yksiössä nukkuu toinen.

    Äänestä

Joo no täs pari kertaa oon kans ihnetelly ku alkaa votusti sattuu takaraivoon ja hommat on sillo tehty aina hiljaa ja sit päänsärky kestäny loppu päivän kans miettiny tota hapen puutetta

Äänestä
  • Ettei vaan verenpaine nouse äkisti?

    Äänestä

Joo mul ln ollu sama. Ens kerralla muistan yrittää hengittää. :D

Äänestä

Mul se kipu tulee otsaan

Äänestä

Kauanko kipu kestää muilla yleensä minulla melkein pari tuntia

Äänestä

Mulla on sama juttu, aina välillä tulee ihan julmettu päänsärky runkkauksesta ja myös takaraivoon.
Olisikohan se juurikin sen keskittymisen ja siitä johtuvan pinnistelyn syytä..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Repairssii kirjoitti:

On ilmenny täs lähiaikoina sellasta ongelmaa, etku runkkaan ja keskityn kovin, niin takaraivon kohdalta pää rupeaa sattumaan aivan helvetisti! Sietämätön päänsärky alkaa hetkeksi, mistäköhän johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu