Olinpa äsken saunassa ja taas sama probleema. Saippuajämät tuottavat ongelman. Heitänkö suoraan roskikseen vai olisiko niillä jotain järkevää käyttöä?
Yritänkö olla turhan nuuka
23
7210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
itse pesen niillä,just tulin pyykiltä,eli hienopesua vaativiin vaatteisiin on ihan ok.
sopiva pikkupyykeille. Noista ihon pesuun tarkoitetuista jää sellainen rasvainen tuntu vaatteeseen, vaikka kuinka moniin kertoihin huuhtelisi. Yksi saippuan raaka-ainesosa on rasva.
Itse käytän palasaippuaa vain käsien pesuun, muulloin nestemäistä suihkusaippuaa.
kylllä me seniorit ollaan hiukan saitoja. niin nykykakarat on saaneet kaikkea mitä mieli tekee. toista se meillä sodan jäläkhen syntyneillä.
Siltä se kyllä tuntuu ja onkin. Sain tyttäreltäni avaamattoman paketin jossa kaksi palaa uusi-Sunlight perhesaippuaa.
Hän oli ostanut jonkin ikivanhan kaapin jossa nuo saippuat olivat. Hän ja äitinsä ei kuulemma noin vanhanaikaisia saippuoita käytä, joten sain ne. Onhan minulla tuon merkkisestä saippuasta jo käyttökokemusta yllin kyllin. Jonka myös tyttäreni sanoi. ;)
Laita jämät pieneen verkkopussiin ja käytä jämäpussia saippuan tapaan. Valkosipuleita myydään sopivan kokoisissa verkkopusseissa. Verkkopussisaippua on kätevä. Se ei ole liukas niinkuin saippuapala.
juuri totesin, että näitä jämiä riittää, kun kolmessa kortteerissa kuljetaan. Puolisoni käyttää itsepintaisesti Sunlightia (tuliko oikein kirjoitettua?) eikä tietenkään käytä saippuaa kuin puoleen väliin...
Siirry nestesaippuaan. Saippuapalat ovat vielpä epähygieenisiä. Ei ole sitä saippuapalaongelmaakaan. Jos kuluttajia on enemmän, iso kanisteri josta pumppuputelin täytät. Meillä ollaan vain kahdestaan, mut kyllä se iso kanisteri silti tyhjenee aika reippaasti. Ei olla mitään ylihygieenisiä, mtu yllättävästi sitä saippuaa menee pelkkään käsien ja vartalon pesuunkin.