Iso tontti

kateutta?

Voisiko olla mahdollista, että useat ovat kateellisia sellaisesta asiasta kuin iso tontti? Meillä kun on n. 1 hehtaaria heti tässä talon luona ja 10 hehtaaria metsää ja peltoa tuolla kauempana. Emme asu uudella maalla jossa tontti on äärimmäisen kallista vaan täällä melko pohjoisessa. Kateellisuutta erilaisessa muodossa on tullut tältä tontin osalta melkoisesti ihan paikallisiltakin asukkailta.

5

907

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :)

      Itse asiassa aika tavanomainen kateuden aihe ympäri maailman.
      Ei mitään ihmeellistä siis.
      Kun olette vielä kivoja ihmisiä niille kateellisillekin niin siitä ne vasta ihmeissään ovat.
      "Joo paljon omistavat, mutta ei ne silti ole ilkeitä eikä koppavia, ootko huomannu? Jaa et vai, no kokeilepas ens kerralla jututtaa niitä kaupassa niin saatat yllättyä. Juu. Ite tässä harkitsen ihan asenteen muutosta kuule kun olivat niin mukavia mulle."

    • Kvinna45

      Miksi se ei voisi olla mahdollista, mutta mistä ihmiset tietävät kuinka paljon metsää ja peltoja te omistatte, jos ette itse kerro? En minä ainakaan kerro ihmisille että omistan 78 hehtaaria metsää, sehän nyt on helppo nähdä, että asun kalliissa omakotitalossa, ihan niin kuin ehkä on helppo nähdä että teillä on iso tontti. En vain ymmärrä miksi isoa tonttia aiheuttaisi kateutta. Minulle riittää, että tontti on oma ja riittävän iso, liian isosta tontista olisi vain vaivaa, minulle on kyllä tärkeämpi että talo on laadukas. Ei sen takia, että se herättäisi naapureissa kateutta, vaan että laadukas talo on huoltovapaampi.
      En ole ikinä ymmärtänyt ihmisten kateutta, ainahan jollakin menee paremmin, mutta eihän se ole minulta pois, elikkä miksi kadehtia, siihen menee vain enerigaa ihan turhaan.

      • maa arvokasta

        No eiköhän se ole selvää, että jollakin jolla on omistuksessa iso tontti tai maaomaisuutta on myös varaa asua kalliissa talossakin. Uskon, että maa aiheuttaa enemmän kateutta ainakin etelä suomessa jossa tonttipula alkaa olla yleistä. Talokaupoissa hinnassa on yleensä yli puolet tonttihintaa.


      • val häme
        maa arvokasta kirjoitti:

        No eiköhän se ole selvää, että jollakin jolla on omistuksessa iso tontti tai maaomaisuutta on myös varaa asua kalliissa talossakin. Uskon, että maa aiheuttaa enemmän kateutta ainakin etelä suomessa jossa tonttipula alkaa olla yleistä. Talokaupoissa hinnassa on yleensä yli puolet tonttihintaa.

        Ei pidä aina paikkansa. Tiedän erään ihmisen joka omistaa maata varmasti 2-3 miljoonan edestä, mutta asuu samassa vanhassa rintamamies talossa jonka oli ostanut n. 20 vuotta sitten. Eikä muutenkaan näy missään kuten autossa tai muussa, että sillä on miljoona omaisuus. Toiset tyytyy siihen mitä on.


    • aloittaja jälleen

      Tietävät kyllä kaikki täällä nämä meidän tontit tässä kun ovat käyneet kysymässä ostomahdollisuutta myös eräs suuryritys ostotarjousta hiekkamontuista tuolla lähellä tehdasta josta tarjosivat summaa joka pyöri 7 numeroisissa luvuissa joten ajattelimme myydä kaiken ja lähteä etelään :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1347
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      909
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      843
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      196
      776
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      296
      700
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      46
      671
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      640
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      628
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      546
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      530
    Aihe