Henkisyys hapkidossa?

Heino-

Osaako joku sanoa, kuinka olennaisesti Sin Moo Hapkidoon sisältyy sellaista henkisyyttä ja itämaista filosofiaa, länsimaisen tieteen vastaisia käsityksiä yms.? Kun kävin katsomassa hapkidoliiton nettisivuja, päädyin hapkidoseminaarimainoksen kautta Hyol do bup -sivuille, joissa lukee kaikenlaista yinistä ja yangista, kellotuksesta, meridiaaneista... Sivujen mukaan Hyol do bup on osa Sin Moo Hapkidoa, joten kuinka paljon se harjoituksissa näkyy? Kumarrukset ja muu tapakulttuuri ei tuota ongelmia, mutta en todellakaan halua harrastusta, johon kuuluu jotain uskomushoitoja sun muuta. Vaikka hapkidossa saisi uskoa pelkkään länsimaiseen tieteeseen ihan mustankin vyön tasolla (onko sallittua?), tuntisin varmasti oloni epämukavaksi jos harjoituksissa tai vaikka vaan pukuhuoneessa selitettäisiin jatkuvasti jotain muuta. Hapkido kuitenkin kiinnostaa liikuntana, mutta onko silti parempi valita joku muu laji, jos ei ole valmis omaksumaan "kaupanpäällisinä" uutta uskomusjärjestelmää?

4

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä näissä seuroissa länsimaissa on yleensä (ikävä kyllä) painopisteenä urheilu, puhutaan termillä sports martial arts, eikä mielestäni lajeihin olennaisesti sisältyvä henkisyys ja parantamistaito. Mielestäni et ole martial artisti, jos osaat vain tuhota etkä parantaa.

    • Annan esimerkin meidän karatemme henkisyyspuolesta: mokuso treenin alussa (silmät kiinni syvä hengitys) kestää ehkä 10 sekuntia. Kunnon keskittymisen ja tuollaisen pitäisi mielestäni kestää paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaljon pidempään. Ja joissain asioissa syvä hengitys on kai puoliksi henkisyyteen sidonnainen juttu. Ja onhan huutokin yli puolet henkisyyttä. Muuten kaikki on treeneissä pelkkää urheilua. Et sä siellä meditoimaan pääse.

      • parrusuussa

        Meillä on kans hengitysharjoituksia orimattilan keilakerholla. Vedetään yhdessä nenän kautta sisään tai joskus suun kautta kans ja joskus tulee kavereitten kesken myös muuta pikkukivaa tehtyä sitten niinkun.. muiteen paikkojen kautta


    • Orgea

      Okei tässä sulle vastaus kysymykseen!
      Henkinen harjoittelu on hapkidossa lähinnä kiinni omasta tahdosta ja halusta. Katsoit juttuja Hyolin kotisivuilta, mutta hyol on hapkidon erillinen osa-alue ja sitä opetellaan erillisillä seminaareilla, eli jos ei kiinnosta älä käy :).
      Tavallisissa harjoituksissa ns. Meditaatio harjoituksia on kaksi joita tehdään. Jokaisen harjoituksen alussa tehdään Tanjun hengitystekniikka joka kehittää hapenottoa (keskitytään hengittämään tiettyyn tahtiin ja jännittämään kehon lihaksia) tämän kesto on noin 1-2min harjoitusten alusta. Lisäksi harjoittelun lopussa otetaan loppu meditaatio, jossa taas istutaan hetki hiljaa ja keskitytään hengityksen tasaamiseen (tämän kesto about 30s-1min)
      Näiden lisäksi mitään pakollisia lääketiede tai henkisyys opintoja ei tule. Hapkidossa on ylemmille vyöarvoille erilaisia periaatteita, mutta niistäkään ei tarvitse välittää hölkäsen pöläystä jossei kiinnosta :).
      Toivottavasti auttoi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4188
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4012
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3021
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2706
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2453
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1985
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe