Tiedän kaksi, mielestäni aika harvinaista esiintymää, itä-Suomesta. Toisessa kasvaa villinä orapihlaja, tunnistettu Siperian orapihlajaksi. Toisessa paikassa on valkokukkainen horsma, kukat aivan vitivalkoiset.
Ovatko nämä harvinaisuuksia vaiko aivan yleistä? Itselläni on käsitys, että harvinaista on. Koulussa ei luonnontieteen opettaja uskonut ollenkaan, että voisi olla villi orapihlaja. Väitti, että takuuvarmasti on maata jostain tuotu. Minä taas tiedän takuuvarmasti että ei ole tuotu.
Asiantuntijoilta kysyn
Harvinaisiako?
4
562
Vastaukset 4
- KTH.
...ei ole epätavallinen joskaan ei ihan jokapaikan tapauskaan.
- paivisantala
Jep. Kurikassa olen nähnyt punaisia ja valkoisia horsmia, sekä vaaleanpunaisia. Johtuisiko kuumasta kesästä tai kuivuudesta tai sitten auringon UV-säteilystä?
Samassa paikassa olen nähnyt myös normaalin värisiä kissankäpäliä sekä valkoisia. Onko tämä normaalia? Onko niitä kahta väriä vai johtuuko jostakin ulkoisesta tekijästä?
Onko muissa kasvilajeissa ollut samoja ilmiöitä?
- otto12345
Tänään huomasin ensimmäistä kertaa valkokukkaisia horsmia. Metsätyyppi on kanervatyyppi. Ja ne kasvaa avohakkuualueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j921393Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga83961- 42844
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden296767Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️82641- 48631
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35621- 47617
- 28574
- 40571