kuuluvuuskartta

testailijat

miksi ihmeessä saunalahden ja elisan kuuluvuuskartat näyttävät aivan eri tavalla 3G alueen? saunalahden kartta ei näytä oikein. monessa paikkaa näyttäisi että alueella ei ole lainkaan 3G:tä ja sitten kun katsoo elisan karttaa niin se näyttää että kyllä siellä on. olen kierrellyt ympäri ja todennut että elisan kartta näyttää oikein. oletteko muut huomanneet saman asian?

3

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siao

      elisa ja saunalahti käyttävät molemmat elisan karttaa, mutta saunalahden sivuilla on elisan antama vanhempi kartta jossa tiedot eivät ole ajantasalla. saunalahden sivuilla olevaa karttaa päivitetään erittäin harvoin ja näin ollen tiedot ovat siellä väärät.

      • daskos

        elisan ja saunalahden kartat eivät pidä paikkaansa sillä minulla on RANDOM-SIM ja olen testaillut operaattoreiden kuuluvuutta sekä huomannut että UMTS päivityksen jälkeen myös kartat näyttävät väärin sillä mm. elisan kuuluvuuskarttaan on merkattu GPRS vaikka alueelle toimii 3G ja kartalla missä on 3G niin onkin vaan oikeasti GPRS. olen ollut yhteydessä asiakaspalveluun ja sanovat sieltä että kaikkia katvealueita ei karttaa ole merkattu vaan kartta voi näyttää 3G:n vaikka todellisuudessa olisi EDGE tai GPRS. sanoivat minulle että jos olen joutunut kartta väärinkäsityksen kohteeksi niin saan irtisanoa sopimuksen kesken kauden.


      • hyvän tekijä
        daskos kirjoitti:

        elisan ja saunalahden kartat eivät pidä paikkaansa sillä minulla on RANDOM-SIM ja olen testaillut operaattoreiden kuuluvuutta sekä huomannut että UMTS päivityksen jälkeen myös kartat näyttävät väärin sillä mm. elisan kuuluvuuskarttaan on merkattu GPRS vaikka alueelle toimii 3G ja kartalla missä on 3G niin onkin vaan oikeasti GPRS. olen ollut yhteydessä asiakaspalveluun ja sanovat sieltä että kaikkia katvealueita ei karttaa ole merkattu vaan kartta voi näyttää 3G:n vaikka todellisuudessa olisi EDGE tai GPRS. sanoivat minulle että jos olen joutunut kartta väärinkäsityksen kohteeksi niin saan irtisanoa sopimuksen kesken kauden.

        minä saunalahden asiakas tein sopimuksen Porin elisa shopetissa 14.2.2010. minulle sanottiin että kotini on 3G alueella ja kun laitoin tikun yhteysohjelmaan niin ruohon vihreä valo paloi tikussa ja nopeus oli 20-40 kbps. asiakaspalvelusta sanottiin että kotini on 2G verkon alueella ja että 3G peiton piiriin on noin 40km. syyksi selvisi että elisa shopitin myyjä oli katsonut kuuluvuuskarttaa joka oli eri kuin asiakaspalvelussa. jos arvon Porin elisa shopetin myyjä sattuu tämän lukemaan niin täyttä sympatiaa et minulta saa, mutta onneksi sain sentään palauttaa tuotteen ja sain rahat takaisin. minä en tehnyt asiasta tutkintapyyntöä kuluttajasuojaan, mutta joku varmasti tekee jos tälläinen jatkuu ja silloin operaattori on korvaus velvollinen enemmän kuin vain pelkän sopimuksen purkamisen arvosta sillä asiakasta kusetetaan rankemmalla kädellä jos se kaikkein tärkein mokkula yhteyden motiivi eli KUULUVUUS ei ole luvatun kaltainen ja kun minulle luvattiin että kotonani on 3G niin silloin on tapahtunut palvelussa virhe ja tällöin asiakkaalla on oikeus korvauksiin kuluttajaehtojen mukaan.

        " mikäli tuote viivästyy ja ei ole luvatun kaltainen tahon tai operaattorin toimesta on asiakkaalla oikeus saada korvauksia"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14443
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe