Olen tässä miettinyt, että mistä repisin vähän tuohta käteen. Tarjolla on vain
hommia, joista en paljoa kostu kun tuet laskee samalla.
Olisko mitään hyväksi todettua tai edes riskikeinoa tienata kuukaudessa n. 1000-2000e?
mistäköhän pääsis apajille?
tuntuu olevan niin perkeleen moni asia rahasta kiinni ja kyllä...sillä ratkeaisi ongelmat.
antakaas vähän neuvoja mulle? heittäkää vaikka sähköpostia jos tarvitsette työntekijää johonkin?
otan yhteyttä.
hommia, joista en paljoa kostu kun tuet laskee samalla.
Olisko mitään hyväksi todettua tai edes riskikeinoa tienata kuukaudessa n. 1000-2000e?
mistäköhän pääsis apajille?
tuntuu olevan niin perkeleen moni asia rahasta kiinni ja kyllä...sillä ratkeaisi ongelmat.
antakaas vähän neuvoja mulle? heittäkää vaikka sähköpostia jos tarvitsette työntekijää johonkin?
otan yhteyttä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mä sanon ihan suoraan että ei työkkäristä saa muuta kun harjotteluhommia ja jotain vitun kursseja.
mä haluaisin tehdä työn josta jollekin on apua ja samalla mulle apua kun saan siitä palkkani. ok?
joka paikka pyytää nykyään koulutuksen, minnekään ei enää pääse jos ei ole istunut perse penkissä
2-3 vuotta ja suurin osa siitä on turhanpäiväistä paskanjauhantaa.
eikö kukaan tarvitsis apua johonkin, minä voin kuunnella sinua.
[email protected]
ehdota mitä apua tarvit, minä voin tulla auttamaan palkkaa vastaan.
ei isoja kirjaimia.seuraavaksi tulee tilinumero.
ja soskuun.Kerrot jonkun surullisen tarinan hoonosoomella ja soskun mammat itkusilmässä lapioivat sinulle taskut ja repun täyteen käteistä.
No eihän sun pakko ole mitään mulle maksaa jos ei sulla mitään työtä minulle ole. Toki
jos haluat rahaa lahjoittaa niin ota yhteyttä ihmeessä. Kaikki ilmainen kelpaa, kenelle muka ei?
Niissä pelaa sellainen systeemi, että voit vähän aikaa olla töissä ja sitten irtisanotaan. Sitten jäät pimeesti hommiin vähän pienemmällä palkalla ja nostat samalla korvaukset työkkäristä tai liitolta.
Perustakaa firmoja,ettekö uskalla,suomipoika on semmonen et puntti tutisee jos tarvii yrittää,kaikki itkee vaan kun työnantajalla huonoja uutisia, pankaa kilpailevat firmat pystyyn. Oli taas väärä neuvo,suomilapsi kun on mikä on ei tääl oo ratkaisijoita ja menetyjiä,itkijöitä narisijoita juoppoja narkkareita, toinen vaihtoehto on ammatinvaihto,mä kans haluisin itse poliisiksi on hienoa sakottaa ja vahtia autoilijoita, kuhan ei muihin ongelmiin tarvisi kajota. Must ois ihan istua pitämässä tutkaa ja kirjoitella kaikille sakkoja, eiks se ole suomessa tavoite että ongelma tyypit tehkööt mitä tekee,kuhan vaan sakkorahoja tulee. jos hesassa julkkikset vetelee huumeita ,ei se ketään kiinnosta. Kunhan vain helpon rahan maksaja maksaa vaikka edes käyttämättömästä turvavyöstä rahaa valtion kassaan.miks ei julkkikset ja kuuluisat saa tuomiota
Pari viikkoa Kouvolassa asuneena ja kahdessa työhaastattelussa käynyt.. kummastakin paikasta sain töitä, toisen vain otin :) kummastakin 2000e kuukaudessa.
älä puhu paskaa.
löytyy paljon tuntemiani, joilla ei työtä vaan ole löytynyt ja jos on, niin ovat joutuneet
tyytymään aika heppoiseen palkkaan. Pidä sinä jätkä vaan pienempää suuta, jos olet kerran
onnistunut työpaikan löytämään, kaikki nimittäin eivät.
Tätä edelliselle kirjoittajalle vastaisin, että kyllä on firman perustaminen rehellisesti käynyt
mielessä ja varmasti jonkun toiminimen saa äkkiä pystyyn, mutta itselläni ei ole mitään sellaista
ideaa jolla tulisin toimeen.
Jos firman perustaa, niin siihen tarvitsisin starttirahan ja monet sitä ei saa riippuen tietysti mistä
sitä alkaa kyselemään. Yrittäjäkurssia kun en ole käynyt, niin en tiedä tarpeeksi asioista.
eikä sinne ole mitään järkeä edes hakea, ennenkuin on kunnollinen idea valmiina.
toistaiseksi olen kyllä lakaissut yrittämisjutut kuusen alle, kun niistä epäonnistuu niin vitun moni
ja itselläni ei ole taitoa oikein mihinkään. Joku kauppa varmaan toimisi, mutta mistä helvetistä
tavaroihin saa rahat mukaanlukien kirjanpidot ja muut? ei nämä ole helppoja kovin monille.
sen takia niin moni on trukkifirmassa töissä ja saa sen 1200e/kk ja siitä ei paljon käteen jää
kuten hyvin tiedetään.
paras ratkaisu on pimeä työ, niin pääsee helvettiin tästä vitun yhteiskunnan paskakelkasta ja
voi jopa tienata. Olen tässä nyt yli 10 vuotta pelleillyt ilman mitään hommia, että sillä lailla.
Jos on pitkään työttömänä, niin työnsaanti vaikeutuu huomattavasti. Ei kuitenkaan välttämättä työnhakijan itsensä ansiosta. Kun wanhaan hyvään aikaan työvoimapulan aikana koitin rekrytoida työntekijöitä, niin yleensä pitempään työttömänä olleet alkoivat haastatteluun kutsuttaessa haistatella ja jos tulivat paikalle, niin haisivat joko vanhalta tai sitten tuoreelta viinalta. Siinä sitä sitten oppi olemaan haaskaamatta aikaa pitkäaikaistyöttömien kanssa.
En usko, että läheskään kaikki pitkäaikaistyöttömät olisivat tuollaisia. Tärkeintä on olla ryhtymättä ammattityöttömäksi. Vaikka surkeallakin palkalla pitää tehdä jotain. Siitä siten voi ponnistaa paremmille palkoille. Jos voi todistaa jaksavansa käydä duunissa, niin siinä ainakin karistaa pois epäilyksen "sosiaalisesta työrajoitteisuudesta".