Asiantuntijoilta kysyn

Harvinaisiako?

Tiedän kaksi, mielestäni aika harvinaista esiintymää, itä-Suomesta. Toisessa kasvaa villinä orapihlaja, tunnistettu Siperian orapihlajaksi. Toisessa paikassa on valkokukkainen horsma, kukat aivan vitivalkoiset.

Ovatko nämä harvinaisuuksia vaiko aivan yleistä? Itselläni on käsitys, että harvinaista on. Koulussa ei luonnontieteen opettaja uskonut ollenkaan, että voisi olla villi orapihlaja. Väitti, että takuuvarmasti on maata jostain tuotu. Minä taas tiedän takuuvarmasti että ei ole tuotu.

4

562

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KTH.

      ...ei ole epätavallinen joskaan ei ihan jokapaikan tapauskaan.

      • paivisantala

        Jep. Kurikassa olen nähnyt punaisia ja valkoisia horsmia, sekä vaaleanpunaisia. Johtuisiko kuumasta kesästä tai kuivuudesta tai sitten auringon UV-säteilystä?

        Samassa paikassa olen nähnyt myös normaalin värisiä kissankäpäliä sekä valkoisia. Onko tämä normaalia? Onko niitä kahta väriä vai johtuuko jostakin ulkoisesta tekijästä?

        Onko muissa kasvilajeissa ollut samoja ilmiöitä?


    • otto12345

      Tänään huomasin ensimmäistä kertaa valkokukkaisia horsmia. Metsätyyppi on kanervatyyppi. Ja ne kasvaa avohakkuualueella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 118
      1470
    2. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1454
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      201
      975
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      331
      895
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      235
      847
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      743
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      233
      707
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      681
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      611
    Aihe