Tekemistä päiväksi 8-vuotiaan kanssa ?

Syyslomalla

Syyslomalla risteilylle Tukholmaan. Mihiun kannattaisi suunnata 8-vuotiaan pojan kanssa?

4

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Provoihin kyllästyny

      risteilylle haluaa sinä vai poika? Kyllä kait lapsesi tunnet ja tiedät mitä hän haluaa tehdä.

    • 7+8

      Onko teillä aikaa Helsingin laivan risteilyn verran, vai tuletteko Turun laivalla (jolloin päivä on paljon pidempi)?
      Omien lasteni kanssa olemme käyneet mm. Luonnontieteellisessä museossa, erityisesti sen Cosmonova on hieno.
      Kaksnäsin tornista on hienot näköalat yli kaupungin, sen kanssa tosin kilpailee keväällä avattu Globenin Skyview, jossa emme vielä ole käyneet. Jos Globeniin menee, niin sieltä löytyy myös hyvä ostoskeskus jossa on peruskauppojen lisäksi mm. Djurgårdens IF -urheiluseuran kauppa (kivoja vaatteita lapsillekin).
      Djurgårdenin saarella lapselle sopiva kohde on Aquaria, ja tietysti Skansen. Gröna Lund on valitettavasti jo kiinni.
      Ja vanhan kaupungin kujilla on hauskaa ihan vain kierrellä ja katsella.

    • Tukholma on kiva

      Wasa muset ja Junibacken voisivat olla käymisen arvoisia. Junibackenin mielenkiintoa lisää, jos on lukenut jonkun Astrid Lindgrenin kirjan juuri ennen.

    • hallentulla

      aquaria vesimuseo on käymisen arvoinen paikka. Varsinkin, jos vedenelävät kiinnostavat. Paiakssa on myös pikku putiikki ja kahvila, josta saa luonastakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe