Eli, puhelin on muuten ehjässä kunnossa mutta käynnistysnappula puuttuu. Sen altakin on kuulemma tipahtanut joku osa, joku jossa oli vihreä pohja tai jtn.. Eli, olisiko mitään mahdollisuutta saada käyntiin? Korjaukseen en lähitulevaisuudessa saa vietyä, koska ei ole varaa.. "Kotikonsteja" nopeasti kaivataan! Ainoa paha juttu että on ehjä ainoa puhelimeni ;S..
Nokia 5320 ongelma
Apuza
5112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä sieltä käynnistysnappulan reiässä näkyy? Näkyykö kaksi metallista kiskoa tai luiskaa erotettuna pienellä raolla toisistaan? Jos sellaiset yhdistää hetkeksi toisiinsa sähköä johtavalla esineellä (esim. pari rautanaulaa, joista toinen menee toiseen luiskaan ja toinen toiseen, ja naulat koskettavat toisiaan), niin sen pitäisi ajaa käynnistysnappulan viran.
No missäs kohtaa sen pitäisi näkyä? en näe kuin punaisen pohjan (siis pohjan missä ei päällä mtn ja vieressä näkyy joku kuparinvärinen "boksi".. missä kohtaa pitäisi näkyä kaksi liuskaa? Osaatko tarkentaa hieman?
Nyt saattoi löytyä.. Onko ne piilossa punaisen muovikuoren vieressä? kaksi liuskaa erillä toisestaan ja liuskissa ns. "pallot"? Niihin joku naula tj. ja yhdistää?
Toimisiko talttapäinen meisseli samassa virassa? Jos saisi osumaan kummankin päälle? =)
No valitettavasti en tiedä mitä sieltä nappulan alta löytyy :D mutta tosiaan jos löydät kaksi johdinta sieltä (kupariboksi?) niin yhdistä vaikkapa ne sillä taltan päällä jos menee samanaikaisesti molempien päälle. Noin sekunnin verran pitäisi niiden koskettaa toisiaan. Puhelimen värähtämisestä tuntee, kun virta menee päälle.
Tosiaan, en ole moista koskaan ennen kokeillut tai törmännyt sellaiseen, mutta tällaisen 'perus'järjen mukaan homman pitäisi hoitua esimerkiksi noinkin :)