miten saa venäjän vinttikoiran lopettaan karkailun ja ettei se pure muita ja hypi en ole itse keksinyt pelastusta. ja miten saa ne lopettaan vetämisen. apua!!!!!!!!!!
Halausin sitten saaha tietoon koska järjestetään torniossa näyttely harkkoja koirille
kertokaa miten saa vinttikoiran lopettaan karkailun
4
676
Vastaukset
- afgaanin omistaja
Niitä löytyy esim. sivuilta www.kumikana.org
Karkailua on varmaan vinttikoiralta vaikea kytkeä, yleensähän eivät monet vinttikoirien kasvattajat suosittele pitämään koiria vapaana aitaamattomalla alueella. Riistavietti saattaa olla hyvin voimakas.
Hyppimisestä ja vetämisestä pääsee johdonmukaisella koulutuksella, josta löytyy tuolta sivulta erinomaiset ohjeet. - Hippel
meidän afgaani lopetti vetämisen siten, että aina kun koira alkoi vetää, sitä nypättiin hieman taaksepäin ja sanottiin nimeltä. Kesti viikon kouluttaa vetämätön koira sellaisesta, joka oli aina innoissaan menossa.
Muista vaan, että ei saa koiraa henkihieveriin kiskoa vaan pieni hihnan nyppäys taaksepäin ja nimen sanominen hieman vihaisesti. Muista palkita koiraasi kun alkaa luonnistua. - juuhps..
kouluttanut tuota koiraasi!!!??? nimittäin siltä kuulostaa kuin sitä ei olisi koulutettu!näyttäisit ensin kuka on "lauman" johtaja,(eli sinä!)koiralle täytyisi heti pentuna opettaa perusasiat, koska aikuisena se on vaikeampaa...anteeksi vaan jos loukkaannut, mutta näin olisi kannattanut tehdä..tämä on vain minun mielipiteeni.
- Fanni
En mie pahoittanut mieltä mut se koira ei oo mun...
Mut kiitti neuvoista no nyt se on lopettanut vet5ämisen ja se myydään..
Tulee sitä oikee ikävä en vaan tiedä mix..
Tykkään siitä nyt ja aina se on niin ihana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852400- 431980
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851778- 821600
- 491280
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261264Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471235- 771221
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481122- 591121