Kestojen pesu

lämpötila

Eli miten olette tehneet kestovaippojen pesun kanssa? Kun itse haluaisin pestä vaipat samassa muun pyykin kanssa, mutta ongelmana on se että oikeastaan kaikissa vaatteissa on pesuohjeessa että saa pestä 40 asteessa, mutta kestovaipathan pitäisi pestä 60 asteessa.

2

542

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5kk kokemus

      Kestovaipoille tosiaan suositellan pesua 60 asteessa, koska 60 asteen pesu irrottaa lian paremmin ja tappaa myös suuren osa bakteereista, jolloin ihoinfektiot ja ripulit vähentyvät. Varsinkaan kakkavaippoja ei suositella pestäväksi 40 asteessa.

      Aika monien vauvanvaatteiden pesusuositus on 60 astetta, samoin kaikki pyyhkeet ja lakanat saa pestä 60 asteessa ja tähän päälle vielä ne muutamat omat 60 asteessa pestävät, niin meillä ainakin on riittänyt lähes aina kestovaipoille koneeseen kavereita. Meillä vaippoja pestään noin 4-5 koneellista viikossa. Vaipat täyttävät tällä tahdilla koneesta puolet ja toinen puoli täyttyy esim. yhdestä lakanasta ja parista pikkupyyhkeestä. "Kaverit" riiittävät kun en heti lakanan vaihdon jälkeen työnnä lakanoita koneeseen vaan jätän ne pyykkikoriin odottamaan vaippoja ja pesen sitten viikon mittaan aina vaippojen kaverina yhden tai kaksi kerrallaan.

      • ekopesu

        Suosittelen pesemään luonnon pesuaineilla, imukyky säilyy parhaiten ja 60 asteessa voi pestä!
        Itse käytän Ole Hyvä pesuaineita. Lasten Vintti Helsingissä myy pesuaineita ja siellä on myös täyttöastiat, joilla uuden pullon voi täyttää aina uudelleen (jos asuu lähellä...). Täyttäminen on myös huomattavati edullisempaa.

        Ekologiset pesuaineet ovat kaikille pyykille sopivia, niissä ei ole käytetty syntteeisiä kemikaaleja, vaan ne ovat korvattu luonnon eteerisillä öljyillä, merisuolalla jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      298
      860
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      701
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe