vihaajat

miää

Kaikki valittaa, että showpaini on feikkiä. Pitäisikö sen olla oikeaa? Elokuvatkin on feikkejä... mutta oheessa syitä miksi WWE sun muu showpaini on näyteltyä. 1.Liikkeet. Showpainissa nähdään usein rajuja liikkeitä, joita ei ole suunniteltu soveltumaan kammppailulajeissa/vapaaottelussa käytettäväksi. Undertaker katkaisisi vastustajan niskan tombstone piledriverillä. Rob Van Dam murtaisi vastustajan leuan ja nenän Van Daminatorilla... ja vielä enemmän Van Terminatorilla. Että sitä rataa... 2.Juonet. Kuka nyt olisi niin helvetin hullu, että raiskaisi vastustajan vaimon, tai olisi niin yliluonnollinen, että nousisi kuolleista? Siinä nyt ainakin pari syytä. Joten ne, jotka katsovat elokuvia, ei ole mitään varaa haukkua showpainia feikiksi.

9

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mysterysman

      väitäksä muka et ne ei yritää oikeesti tai antaa armoo toisillee. sä luulet et sä puhut niide puolest mut sä vaa sanot ettei ne muka ottele oikeesti ja ne on feikki vaika sä sanot et ne ei oo. sä oot feikki ite.

      • miää

        Tarkoitin että vihaajat voisivat pitää turpansa kiinni kun valittavat siitä ettei se ole aitoa. Showpaini on laji jossa tarvii helvetin hyvän kunnon. Kyllä sen voi urheiluksi laskea. Eli pointtini oli se, että ne jotka katsoo elokuvia niin niillä ei ole mitään varaa haukkua showpainia feikiksi. Lue ens kerralla paremmin -.-


      • atgfeytgywsygheru
        miää kirjoitti:

        Tarkoitin että vihaajat voisivat pitää turpansa kiinni kun valittavat siitä ettei se ole aitoa. Showpaini on laji jossa tarvii helvetin hyvän kunnon. Kyllä sen voi urheiluksi laskea. Eli pointtini oli se, että ne jotka katsoo elokuvia niin niillä ei ole mitään varaa haukkua showpainia feikiksi. Lue ens kerralla paremmin -.-

        Show paini on 120% paskaa! se ei ole urheilua tai edes kamppailulaji täyttä feikkiä ja skeidaa! MMA on sitä oikeata "show painia"


      • miää
        atgfeytgywsygheru kirjoitti:

        Show paini on 120% paskaa! se ei ole urheilua tai edes kamppailulaji täyttä feikkiä ja skeidaa! MMA on sitä oikeata "show painia"

        Sivistyneenä tietäisit, että SHOWPAINI SOPIMUSTA EI SAA ILMAN KAMPPAILULAJITAUSTAA. Kirjoitin isolla, jotta sinunlaisesi vajaaälyinen apina tajuaisi :)


      • pöhkökö olen
        miää kirjoitti:

        Sivistyneenä tietäisit, että SHOWPAINI SOPIMUSTA EI SAA ILMAN KAMPPAILULAJITAUSTAA. Kirjoitin isolla, jotta sinunlaisesi vajaaälyinen apina tajuaisi :)

        Seurattuani tätä keskustelua, olen todennut, että väittely pyörii lähinnä sen ympärillä, että onko hyvää vai huonoa viihdettä katsella näyteltyä ja ennalta sovittua kamppailun esittämistä. Ideahan on sinänsä ihan hyvä, eikä siinä mitään pahaa sellaisenaan ole, MUTTA vieroksun syvästi sitä, että show painissa ihannoidaan väkivaltaa.

        Kamppailu-urheilussa vastustajaa vastaan otellaan lajin sääntöjen puitteissa ja hyvässä hengessä. Show painissa sen sijaan ratkotaan kauniit ja rohkeat tyyppisiä juonenkäänteitä otteluiden kautta väkivaltaa ihannoiden ja sääntöjen ollessa hyvin häilyväinen käsite.
        Show paini varmasti vaatii fyysisesti paljon ja on urheilu/esiintymistaiteena hyvinkin haastavaa, mutta vakivallan tarjoaminen ongelmanratkaisumallina on erittäin arveluttavaa, varsinkin kun ottaa huomioon, että fanit ovat suurimmaksi osaksi nuorisoa.

        Lisäksi show paini antaa kamppaolulajeja ja show painia tarkemmin tuntemattomille ihmisille helposti erheellisen ja väkivaltaisen kuvan koko kamppailulajikulttuurista, siten helposti vaikkakin tahtomattaan tahraten kamppailulajien yleistä julkisuuskuvaa ja mainetta, koska show painilla on hyvä näkyvyys ja sen parissa markkinoidaan aktiivisesti joulupukkihammaskeijumaista uskomusta, että show painissa oikeasti olisi kysymys kamppailusta ja kamppailu-urheilusta.

        Tämä luonnollisesti aiheuttaa närää kamppailu-urheilijoiden parissa. Kamppailu-urehilijat näkevät äärimmäisen nolona ja häiritsevänä sen, että joku asiaa tuntematon samaistaisi heidät show painijoihin tai show painin arvomaailmaan. Sen tähden olisi lienee reilua, että Show paini palsta sijoitettaisiin kulttuuri/teatteri/esiintymistaiteet/ihanmikävaankunhaneikamppailu-urheilu -palstan alle(koska kysehän ei ole kamppailu-urheilusta vaan sen esittämisestä/imitaatiosta), jossa Show painia ihannoivat fanit saisivat vapaasti ja rauhassa keskustella harrastamisestaan ilman, että olemassaolollaan loukkaisivat/tahraisivat kamppailu-urheilun jaloa urheiluhenkeä.


      • Gugantti
        atgfeytgywsygheru kirjoitti:

        Show paini on 120% paskaa! se ei ole urheilua tai edes kamppailulaji täyttä feikkiä ja skeidaa! MMA on sitä oikeata "show painia"

        MMA se vasta paskaa onkin. Tappelut joko kestää alle minuutin tai sitten ne on supertylsiä. Showpaini > MMA


    • ArchgoatMikael

      En ole mikään asiantuntija tässä aiheessa mutta mitä itse olen esim. tätä suomalaista Fight Club Finland promootiota sivusta seuraillut, niin se syy miksi en oikein voi ottaa showpainia oikein vakavasti on se kun koko homma näyttää heti alusta lähtien vitsiltä. Hahmot ovat jo ensivaikutelmasta lähtien vitsejä, sekä heidän esiintymisensä on huonosti näyteltyä ja lähinnä myötähäpeää aiheuttavaa. Siinä missä esim. oikeassa vapaaottelussa tapellaan aidosti mestaruudesta ja rahasta, showpainissa on jotain hölmöjä "juonikuvioita" joihin liittyy joku tyttöystävä tai muu täysin epäolennainen seikka.

      Vaikka tykkään kyllä niistä liikkeistä, onhan ne tosi näyttäviä ja hienoja, mutta kokonaisuus jää miinukselle pahasti kun jo ensimetreiltä pystyy aavistamaan sen että koko homma on pelkkää teatteria ja vitsiä.

      Minusta showpaini toimisi paljon paremmin jos painijat esiintyisivät omilla nimillään ja haastattelut olisivat aidommantuntuisia ilman sitä sellaista koomista huutoa ja mekastusta koska silloin kun tyyppi jolla ei ole lainkaan karismaa tekee niin, se näyttää heti niin tekaistulta ja suorastaan nololta.

      Matsit pitäisi olla niin että ei käytetä mitään aseita eikä kehään astella liian teatraalisesti kädet heiluen, vaan mennään sinne alusta lähtien hyvin aidonoloisesti, aivan kuin "oikeasti" mentäisiin tappelemaan. Se jo lisäisi puolet enemmän uskottavuutta tälle lajille eikä se näyttäisi niin nololta kuin mitä se nyt on.

      Showpainin ei tarvitse olla oikeaa, ei minua haittaa se jos matsit ovat ennalta sovittuja tms. Mutta se haittaa kun koko homma näyttää ihan silkalta vitsiltä. En minä pysty eläytymään sellaiseen lainkaan.

      • sh

        No oot oikeessa kylla, se on noloa karjua ja esitää jotain ganstaa muskeleineen, mutta esim rey mysterion asu on musta hirno, ja just sekin siinä on, onhan se ihan erilaista kattoo niissä erikoisissa asuissa ku jassain alusvaatteissa


    • Haluux sä turpaas?

      Laitela Ismo, Laitela!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      378
      13412
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      51
      4270
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4093
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4040
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3881
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3324
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3208
    8. 105
      3202
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3155
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2901
    Aihe