Kulkeva sdi cordoba

Mikä vikana kun mulla -03 sdi cordoba ottaa mittariin 180 ja kierrokset on 4500rpm? Onko siitä kierrosrajoitin jäänyt tehtaalla pois, auto on uusi cordoban malli? Vastaako takuu jos kierrätän koneen rikki? Autolla on ajettu 17000km
2976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

1.6D otti aikoinaan kierroksia 5000-5500rpm. 1.9D ottaa 4500-5000rpm. Sdi:stä en muuten tiedä mutta alakerta on jotakuinkin sama kuin 1.9D:ssä mikä on taas johdettu 1.6D/TD:stä. Kansi ja pumppu sdi:ssä on todennäköisesti eri kuin vanhemmissa. Et sinä sitä liikaa kierrätä, nopeusmittari voi vaan näyttää liikaa. Näin luulisin.

Äänestä

Itselläni on viimeisiä valmistettuja edellisen korimallin SDI Cordoba, käyttöönotettu -03.
Saman 180 km/h olen saanut mittariin ja kone on pienemmillä vaihteilla valmis kiertämään mittarin punaiselle alueelle (yli 4800 rpm). Rajoitinta ei tunnu olevan olemassakaan. Nopeusmittari näyttää tietysti liikaa, luultavasti tuossa nopeudessa se on 10 km/h. Harvassa autossa yleensäkään on tarkka mittari, tehdasasetuksissa on yleensä satasen nopeudessa 5 km/h heitto jo tarkoituksella valmiina. Mutta siltikään ei kulkuhaluissa ole valittamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erkki kirjoitti:

Mikä vikana kun mulla -03 sdi cordoba ottaa mittariin 180 ja kierrokset on 4500rpm? Onko siitä kierrosrajoitin jäänyt tehtaalla pois, auto on uusi cordoban malli? Vastaako takuu jos kierrätän koneen rikki? Autolla on ajettu 17000km

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu