elikkäs oon maanantaina menossa silmäpolille paineen mittaukseen ja muutenkin tarkastukseen. miten tuo silmänpaineen mittaus tehdään? puhuivat jostain puhallus tekniikasta?? ja joudutaanko laittamaan silmän puudutustipat, vievätkö näön? ajattelin vaan että jos en nää sit mitään ja pitäs kuitenki töihinki mennä sen jälkeen..
silmänpaineen mittaus
9
4056
Vastaukset
- paineet
Olen käynyt silmäpolilla myös silmänpaineen mittauksessa ja puudutustipat on laitettu. Ne eivät ole vaikuttaneet näkökykyyn mitenkään. Olen ollut töissä tutkimuksen jälkeen.
- tonometri
millaiset laitteet sillä on. Esim. yksi laite on sellanen kynän tapainen mittari joka painetaan kevyesti silmän pintaan.
http://www.youtube.com/watch?v=Em--DU8SCQk- eksotiikkaa
Onko tuo jossain käytössä? Ei ainakaan kuulu Suomessa käytettävien tavallisimpien, luotettavasti toimivien laitteiden joukkoon. Mutta voit mennä töihin painemittauksen jälkeen, ei lähde näkö, oli laite mikä tahansa. Jos tippaa tarvitaan niin se on puututustippa eikä haittaa näkemistä.
- silmäsairas
eksotiikkaa kirjoitti:
Onko tuo jossain käytössä? Ei ainakaan kuulu Suomessa käytettävien tavallisimpien, luotettavasti toimivien laitteiden joukkoon. Mutta voit mennä töihin painemittauksen jälkeen, ei lähde näkö, oli laite mikä tahansa. Jos tippaa tarvitaan niin se on puututustippa eikä haittaa näkemistä.
Ei mitata tonometreilla,vaan siellä on paremmat laitteet.
Ei tarvitse pelätä. - jösses
silmäsairas kirjoitti:
Ei mitata tonometreilla,vaan siellä on paremmat laitteet.
Ei tarvitse pelätä.Tonometri=painemittari. Milläs sen paineen mittaat jos et painemittarilla?!
- faktaa ei fiktiota
jösses kirjoitti:
Tonometri=painemittari. Milläs sen paineen mittaat jos et painemittarilla?!
Meidän silmäpolilla mitataan paineet i-careella, eli vähä pyssyn näkönen vehje jossa nuppineulan näköinen "neula", ja se "neulan" pää hipasee silmää ja sillä lailla paine mitataan!
- fiktiota?
faktaa ei fiktiota kirjoitti:
Meidän silmäpolilla mitataan paineet i-careella, eli vähä pyssyn näkönen vehje jossa nuppineulan näköinen "neula", ja se "neulan" pää hipasee silmää ja sillä lailla paine mitataan!
Olitko tuo aiempi "silmäsairas"?
ICare on tonometri. Painemittari. - jokotaijoko
fiktiota? kirjoitti:
Olitko tuo aiempi "silmäsairas"?
ICare on tonometri. Painemittari.Sairaalan klinikalla paineet mitattu siinä muun mikroskooppitutkimuksen ohessa ja vaatii puudutustipat. Yksityisellä silmälääkärillä mittasi "pyssyllä" joka ei vaadi puudutusta.
Puudutus ei vaikuta näkökykyyn eikä haittaa töitä. Pitää vaan varoa hieromasta silmiä ettei vahingoita silmän pintaa epähuomiossa kun tunto on heikentynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla833143SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1382758Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "652683Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy61993Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.941620Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341356Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä971299Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1071109Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o2001058Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861034