Navigaattori

Olen ostanut vm 2006 Primeran ja huomasin että navigaattorin asentaminen tuottaa ongelmia. Lähinnä jos haluaa navigattoorin keskellä tuulilasia. Miten saisi vedettyä johson siististi?
13684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

käytä mielikuvitustasi

Äänestä

Johto kannattaa sitoa kunnolla. Vaikka rautalangalla ration nappuloihin.

Äänestä
  • Minkälaista rautalankaa kannattaa käyttää?

    Äänestä

  • TomTom. kirjoitti:

    Minkälaista rautalankaa kannattaa käyttää?

    Hyvää lankaa saat purkamalla sitä jostain vanhasta ahven´katiskasta

    Äänestä

Hommaa siihen navigaattoriin sellainen muovinen rinkula minkä voi tarralla kiinnittää kojelautaan kuskin vähän oikean puolelle. Maksaa 5 euroa. Mulla tosin tarra ei pitänyt Mersussa koska siinä on nahkaa se kojelaudan yläosa. Porasin reiän sen rinkulan keskelle ja vedin ruuvilla kiinni kojelautaan. On niin halpa että sen voi jättää siihen vaikka auton myykin. On vielä 25 cm lähempänä. Sopi ainakin Tom Tomiin.

Äänestä

  • Nissen Prima kirjoitti:

    Pistosahalla leikkaat rohkeasti koko radion irti panelista.
    Ostat etolasta mustaa plexiä ja leikkaat aukon muotoon.
    Keskelle plexiä teet reiän navikaattoria varten.
    Itse tein yllä olevilla ohjeilla ja nyt pelittää.

    Äänestä

  • asentaja p kirjoitti:

    Pistosahalla leikkaat rohkeasti koko radion irti panelista.
    Ostat etolasta mustaa plexiä ja leikkaat aukon muotoon.
    Keskelle plexiä teet reiän navikaattoria varten.
    Itse tein yllä olevilla ohjeilla ja nyt pelittää.

    En tiedä oikein, haluan radion mutta harkitsen.

    Äänestä

Arat valmistaa Primera P12 malliin LCD näytölle tarkoitettua telinettä, joka tulee suht keskelle kojelautaa.
Sen varmaan pystyy muokkaamaan myös navigaattorille sopivaksi.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=38201

Mulla on navigaattori kojelaudan vasemmassa päässä ja ole ratkaisuun tyytyväinen.
http://www.brodit.com/montering.jsp?anr=803048
http://www.servcat.com/search.asp?search=primera&page=&product=87-803048

Eräs tuttu asensi navigaattorin ratin taakse, siellä kun on tilaa, koska mittaristo on keskellä kojelautaa :-)

Äänestä

Laita se mittariston lasiin. Miinuksena tulee se, että bensamittaria joutuu kurkottelemaan, mutta sitähän nyt ei tartte joka hetki tiirata.

Äänestä
  • Muovi ei kestä navigaattorin painoa.

    Äänestä

  • kokemusta on. kirjoitti:

    Muovi ei kestä navigaattorin painoa.

    Miten te muut olette navigaattorin kiinnityksen ratkaisseet?

    Äänestä

  • Primera 1.6 -06 kirjoitti:

    Miten te muut olette navigaattorin kiinnityksen ratkaisseet?

    On tuulilasin (lähes) oikeassa reunassa orkkistelineessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TomTom. kirjoitti:

Olen ostanut vm 2006 Primeran ja huomasin että navigaattorin asentaminen tuottaa ongelmia. Lähinnä jos haluaa navigattoorin keskellä tuulilasia. Miten saisi vedettyä johson siististi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu