Oon jääny äitiyslomalle määrä aikasesta työsuhteesta. Nyt äippälomaa jäljellä enäään muutama hassu viikko, eikä uusia töitä tiedossa. Kodinhoidontuella ei meidän perhe pärjää, eikä yksin miehen palkallakaan. Sain vastikään kuulla että meitä on onni potkaissut taas, ja seuraava vaavi olisi tilauksessa. Pitääkö tässä nyt ilmottautua työttömäksi vai hakea liiton päivärahaa?? Mitenkähän käytännössä menee? Ei oo kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta, ja olisin todella kiitollinen jos joku vastaisi.
Kertokaa te viisaammat
Mejamuut
2
424
Vastaukset
- äippä1976
työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumaan heti ensimmäisestä äitiysloman jälkeisestä päivästä alkaen. Mikäli et tätä tee, ei sinulla ole oikeutta ansiosidonnaiseen päivärahaan.
Kodinhoidon tukea ei välttämättä kannata hakea työttömyysaikana, paitsi jos kunta maksaa kuntalisää kodinhoidon ajalta, koska kodinhoidon tuki vähennetään jokatapauksessa työttömyyspäivärahastasi.
Kannattaa kysyä työ- ja elinkeinotoimistosta miten edetä, sekä kelasta. Siellä on palkattuja ihmisiä neuvomista varten.- Mejamuut
Kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1543325Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582647Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1252426
- 241903
- 241711
- 301636
- 1741590
- 371285