Miten ajattelitte äänestää kuntaliitosäänestyksessä?
Miten ajattelitte äänestää?
1
198
Vastaukset
- Krisdemo
Ajattelin äänestää Hollolan puolesta, koska Hollolalla on vastuita myös niin Kärkölästä kuin Hämeenkoskestakin, jotka joutuisivat ruomenelle Lahden toimialajohtajien ja Lahden kaupunginvaltuuston tiukoissa väännöissä.
Olen aina pitänyt periaatteenani sitä, että kannattaa antaa arvo toisellekin. Jos Orimattilalla on mahdollisuus ottaa aikalisä, kymmenen tai kaksikymmentä vuotta ja katsoa, miten Lahti onnistuu sulattamaan itseensä Nastolan, Asikkalan ja kourallisen muita kuntia, niin tällainen mahdollisuus pitäisi olla toki myös Hollolalla, Kärkölällä ja Hämeenkoskellakin.
Hollolassa kuitenkin pitäisi ottaa harkinta käyttöön niin kuin kunnanjohtaja Jokipellon aikana eikä tehdä kaikenlaisia Nostavan kaltaisia hankkeita niin kuin Seppälä ja Rehula ovat aikaansaaneet. Kunnanjohtajakin tuntuu olevan vain aivan tavallinen nainen.
Ennen oli miehet rautaa, laivat oli puuta hiioi. Tosimiesten ja kehittäjien aika on mennyt. Kukonkoivun teolisuusaluetta pitäisi myydä aktiivisemmin nyt on sinne ei tulekaan saksalaisten pellettitehdasta.
Tuo kunnantuvan myyminen kotiseutuyhdistykselle 5000 eurolla oli oikea ratkaisu, koska kauanhan sitä vuokrailtiinkin, miten sattui.
Hollolassa on uuden kunnanjohdon ja Rehulan aikana ollut pientä haparointia, mutta kyllä heistä ja siitä toivutaan, kunhan aikaa menee.
Ihmettelen kuitenkin hieman Pasi Jalosen panikointia. Mikä ihmeen luvattu maa Lahden kaupunki on? Onkohan Jaloselle luvattu joku merkittävä tehtävä Uudessa Kunnassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012100Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2901899Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3411732Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051584Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht981495- 321281
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671069- 511047
- 581038