Hei! Olen tässä kissaa hankkimassa vihdoinkin! :) joten tarvikkeille olisi käyttöä. Tietääkö kukan mistä saisi Oulun läheisyydestä käytettyjä kissantarvikeita? Kantokoppaa, hiekkistä... ym.?
Olen etsiskellyt netistä mutten ole oikeen löytänyt sivuja joilla myytäisi käytettyjä tarvikkeita :( Tarvikkeet aijon desinfioida ennen käyttöön ottoa.
Kiitos vastauksistanne jo etukäteen (^..^)
Käytettyjä kissantarvikkeita
10
546
Vastaukset
- Karkkikisut
Vilkaisepa Huuto.netistä. Sinne voit laittaa myös paikkakuntakohtaisen haun. Tosin äsken tarkistin, ja juuri nyt ei Oulussa ole paljonkaan tarjontaa. Mutta postissahan ne tavarat kulkevat, tosin silloin voi hinta pompsahtaa äkkiä kaupan hintoihin. Itseltäni joutaisi yksi musta valjaat talutushihna-setti sekä jokunen kissakirja.
Mutta jostakin Tokmannista tai Puuilosta saat varmaankin melko edullisia tarvikkeita. Hiekkiksen saa alle kympillä ja jo Prismastakin kantokopan parillakympillä. Kipot ja harjat ja hiekkalapiot eivät ole kovin kalliita.
Kannattaa myöskin laittaa ostoilmoitus Oulun Kaupunkikirppari.netiin. - kissa__
Erilaiset kissoihin erikoistuneet foorumit omaavan yleensä myös kirpparipalstan.
- rahan, vaivan säästö
että kukaan myy käytettyjä kissatarvikkeita.
Mutta kurkkaapa esim. http://www.zooplus.fi/
Tuolle firmalle voi maksaa ennakkomaksuna tai kortilla, ja se lähettää ostokset teille kotiin asti. On paljon halvempaa kuin eläinkaupoissa.- kissa__
Minä olen ostanut kaksi koppaa, leluja, kiipeilytelineen.... Olen myös myynyt useita tavaroita. Kyllä niitä kaupataan ja paljon!
- bum-ba
Netistä saa aika edullisesti ihan uusiakin. Jossain netti kaupassa oli paketti johon kuului hiekka-astia, ruokakupit, raapimispuu ja pesä...
http://www.hauhau.com/netstore/product_catalog.php?c=419 - viisaampiaikuinen
Jos sinulla ei ole varaa edes ostaa perustarvikkeita uusina, miten aiot kustantaa esimerkiksi eläinlääkärikäynnit (yleensä 100-300 euroa) jos kissa sairastuu äkillisesti, tai kissan ruuat ja hiekat?
Eläin ei ole lelu, sen pitäminen maksaa eikä eläintä voi jättää ruuatta ja hoidotta vain, koska emännän taloudenpito on vastuutonta.- kissa__
Miksi vanhaa tavaraa ei voisi kierrättää? Minä ainakin mielummin osta käytettynä kun uutena vaikka rahaa olisi uuteenkin. Kaatopaikat pursuaa rojua miksi tunkea sinne yhtään enempää? Tai miksi ylipäätään maksaa tuplahinta uudesta kantokopasta kun halvemmalla saa ihan yhtä hyvän. Ei sillä ole mitään tekemistä sen kanssa paljonko on rahaa tilillä vaan siitä mihin haluaa sen käyttää.
- Karkkikisut
Kyllä minäkin saatan ostaa joskus käytettyjä tarvikkeita, kun sopivia kohdalle sattuu. Enkä vaan pelkästään hinnan takia, vaan kannatan kierrätystä kohtuullisessa määrin. Se ei silti tarkoita, ettenkö olisi valmis maksamaan tarvittaessa satoja euroja kissojen hoidosta (kuten olen joutunut tekemäänkin), tai että pihistelisin kissojen ruuassa tai hiekoissa.
Minusta ei tarvitsisi noin kärjekkäästi alkaa arvostella keskustelun avaajia näillä palstoilla, kuten valitettavasti usein näyttää olevan tapana. Ihmisillä on erilaisia tapoja hoitaa asioita, ja monet niistä ovat ihan hyviäkin tapoja.
Ja sanoisinko, että oikeasti "viisaampiaikuinen" ei ensisijaisesti mollaa, vaan antaa rakentavaa palautetta. - Tuleva kissan omista
Karkkikisut kirjoitti:
Kyllä minäkin saatan ostaa joskus käytettyjä tarvikkeita, kun sopivia kohdalle sattuu. Enkä vaan pelkästään hinnan takia, vaan kannatan kierrätystä kohtuullisessa määrin. Se ei silti tarkoita, ettenkö olisi valmis maksamaan tarvittaessa satoja euroja kissojen hoidosta (kuten olen joutunut tekemäänkin), tai että pihistelisin kissojen ruuassa tai hiekoissa.
Minusta ei tarvitsisi noin kärjekkäästi alkaa arvostella keskustelun avaajia näillä palstoilla, kuten valitettavasti usein näyttää olevan tapana. Ihmisillä on erilaisia tapoja hoitaa asioita, ja monet niistä ovat ihan hyviäkin tapoja.
Ja sanoisinko, että oikeasti "viisaampiaikuinen" ei ensisijaisesti mollaa, vaan antaa rakentavaa palautetta.Joo eli varaa kyllä on hankkia kissa etä ei siinä mitään. Ja olen samaa miltä kierrätyksestä. Mielestäni nyky yhteiskunnan sanoma on vahna pois heti kun uudempi versio vain tulee. Joten itse ainakin kannatan kierrätystä ja siksi haluaisin ostaa käytettyjä tavaroita,myös kissalleni.
Ja jääpähän enemmän rahaa sitten niihin lääkärikuluihin yms. kun ostaa halvemmalla käyetyn ja säästää siten rahaa ;) - Heihalloota
Rikkaat eivät tuhlaa.... Miksi käytetty ei kävisi kissalle?? Itsekin muutin asuntoon, jossa oli käytetty wc. Usein hotellissakin käyettyjä vain tarjolla....Lentokonekaan ei ole ollut koskaan uusi eli eiköhön se käytetty koppa kelpaa kissallenikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2544659Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii783105- 472483
- 281873
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 851497
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894