Kestojen pesu

lämpötila

Eli miten olette tehneet kestovaippojen pesun kanssa? Kun itse haluaisin pestä vaipat samassa muun pyykin kanssa, mutta ongelmana on se että oikeastaan kaikissa vaatteissa on pesuohjeessa että saa pestä 40 asteessa, mutta kestovaipathan pitäisi pestä 60 asteessa.

2

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5kk kokemus

      Kestovaipoille tosiaan suositellan pesua 60 asteessa, koska 60 asteen pesu irrottaa lian paremmin ja tappaa myös suuren osa bakteereista, jolloin ihoinfektiot ja ripulit vähentyvät. Varsinkaan kakkavaippoja ei suositella pestäväksi 40 asteessa.

      Aika monien vauvanvaatteiden pesusuositus on 60 astetta, samoin kaikki pyyhkeet ja lakanat saa pestä 60 asteessa ja tähän päälle vielä ne muutamat omat 60 asteessa pestävät, niin meillä ainakin on riittänyt lähes aina kestovaipoille koneeseen kavereita. Meillä vaippoja pestään noin 4-5 koneellista viikossa. Vaipat täyttävät tällä tahdilla koneesta puolet ja toinen puoli täyttyy esim. yhdestä lakanasta ja parista pikkupyyhkeestä. "Kaverit" riiittävät kun en heti lakanan vaihdon jälkeen työnnä lakanoita koneeseen vaan jätän ne pyykkikoriin odottamaan vaippoja ja pesen sitten viikon mittaan aina vaippojen kaverina yhden tai kaksi kerrallaan.

      • ekopesu

        Suosittelen pesemään luonnon pesuaineilla, imukyky säilyy parhaiten ja 60 asteessa voi pestä!
        Itse käytän Ole Hyvä pesuaineita. Lasten Vintti Helsingissä myy pesuaineita ja siellä on myös täyttöastiat, joilla uuden pullon voi täyttää aina uudelleen (jos asuu lähellä...). Täyttäminen on myös huomattavati edullisempaa.

        Ekologiset pesuaineet ovat kaikille pyykille sopivia, niissä ei ole käytetty syntteeisiä kemikaaleja, vaan ne ovat korvattu luonnon eteerisillä öljyillä, merisuolalla jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      118
      2387
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1494
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1458
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1438
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1253
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1104
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1005
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      964
    9. 122
      831
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe