P2-koe ja RUK

Kysymyksenä kuuluu, että jos p2-kokeesta on tullut liian vähän pisteitä tuohon ns vaadittuun määrään, niin estääkö se haaveet rukkiin pääsemisestä, vaikka muuten suoriutuisikin auk 1:stä erittäin hyvin? Itse tuli nimittäin mokattua toi p2 ja rukkiin olis kova hinku.
86227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitäs oot idiootti. Et pääse RUK:uun.

Äänestä

Kyllä sinne RUK:iin aina "löytyy" (pakotetaan) tarvittava määrä varusmiehiä, oli sitten testit menneet miten tahansa.

Äänestä

p2 tarvitaan vähintään 5 pistettä rukkiin pääsyyn.. Vain erikoisluvalla voi päästä alhaisemmilla pisteillä mikäli ei ole riittävästi halukkaita.

Äänestä

Jep, komppanianpäällikkö voi puoltaa hyvin Aukissa suoriutunutta Rukkiin, vaikkei P2-raja olisi täyttynyt. Riippuu sitten ihan komppanianpäälliköstä puoltaako vai ei. Itse en Aukin parhaana päässyt, mutta yksi meitä johtanut kokelas oli päässyt.

Äänestä

Kaikki kovahinkuiset löytää kyllä riittävän suuret saappaat nuoltavaksi, jotta saisivat oman rukin, ja siitä sitten kehräämään kuin maatiaiskolli

Äänestä

On mahdollisuuksia jos erotut joukosta johtajana. Itse sain p2:sta 2/4 valintapistettä elikä muistaakseni alle puolet koepisteistä, ja lähdin silti osaston vanhimpana rukkiin. Vaikka kokeen tulokset osuvat keskimäärin jonkin verran oikeaan, P2 kokeella voi yksilötasolla monessa tapauksessa heittää vesilintua ja sen ovat skapparitkin huomanneet.

Äänestä

Itsekin rukissa parhaillaan. P2 kokeen pisteet 2, eli nipin napin auk:n raja tuli täyteen. Ei ne rajat mitään ehdottomia ole.

Äänestä
  • P2 kokeen huonoilla pisteillä ei ole merkitystä jos suvussasi on upseereita. Tunnen joitakin majureita ja evl:a jotka ovat todella huonoilla pisteillä kohonneet kuraporrasta pitkin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Repareino kirjoitti:

Kysymyksenä kuuluu, että jos p2-kokeesta on tullut liian vähän pisteitä tuohon ns vaadittuun määrään, niin estääkö se haaveet rukkiin pääsemisestä, vaikka muuten suoriutuisikin auk 1:stä erittäin hyvin? Itse tuli nimittäin mokattua toi p2 ja rukkiin olis kova hinku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu