Jarrujen vinkuminen ja rahina

Olenko ainoa jota tuon uuden Corollan takajarrujen vinkuminen, rahina ja kuumeneminen vaivaa? Huolloissa vaivasta ei näköjään pääse eroon. En tiedä onko syy huonossa autossa vai ammattitaidottomassa merkkihuollossa?

50tkm vaiva on kestänyt mutta syksyllä kun lompakko antaa myöten vaiva siirtyy vaihdokkiriviin.
61478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pitänee ostaa joku peli jossa on klunnolliset levy-jarrut joka puolella.
Ei nuo rumput enää ole tätäpäivää.

Äänestä
  • Ja mitä vuosimallia?

    Äänestä

  • Suomen olosuhteissa rumpujarrut takana on parempi valinta. Levyjarrut ovat paljon alttiimpia kuralle, jäälle, pölylle ja lumelle.
    Levyjarrut ovat myös herkkiä "kantamaan" eli vikisemään ja kuumenemaan. Sanon näin kokemuksesta: menossa on kolmas auto peräkkkäin, jossa on levyjarrut takanakin. Aikaisemmissa autoissa oli rummut takana, eikä yhdessäkään mitään ongelmia jarrujen suhteen.

    Äänestä

  • joo ja itselläni nuo levyt ovat kertakäyttö kamaa, toiset menossa ja vehkeellä ajettu 40 tkm. Tärinä jarrutettaessa loppui vasta levyjen vaihdon jälkeen. Edellisessä oli muuten sama juttu.

    Äänestä

  • Onni kirjoitti:

    Ja mitä vuosimallia?

    On -02 uuskorinen britti-hb. Eikä toista tule. Mutta Astra tai Golf tulee.

    Äänestä

  • masi kirjoitti:

    joo ja itselläni nuo levyt ovat kertakäyttö kamaa, toiset menossa ja vehkeellä ajettu 40 tkm. Tärinä jarrutettaessa loppui vasta levyjen vaihdon jälkeen. Edellisessä oli muuten sama juttu.

    Kuulemma japskeissa ollut muissakin merkkeissä huonot levyt.Alihankkija sorvannut ne jostakin räkäraudasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt corollakuski kirjoitti:

Olenko ainoa jota tuon uuden Corollan takajarrujen vinkuminen, rahina ja kuumeneminen vaivaa? Huolloissa vaivasta ei näköjään pääse eroon. En tiedä onko syy huonossa autossa vai ammattitaidottomassa merkkihuollossa?

50tkm vaiva on kestänyt mutta syksyllä kun lompakko antaa myöten vaiva siirtyy vaihdokkiriviin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu