Täällä on näitä pituusgalluja ja monella näkyy olevan 2-3kk ikäisenä n 60cm vauvoja. Meillä oli 2 vk neuvolassa 58cm ja nyt viikko sitten (vauva 3vk) oli 59cm poika. Tosin perätilavauva, eli jalkoja vaikea saada aivan suoraks, josta syystä terkkari totes, että luultavasti oikea pituus hieman yli 60cm. Nyt vauva kk ikäinen ja ens viikolla taas nla. Alan epäillä jotain häiriötä, kun muilla vast 2-3kk öpaut 60cm kumminki puolin :( Vaikka ollaanhan mä ja mieskin kyllä toisaalta melko pitkiä ihmisiä... Vauvamme syntymäpituus oli 54cm, joka kuulemma sekin mahdollisesti alakanttiin, kun oli niin jäykät jalat toisella onnettomalla. Kai terkka olis sanonu jos syytä huoleen?
Liian pitkä vauva?
Hormonihirviöäiti
61565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä vauva on kasvanut koko ajan kaikkien käyrien yläpuolella, mutta ei siitä kukaan ole huolestunut, kun on kasvanut tasaisesti omalla käyrällään.
Tässä muutama mitta:
syntymäpituus 51,5
1kk 61
2kk 63,3
3kk 66,4
ja tästä kasvu on jatkunut tasaisena. Nyt käytiin 1v neuvolassa paria viikkoa etuajassa ja mittaa oli 84cm
Pitkähän hän on, mutta ei mitenkään poikkeuksellinen ja kuten sanottu, on kasvanut tasaisesti vaikkakin omalla käyrällään. Se tasaisuus siinä tärkeintä on. Älä siis hyvä ihminen vielä asiasta mitenkään huolestu. Rauhassa vaan!
me ollaan yksilöitä. Meillä melkoisen lyhyt vauva, syntyessään 46,5cm, 1kk 51,5cm, 2kk 55,5cm ja viimeksi 6kk ikäisenä 64cm :) Itse olen ollut syntyessäni 50cm ja 6kk ikäisenä 64,5cm eli aika lailla äiskän kanssa samoissa lukemissa kasvaa :)
Meillä poitsulla hieman vajaa 3 vko iässä 58,5cm.
7 vko iässä 62cm
10 vko 64,5cm ja 3 kk iässä 67,5cm.
Syntymäpituus 55cm ja pitkät vanhemmat. Sinuna en olisi huolissani sillä jokainen lapsi kasvaa omalla käyrällään.
edelliseen korjausta, etä hieman vajaa 4 vko iässä eikä kolmen.
Meillä 3 kk 66,5 cm...
Ok, eli ei hätiä mitiä :) Kiitos vastauksista.