Paras käyttis on Mac OS X

Olen käyttänyt Windowsia (XP, Vista ja 7) Ubuntu (versiosta 5.04 ylöspäin) ja Mac OS X:ää (versiosta 10.4 ylöspäin). Lopputuloksena tällaisia havaintoja:

*** Windows

* ainoa käyttis jossa haittaohjelmien olemassaolo täytyy tiedostaa
* vähän ohjelmia mukana, huono internetselain ja mediasoitin
* tasainen ja hyvä laitetuki valmistajilta
* laaja valikoima hyvin toimivia lisäohjelmia
* hyvä tuki esim. web-sivujen tekijöiltä
* paras flash-toimivuus
* pelikäytössä ylivoimainen
* koneen mukana tullessa halpa, erikseen ostettuna kallis

Mac OS X

* Finderissä ei cut-paste toimintoa, miksi?
* halpojen laitteiden kohdalla laitetuki kolmansilta osapuolilta paikoin huonompi kuin Windowsilla ja Linuxilla
* rajoitettu toimivuus koneissa (vain Mac, ilman hackintosh-säätöä) ja sen myötä rajattu osien päivitettävyys
* hienoin käyttöliittymä oletuksena
* nopea myös esim. hitaalla G4 -prossulla

Linux (Ubuntu)

* karuin ulkonäkö
* epätasainen laitetuki (paljon ajuribugeja esim. wlan-korteissa ja näytönohjaimissa)
* huono flash-toimivuus
* ilmainen
* helposti päivitettävissä, myös distrosta toiseen
* eniten ohjelmia vakiona
* rajattu tuki kaupallisten sovellusten ja web-sisällön kohdalla (esim. iTunes ja isoimpien pelitalojen hittipelit, esim. Starctaft II)
17241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sanon näin alkajaisiksi, että Mac OS X:n käyttö on jäänyt minun osaltani melko vähäiseksi, joten totean vain olevani sen osalta pitkälti samaa mieltä. Windowsin ja Ubuntun osalta ajattelin kommentoida paria asiaa:

>* vähän ohjelmia mukana, huono internetselain ja mediasoitin<
Totta, tosin näkisin Ubuntussakin mieluummin VLC:n vakiona. Tämä on kylläkin pitkälti makuasia.

>* tasainen ja hyvä laitetuki valmistajilta<
Huonona puolena on se, että monille melko yleisillekin laitteille on pakko etsiä valmistajan ajuri joko internetistä tai CD:ltä erikseen, jotta ne toimisivat lainkaan (Windows 7 paransi hiukan tältä osin). Esimerkiksi Nokian puhelimet vaativat Windowsissa yleensä raskaan PC Suiten jopa tiedoston siirtoja ja modeemikäyttöä varten, kun taas Ubuntussa ne toimivat "tökkää kiinni" -periaatteella.

>* laaja valikoima hyvin toimivia lisäohjelmia<
Moniin tarpeisiin on kuitenkin vaikea löytää toimivia ohjelmia, esimerkiksi monet tiedostonkonvertointiohjelmat ovat sharewarea ja laadultaan vaihtelevia.

>* hyvä tuki esim. web-sivujen tekijöiltä<
Standardien mukaan tehty sivu (jollaisia useimmat onneksi nykyään ovat) toimii yleensä hyvin kaikilla muilla selaimilla paitsi IE:llä.

>* pelikäytössä ylivoimainen<
Kaupallisten pelien osalta kyllä. Ilmaisista, viihdyttävistä pikkupeleistä monet ovat alkujaan Linux-ympäristöön tehtyjä.

>* koneen mukana tullessa halpa, erikseen ostettuna kallis<
Koneen mukana ostettaessa huonona puolena ovat monet esiasennetut roskaohjelmat. Erikseen ostettuna Windows on tosiaan kallis, ja eri hintaiset, eri tavoilla rajoitetut versiot ovat mielestäni älyttömiä.

>* karuin ulkonäkö<
En ole tästä samaa mieltä. Esimerkiksi Ubuntu työpöytätehosteet päällä on todella hyvän näköinen, ja siihen verrattuna jopa Windows 7 jää jälkeen. Linuxin työpöytäympäristöt ovat myös erittäin helposti muokattavissa, ja haluttaessa vaikkapa Ubuntusta voi tehdä lähes täydellisesti OS X:n tai Windowsin näköisen.

>* epätasainen laitetuki (paljon ajuribugeja esim. wlan-korteissa ja näytönohjaimissa)<
Vanhan, integroidun näytönohjaimen kanssa on ollut jonkun verran ongelmia OpenSUSEn kanssa. Lähes kaikissa muissa kokeilemissani distroissa ei ole ollut mitään ongelmia. WLAN-korttien kanssa minulla on päinvastaiset kokemukset, läppärin (alkuperäinen) WLAN-kortti ei toiminut XP:ssä kunnolla ilman valmistajan oman, vaikeakäyttöisen ohjelmiston asennusta. Kokeilemistani Linux-jakeluista ainakaan Ubuntussa, Linux Mintissä, Mandrivassa, MeeGossa, Androidissa ja ChromiumOS Flowssa taas ei ole ongelmia ollut.

Äänestä
  • "Totta, tosin näkisin Ubuntussakin mieluummin VLC:n vakiona. Tämä on kylläkin pitkälti makuasia. "

    Samoin, taitaa vain olla jotain ongelmia DVD yms. kodekkien laillisuudessa kaikissa maissa, näin olen käsittänyt. Parempihan tuo kuitenkin on kuin Totem.

    "Huonona puolena on se, että monille melko yleisillekin laitteille on pakko etsiä valmistajan ajuri joko internetistä tai CD:ltä erikseen"

    Tuo on totta että useille laitteille joutuu etsiä, mutta ei kaikille Windows-puolellakaan. Kuitenkin lopputulos on sitten useimmiten hyvä kun valmistajat näkee vaivaa niihin ajureihin ja voi ostaa melko vapaasti laitteita ja luottaa siihen että ne saa Windowsissa pelittämään.

    "Koneen mukana ostettaessa huonona puolena ovat monet esiasennetut roskaohjelmat. Erikseen ostettuna Windows on tosiaan kallis, ja eri hintaiset, eri tavoilla rajoitetut versiot ovat mielestäni älyttömiä. "

    Joo mukana tosiaan tulee paskaa liian usein ja ensitöikseen niitä saa joskus poistella. Tämäkään ei tietysti ole Microsoftin vaan valmistajien juttuja.

    "Windowsista puuttuu Flash. "

    Ei Ubuntussakaan sitä ole vaan se pitää ladata serveriltä. Kuitenkin tuohan on käyttöönottoa eikä toimivuutta, Flash vie tunnetusti enenmmän tehoa Linux-ympäristössä verrattuna Windowsiin. Myöskään rautakiihdytystä ei taida olla Linux-puolella.

    "Et ole varmastikaan käyttänyt nykyistä Ubuntua. "

    Olen. OSX:ää ovat koittaneet kopioida ja jopa pistäneet ne napit toiselle puolelle, originaali on silti hienompi.

    Äänestä

"* tasainen ja hyvä laitetuki valmistajilta"

Tämä ei ole Windowsin ominaisuus. Jos kyse olisi Windowsin ominaisuudesta, se tukisi niitä valmistajia.

"* hyvä tuki esim. web-sivujen tekijöiltä"

Web sivujen tekijöitä ei käyttöjärjestelmät kiinnosta. Katsovat standardeja ja selaimia lähinnä.

"* paras flash-toimivuus"

Windowsista puuttuu Flash.

"* karuin ulkonäkö"

Et ole varmastikaan käyttänyt nykyistä Ubuntua.

"* epätasainen laitetuki (paljon ajuribugeja esim. wlan-korteissa ja näytönohjaimissa)"

Ubuntun laitetuessa ei ole mitään epätasaisuutta laitteissa joissa sen luvataan toimivan. Tällä perusteella Mac OS X:ssä olisi epätasaisin tuki kun sehän toimii ihan päin persettä esim. HP:n koneissa.

"* huono flash-toimivuus"

Ei niin hyvä kuin Mac OS X:ssä kun pitää erikseen vaivautua klikkaamaan päälle mutta parempi kuin Windowsissa jossa Flash puuttuu.

"* rajattu tuki kaupallisten sovellusten ja web-sisällön kohdalla (esim. iTunes ja isoimpien pelitalojen hittipelit, esim. Starctaft II)"

Ei ole Ubuntun asia vaan näiden kaupallisten sovellusten puute. Ubuntu kyllä tukee webstandardeja erinomaisesti, aivan kuten Mac OS X. Windowsissa ei ole SVG tukea.

Äänestä
  • Ei tuossa kai missään kohti väitettykään, että kaikki nuo olisivat nimen omaan kyseisten käyttöjärjestelmien sisäänrakennettuja ominaisuuksia.

    Äänestä

  • UPDATE_9190661 kirjoitti:

    Ei tuossa kai missään kohti väitettykään, että kaikki nuo olisivat nimen omaan kyseisten käyttöjärjestelmien sisäänrakennettuja ominaisuuksia.

    Kyllä Ubuntu on omaan silmään melpko kotitkutoisen näköinen verrattuna Windowsiin.Oiskonää niitä makuasioita.

    Äänestä

  • nsdfnsdf kirjoitti:

    Kyllä Ubuntu on omaan silmään melpko kotitkutoisen näköinen verrattuna Windowsiin.Oiskonää niitä makuasioita.

    Oli se aikaisemmin. Nyt sitten kiillottivat sen viime julkaisussa.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Oli se aikaisemmin. Nyt sitten kiillottivat sen viime julkaisussa.

    Tarkoitan kyllä viimeisintä julkaisua.

    Äänestä

  • nsdfnsdf kirjoitti:

    Tarkoitan kyllä viimeisintä julkaisua.

    En kyllä siinä näe enää mitään kotikutoisuutta verrattuna... hm.. oikein mihin tahansa. Toisaalta ei kyllä ole ylimarkkinoitu, että ei ole sillä tavalla ylimääräistä kilkettä ja kikkailua vaan se on ennemminkin tehty työkaluksi.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    En kyllä siinä näe enää mitään kotikutoisuutta verrattuna... hm.. oikein mihin tahansa. Toisaalta ei kyllä ole ylimarkkinoitu, että ei ole sillä tavalla ylimääräistä kilkettä ja kikkailua vaan se on ennemminkin tehty työkaluksi.

    Kyllä se rumin on oletuksena tuosta Windows 7, OS X 10.6 ja Ubuntu 10.04 kolmikosta. Töitähän sitten voi tehdä kaikilla ja tehdäänkin.

    Äänestä

  • 384738489 kirjoitti:

    Kyllä se rumin on oletuksena tuosta Windows 7, OS X 10.6 ja Ubuntu 10.04 kolmikosta. Töitähän sitten voi tehdä kaikilla ja tehdäänkin.

    Pidin Windows Vistaa kyllä paljon nätimpänä kuin Ubuntu 8.04:ää. Windows XP taas on hirvein kaikista. Mutta Ubuntu 10.04 LTS ja Windows 7.. Ehkä kallistun Ubuntuun. Windows 7:ssa kaikki kilke on niin teennäistä ja tuntuu joltain markkinointiosaston räpellykseltä. Ubuntu on vähän asiallisemman näköinen. Mac OS X on näistä sitten paras.

    Oma suosikkini kyllä on Suse tällä hetkellä mitä ulkoasuun tulee. Erittäin tyylikäs ja voittaa nuo kaikki muut kun se näyttää oikeasti käyttöjärjestelmältä eikä joltain vitun lelulta.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Pidin Windows Vistaa kyllä paljon nätimpänä kuin Ubuntu 8.04:ää. Windows XP taas on hirvein kaikista. Mutta Ubuntu 10.04 LTS ja Windows 7.. Ehkä kallistun Ubuntuun. Windows 7:ssa kaikki kilke on niin teennäistä ja tuntuu joltain markkinointiosaston räpellykseltä. Ubuntu on vähän asiallisemman näköinen. Mac OS X on näistä sitten paras.

    Oma suosikkini kyllä on Suse tällä hetkellä mitä ulkoasuun tulee. Erittäin tyylikäs ja voittaa nuo kaikki muut kun se näyttää oikeasti käyttöjärjestelmältä eikä joltain vitun lelulta.

    Olikos tuo Ubuntu 8.04 se, jossa oli oletuksena sellainen pahoinvointia aiheuttava ripulinruskea oksennusteema, vai oliko se jossain vanhemmassa versiossa ? Se oli kyllä paljon pahempi kuin XP ikinä. XP:n oletusteema repi verkkokalvot hajalle, mutta ehkä sekin on pienempi paha kuin näppäimistölle yrjöäminen.

    Tosin molemmista pääsi onneksi eroon hiiren käänteessä...

    Äänestä

> * Finderissä ei cut-paste toimintoa, miksi?

Onpas.
Kuten muissakin ohjelmissa Muokkaus(Edit)-valikon komennot kohdistuvat tiedoston osiin — Finderin kohdalla nimi. kuvake tai kommentti.
Kokonaisten tiedostojen siirtelyyn on sitten toiset temput kuten hiirellä hinaus.

Äänestä
  • Tiedoston siirtelyä tarkoitin nimenomaan.

    Äänestä

> * rajoitettu toimivuus koneissa (vain Mac, ilman hackintosh-säätöä) ja sen myötä rajattu osien päivitettävyys

Apple on ensisijaisesti laitteistovalmistaja ja olisi todella typerää antaa OS X:n kaltaista etua kilpailijoille.
Apple siis tuottaa kokonaispaketteja: kone ja käyttöjärjestelmä yhdessä. Ennen tällaisia oli muitakin —Atari, Amiga, Be jne, mutta nyttemmin ovat kadonneet jonnekin…
Toimii siis mainiosti Maceissa niinkuin on tarkoitettukin.

Äänestä
  • Mutta se tarkoittaa sitä, että Mac OS X toimii rajoitetusti.

    Äänestä

  • Joo kyllähän se Applen koneissa tosiaan toimii hyvin, mutta sitä tarkoitin että minun on pakko sitten ostaa se Applen kone ja niitä ei voi niin vapaasti päivittää, esim. Mac Pro:hon ei ole niin montaa näytönohjainvaihtoehtoa jne. PC-koneissahan laitekanta on muutoin monipuolinen että varmasti löytyy se mieluinen, Applelta et esim. saa edes jollain tavalla nyky-3D -pelejä pyörittävää pelikelpoista konetta jollet pistää rahaa kunnolla haisemaan.

    Apple on kuitenkin rakentanut OS X:stä valttikortin, siitä olen samaa mieltä.

    Äänestä

  • Raporttoija kirjoitti:

    Joo kyllähän se Applen koneissa tosiaan toimii hyvin, mutta sitä tarkoitin että minun on pakko sitten ostaa se Applen kone ja niitä ei voi niin vapaasti päivittää, esim. Mac Pro:hon ei ole niin montaa näytönohjainvaihtoehtoa jne. PC-koneissahan laitekanta on muutoin monipuolinen että varmasti löytyy se mieluinen, Applelta et esim. saa edes jollain tavalla nyky-3D -pelejä pyörittävää pelikelpoista konetta jollet pistää rahaa kunnolla haisemaan.

    Apple on kuitenkin rakentanut OS X:stä valttikortin, siitä olen samaa mieltä.

    Jeps...linukkaa ajanut 1.0 versiosta lähtien,,,winkuja yms alusta asti(dossit ja os2 yms).....(1982 aloitin)
    nykyään alla macci virtuaalikoneissa useita eri käyttiksiä......jo pelkästään osx 7 pöpöä...linux 700 ja windows 25 miljoonaa pitäis kertoa jostain.........(huom linux ja osx pöpöt eivät tule koneeseesi ilman, että itse sallit...winkuun heilahtaa niin ettei kissaa ehdi sanoa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raporttoija kirjoitti:

Olen käyttänyt Windowsia (XP, Vista ja 7) Ubuntu (versiosta 5.04 ylöspäin) ja Mac OS X:ää (versiosta 10.4 ylöspäin). Lopputuloksena tällaisia havaintoja:

*** Windows

* ainoa käyttis jossa haittaohjelmien olemassaolo täytyy tiedostaa
* vähän ohjelmia mukana, huono internetselain ja mediasoitin
* tasainen ja hyvä laitetuki valmistajilta
* laaja valikoima hyvin toimivia lisäohjelmia
* hyvä tuki esim. web-sivujen tekijöiltä
* paras flash-toimivuus
* pelikäytössä ylivoimainen
* koneen mukana tullessa halpa, erikseen ostettuna kallis

Mac OS X

* Finderissä ei cut-paste toimintoa, miksi?
* halpojen laitteiden kohdalla laitetuki kolmansilta osapuolilta paikoin huonompi kuin Windowsilla ja Linuxilla
* rajoitettu toimivuus koneissa (vain Mac, ilman hackintosh-säätöä) ja sen myötä rajattu osien päivitettävyys
* hienoin käyttöliittymä oletuksena
* nopea myös esim. hitaalla G4 -prossulla

Linux (Ubuntu)

* karuin ulkonäkö
* epätasainen laitetuki (paljon ajuribugeja esim. wlan-korteissa ja näytönohjaimissa)
* huono flash-toimivuus
* ilmainen
* helposti päivitettävissä, myös distrosta toiseen
* eniten ohjelmia vakiona
* rajattu tuki kaupallisten sovellusten ja web-sisällön kohdalla (esim. iTunes ja isoimpien pelitalojen hittipelit, esim. Starctaft II)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu