mäykyn ruokinnasta

iinasipiinasi

eli siis meillä on täällä kotosalla 5kk vanha pk mäyräkoira uros. kun kävimme viimeisellä rokotuksella eläinlääkäri sanoi, että paino alkaa olla juuri sopiva aiukuiseksi että ei sais kauheesti nousta. vajaa viikko sitten käytiin eläinlääkärissä siellä rokotuksessa ja paino on nyt heitellyt siinä 8.2-8.9kg välillä. onko tämä siis sopiva paino ja saako se enää nousta yhtään ? miten estää painon nouseminen ?

sitten tästä ruokapuolesta. syö aamulla aamulenkin jälkeen n. 2dl kuiva nappuloita. sitten siinä alkuillasta eli kuuden aikaa saa toisen ruuan sellaista koiran liha/kana/kala makkara maisena syö sopivan kokoisen palasen ja seassa vähän nappuloita. tässä vaan miettii mikä olisi justiinsa oikea määrä sitä ruokaa koiralle ?

liikuntaa koira saa yli 2 tuntia pienissä erissä. käydää 2 kertaa päivässä ½ lenkillä ja 3 kertaa pikku lenkillä tarpeilla. ja joka viikko tämän pihan koirat leikkii useempaa kertaa yhdessä tossa pihassa vapaana että energiaa kuluu.

Kiitos vastauksista :)

0

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ootko nainen noin mustis musta

        Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
        Ikävä
        84
        6605
      2. Sen kerran kun siellä käyn

        Voisit olla paikalla💚💛☘️
        Ikävä
        35
        3591
      3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

        Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
        Ikävä
        44
        3148
      4. Kauan säkin jaksoit

        Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
        Ikävä
        40
        2372
      5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

        Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
        Ikävä
        28
        2211
      6. Sä olet nainen kuuluisa..

        ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
        Suhteet
        120
        2123
      7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

        Tämä on ilon päivä 😊
        Kotimaiset julkkisjuorut
        200
        2116
      8. Miksi kaipaat

        Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
        Ikävä
        29
        2039
      9. rakastan sinua!

        Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
        Ikävä
        40
        1942
      10. Mietin tässä T....

        Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
        Suhteet
        24
        1668
      Aihe