"Asuntokuplaa ei Nordean ekonomistien mukaan Suomessa ole. Hinnat eivät ole lähteneet käsistä ja lainanhoitokustannukset suhteessa tuloihin ovat paljon pienemmät kuin 80-luvun lopussa. Lainanhoitokustannukset ovat nyt kahdeksan prosenttia käytettävissä oleviin tuloihin verrattuna, kun 80-luvun lopussa ne olivat 25 prosenttia."
http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2010/08/30/nordea-asuntokuplaa-ei-ole/201011939/12
Tämäkin on palstan pellelle selitetty tuhanteen kertaan mutta ei vain mene jakeluun.
http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2010/08/30/nordea-asuntokuplaa-ei-ole/201011939/12
Tämäkin on palstan pellelle selitetty tuhanteen kertaan mutta ei vain mene jakeluun.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ekonomistit ovat kautta linjan sanoneet samaa aina kun sitä on heiltä kysytty, luultavasti ovat ammattitaitoisempia kuin palstan vuokralainen. Keskiverto vuokralainen maksaa yli 25% tuloistaan vuokraa, omistusasuja 8%, eiköhän se kerro kaiken tästä "kuplasta".
Myös valtamedia ja pahimmat maailmanlopun ennustajat alkavat jo näkemään että romahdushan tapahtui 2008/2009 ja "kupla" jos sitä edes on ikinä ollut on kadonnut.
"Lainanhoitokustannukset ovat nyt kahdeksan prosenttia käytettävissä oleviin tuloihin verrattuna, kun 80-luvun lopussa ne olivat 25 prosenttia"
Siinäpä yksi selitys tuhnulle, minkä vuoksi nyt ei tullut asuntojen pakkomyyntejä, vaikka lainaa onkin tuloihin nähden enemmän.