Lipicassa käyneitä?

eka kertaa Sloveniaa

Olen lähdössä (mahdollisesti) lokakuun puolessavälissä Lipican hevoskeskukseen ratsastusmatkalle. Onko käyneitä? Jos, niin millaista oli? Minkälaista tuo seutu ylipäätään on? Lokakuu ei liene enää vilkkainta turistisesonkia. Minkä hintaista siellä on autonvuokraus? Jos esim.ottaisi Llubljanan kentältä auton.

2

1170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juna + bussi

      Ljubljanasta (kaupungista); Juna Ljubljana 5.53 - Divača (tulo) 7:35 jatkoyhteys bussilla Divača 8:21 - Lipica tulo 8:34.

      Tai sitten juna taksi, esim. juna Ljubljana 8:08 - Divača (tulo) 9:50 taksi 10km.

    • heppalaiset

      Kävimme yhtenä päivänä katselemassa Lipican touhuja, mutta emme ratsastaneet.
      Lipica on pieni kylä keskellä metsiä ja niittyjä. Onhan siellä kylpylä ja kasino, mutta jos ehditte tai haluatte sieltä jonnekin käymään, auto voisi olla kiva.
      Sloveniassa etäisyydet ovat niin pieniä, että muutaman tunnin reissulla olette jo nähneet esim. Slovenian rannikon, 47 km. Slovenia on muutenkin hieno kokemus, suosittelen ympärille katselua ja esim. Ljubljanassakin kiertelyä.

      Hevosihmisille paikka on varmaan paratiisi - tosi hienoja hevosia!

      Autovuokraamoja on monenlaisia. Varausmaksu kannattaa selvittää etukäteen. Meidän varauksessamme ei sellaisesta puhuttu, joten 800 euron takuusumma varauksena luottotililtä tuli ikävänä yllätyksenä. Varaus tililtä poistettiin, kun palautimme auton eikä siihen ollut tullut lommoja, mutta matkan ajan raha oli varattuna eli ei-käytettävissä. Oli pakko nostaa luottorajaa kesken matkan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11089
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      155
      10308
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      183
      6499
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      49
      5574
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4364
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      67
      4044
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3604
    Aihe