eli siis meillä on täällä kotosalla 5kk vanha pk mäyräkoira uros. kun kävimme viimeisellä rokotuksella eläinlääkäri sanoi, että paino alkaa olla juuri sopiva aiukuiseksi että ei sais kauheesti nousta. vajaa viikko sitten käytiin eläinlääkärissä siellä rokotuksessa ja paino on nyt heitellyt siinä 8.2-8.9kg välillä. onko tämä siis sopiva paino ja saako se enää nousta yhtään ? miten estää painon nouseminen ?
sitten tästä ruokapuolesta. syö aamulla aamulenkin jälkeen n. 2dl kuiva nappuloita. sitten siinä alkuillasta eli kuuden aikaa saa toisen ruuan sellaista koiran liha/kana/kala makkara maisena syö sopivan kokoisen palasen ja seassa vähän nappuloita. tässä vaan miettii mikä olisi justiinsa oikea määrä sitä ruokaa koiralle ?
liikuntaa koira saa yli 2 tuntia pienissä erissä. käydää 2 kertaa päivässä ½ lenkillä ja 3 kertaa pikku lenkillä tarpeilla. ja joka viikko tämän pihan koirat leikkii useempaa kertaa yhdessä tossa pihassa vapaana että energiaa kuluu.
Kiitos vastauksista :)
mäykyn ruokinnasta
iinasipiinasi
0
442
Luetuimmat keskustelut
- 851335
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351041Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19855Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita153680Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13670- 46659
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja184616- 31542
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39528