olemme olleet 55vuotta yhdessä vaimoni joutui laitoshoitoon näiden vuosienkin jälkeen sitä vain ikävöi!
ikävä
ikävä
15497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
rakastaa niin ikävöi aina silti, mutta ei niin fiksu ja ihana sinne ikinä joutuisi.
onhan niitä syitä, sairauksia, fyysisiä jne... Voimia!
jos ihminen on ollut 55 vuotta naimisissa, niin äkkiä arveltuna iäkkäistä ihmisistä kyse. Olet varmasti itse, niin nuori ihminen, että sen vuoksi kommenttisi tosi lapsellinen!
tosi huonolla mielialalla ja luin äkkiseltään tuon provoksi, kun niitä on täällä yleensä paljon..
vaikka olisi kuinka provo, niin kannattaa kuitenkin aina miettiä, mitä täällä vastailee. Jos tämän aloittanut on lukenut "ajatuksesi" hänen rakkaastaan, niin mitähän luulet, onko se tuonut mielihyvää vai mielipahaa?
Tämä ei ole mitään jeesustelua, mutta hieman harkintakykyä!
jokainen kuitenkin tuntee ajatukseni ja tietää mistä kyse vastauksessani, noin muuten allekirjoitan.
ei alzhaimer tauti katso onko viksu tai ei.
olen 73v eihän ikä vie niitä tunteita mihinkään enkä näe siinä mitään lapsellista.
Ei saa jäädä tuleen makaamaan nyt alat bodaamaan !
treenata pitää juu. Ei bodaaminen kiinnosta. Pari-kolme kertaa viikossa korkeintaan painoja enää nostan. Muita "lajitreenejä" ollut kesällä enemmän, mutta se on sinkulle ihan hyvä jos jotain aktiivisia harrastuksia. Parisuhteessa kaikki muuttuu luonnostaan, kun ei mistään ammatista kyse..
eihän vain joku noin vakavalla asialla leiki täällä ?
Miksi hän ei voisi / saisi tänne kirjoittaa siinä kun nuoremmatkin ? Älä ole aina syyttämässä.
niin kannattelevaa, kuin ihana ja rakas puoliso vielä elämän"ehtoo" puolellakin. Onhan ihanaa, kun on oma turvallinen puoliso olemassa, joka käy katsomassa, on olemassa sekä rakastaa.
Nämä vanhukset ovat onnellisia -ellei muistisairaus ole heitä heikentänyt. Molemmat saavat nauttia -sen "aidon" rakkauden voi aistia.
Ja sitten on valitettavasti myös niitä, jotka ovat eläneet hyvin huonoissa parisuhteissa -toiselle, alisteisesti, salaten jotain, petettyinä. Ja yksin. Tuollaiset itkut ovat aika riipaisevia :((
Tämä asia on kuitenkin aika moniselitteinen -mutta aloittajalle nauti elämästäsi ja rakasta puolisoasi.
sinulla on empatiaa joka näyttää monelta vastaajalta puuttuvan minäkin halusin vain saada vertaistukea tuli vastauksia joilla ei ole vielä tarpeeksi elämän kokomusta,vuosien mittaanhan tunteet vain syvenee,jos on syventyäkseen
ihmisen on ikävä toisen luo