Olen 20-vuotias nuorimies ja tilanteeni on seuraava...Olin koko peruskoulun yksin ja lukion. Ystäviä ei ollut yhtään. Viikonloput kuin kaikki muutkin arkipäivät olin yksin kotona koneella. Armeijasta mukaan tarttui kuitenkin yksi todella sosiaalinen ja mukava kaveri, jolla on paljon kavereita, mutta olen silti hänen paras kaverinsa ja meillä juttu luistaa hyvin ja pystymme tekemään yhdessä ihan mitä vain rankkojen bileiden ja rauhallisen leffaillan väliltä. Nyt kuitenkin alkaa opintoni yliopistolla (teknillinen korkeakoulu) ja jotenkin tuntuu, että kaikki sanovat, että kaikissa niissä fuksibileissä kannattaa käydä. Kuitenkin ne syövät niin paljon ajasta, koska ovat aina perjantaina ja lauantaina, etten ehtisi nähdä tuota hyvää armeijakaveriani... Miten jakaisitte ajan? Yrittäisittekö olla esim puoliksi ja puoliksi viikonlopuista fuksibileissä ja toisen puolen sitten tuon kaverin kanssa. Ei sinänsä ole varmaa saanko koulusta kavereita, mutta tuo yksi kaveri on varmatapaus....Pelkään, että valitsemalla väärin olen puolen vuoden päästä tilanteessa, että minulla ei ole taaskaan ketään ketä voisi pyytää ulos....Neuvoja????
Kumman valitsisitte?
jdsfhjsö
4323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Puolet ja puolet on hyvä ajatus. Ei niissä kaikissa fuksibileissä tarvitse käydä. Poissaolollasi sitäpaitsi osoitat, että SINULLA ON MUUTAKIN ELÄMÄÄ! :) Annat siis itsestäsi hyvän vaikutuksen.
Ja aina jos joku kysyy mikset ollut fuksibileissä, muistat kertoa, että oli muuta menoa, koska SINULLA ON MUUTAKIN ELÄMÄÄ! Sitten kaikki ajattelevat sinun olevan cool, suosittu ja paljon kavereita ja MUUTAKIN ELÄMÄÄ omaava tyyppi! :) Ja ajattelevat, että sinut varmasti kannattaa tuntea. Näin se menee. ;)
Ainakin Lappeenrannan teknillisen yliopiston opiskelijapippaloita tuntuu olevan enemmän arkena kuin viikonloppuisin, koska monet lähtevät kuitenkin viikonloppuna kotipaikkakunnalleen. Opiskelijoiden harrastekerhot voi olla parempi tapa tutustua ihmisiin kuin bileet.
Minunkin käsityksen mukaan joka paikassa nuo opiskelijabileet on keskiviikkoisin. Ainakin kymmenen - kaksikymmentävuotta sitten keskiviikkoa kutsuttiin pikkulauantaiksi juuri siksi että silloin kaikki opiskelijat vetivät perseet olalle ja juhlivat oikein kunnolla.
Lauantaisin pyöri sitten sitä 25 porukkaa baareissa.
Mene ensin alkuun enemmän näihin koulun kissanristiäisiin, mutta pidä totta kai samalla yhteyttä edelleen tähän kaveriisi. Alkuun on tärkeää käydä kaikissa noissa tapahtumissa, että tutustuu ihmisiin. Ite en nimittäin ole mitään bilettäjätyyppiä ja muutenkin ujo ja jätin siksi menemättä melkein kaikkiin tapahtumiin, kun alotin opiskelut. Eipä siellä luennoilla tutustu ihmisiin ja tunnen alle 5 ihmistä koko koulusta (joista ainoastaan yhden kanssa saattaa joskus harvoin tehdä muutakin kun puhua koulujutuista). Alun jälkeen voit sitten tavata enemmän vanhaa kaveriasi.