Osaako joku sanoa, kuinka olennaisesti Sin Moo Hapkidoon sisältyy sellaista henkisyyttä ja itämaista filosofiaa, länsimaisen tieteen vastaisia käsityksiä yms.? Kun kävin katsomassa hapkidoliiton nettisivuja, päädyin hapkidoseminaarimainoksen kautta Hyol do bup -sivuille, joissa lukee kaikenlaista yinistä ja yangista, kellotuksesta, meridiaaneista... Sivujen mukaan Hyol do bup on osa Sin Moo Hapkidoa, joten kuinka paljon se harjoituksissa näkyy? Kumarrukset ja muu tapakulttuuri ei tuota ongelmia, mutta en todellakaan halua harrastusta, johon kuuluu jotain uskomushoitoja sun muuta. Vaikka hapkidossa saisi uskoa pelkkään länsimaiseen tieteeseen ihan mustankin vyön tasolla (onko sallittua?), tuntisin varmasti oloni epämukavaksi jos harjoituksissa tai vaikka vaan pukuhuoneessa selitettäisiin jatkuvasti jotain muuta. Hapkido kuitenkin kiinnostaa liikuntana, mutta onko silti parempi valita joku muu laji, jos ei ole valmis omaksumaan "kaupanpäällisinä" uutta uskomusjärjestelmää?
Vastaukset 4
Kyllä näissä seuroissa länsimaissa on yleensä (ikävä kyllä) painopisteenä urheilu, puhutaan termillä sports martial arts, eikä mielestäni lajeihin olennaisesti sisältyvä henkisyys ja parantamistaito. Mielestäni et ole martial artisti, jos osaat vain tuhota etkä parantaa.
Annan esimerkin meidän karatemme henkisyyspuolesta: mokuso treenin alussa (silmät kiinni syvä hengitys) kestää ehkä 10 sekuntia. Kunnon keskittymisen ja tuollaisen pitäisi mielestäni kestää paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaljon pidempään. Ja joissain asioissa syvä hengitys on kai puoliksi henkisyyteen sidonnainen juttu. Ja onhan huutokin yli puolet henkisyyttä. Muuten kaikki on treeneissä pelkkää urheilua. Et sä siellä meditoimaan pääse.
- parrusuussa
Meillä on kans hengitysharjoituksia orimattilan keilakerholla. Vedetään yhdessä nenän kautta sisään tai joskus suun kautta kans ja joskus tulee kavereitten kesken myös muuta pikkukivaa tehtyä sitten niinkun.. muiteen paikkojen kautta
- Orgea
Okei tässä sulle vastaus kysymykseen!
Henkinen harjoittelu on hapkidossa lähinnä kiinni omasta tahdosta ja halusta. Katsoit juttuja Hyolin kotisivuilta, mutta hyol on hapkidon erillinen osa-alue ja sitä opetellaan erillisillä seminaareilla, eli jos ei kiinnosta älä käy :).
Tavallisissa harjoituksissa ns. Meditaatio harjoituksia on kaksi joita tehdään. Jokaisen harjoituksen alussa tehdään Tanjun hengitystekniikka joka kehittää hapenottoa (keskitytään hengittämään tiettyyn tahtiin ja jännittämään kehon lihaksia) tämän kesto on noin 1-2min harjoitusten alusta. Lisäksi harjoittelun lopussa otetaan loppu meditaatio, jossa taas istutaan hetki hiljaa ja keskitytään hengityksen tasaamiseen (tämän kesto about 30s-1min)
Näiden lisäksi mitään pakollisia lääketiede tai henkisyys opintoja ei tule. Hapkidossa on ylemmille vyöarvoille erilaisia periaatteita, mutta niistäkään ei tarvitse välittää hölkäsen pöläystä jossei kiinnosta :).
Toivottavasti auttoi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1502456- 791056
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois236987- 121966
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä73803- 74626
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun91573Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50546- 38532
- 36498