Almeria

Kaipuu Espanjaan...

Päädyin Espanjan kiertomatkallani sattumalta pariksi päiväksi Välimeren rannalle Almeria nimiseen kaupunkiin ja viihdyin siellä erittäin hyvin. Pidin erityisesti siitä, että Almeriassa ei ollut samanlaista massaturismia kuin aurinkorannikolla. Kaupunki oli muutenkin siisti ja kaikinpuolin mukava mielestäni.

Onko kukaan muu lomaillut Almeriassa? Suunnittelen itse nyt pidempää reissua Almeriaan, joten olisi mukava kuulla kokemuksia ja vinkkejä mitä Almeriassa ja lähialueella kannattaa nähdä ja tehdä!

Yhden hyvän artikkelin Almeriasta löysin netistä, se kannattaa muidenkin lukea: http://www.matkaideoita.com/almeria.html

3

4927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapas-Papa

      Almerian kaupungin kupeessa on viihtyisä Cabo de Gata-Nijarin luonnonpuisto. Puisto on erinomainen patikointikohde etenkin talvikuukausina. Suomenkieliset reittiselostukset, kartat, GPS-välipisteet, ajo-ohjeet ja tiekartat löytyvät täältä:
      http://www.topwalks.net/fi/cabo_gata_nijar.htm
      Sivusto esittelee puiston myös slideshow-esityksin ja valokuvin.

      Cabo de Gata-Nijarin puisto on monella tapaa erityinen. Ensinnäkin reitit kulkevat aivan rannan tuntumassa ja toisekseen alueen kasvisto on aivan erityinen. Monet tämän alueen lajit kukkivat marras-tammikuussa, mikä tekee alueesta ainutlaatuisen talvikohteen. Suositeltava ajankohta patikointiin Cabo de Gata-Nijarin luonnonpuistossa on marras-maaliskuu. Toki hienoa sesonkia riittää kesäkuun alkuun asti. Sitten alkaa olla hot, hot, hot.

      Myös osa Sierra Nevadan kansallispuistosta on Almerian provinssin alueella. Myös siellä on hienoja kävelyreittejä. Sierra Nevadan reitit ovat korkealla, joten sinne kannattaa mennä patikoimaan kesäkuukausina. Paras sesonki on toukokuusta lokakuulle.

    • zorroperro

      ja viihdyin myös oikein hyvin keväällä 2004. Olin Almerian länsi puolella Roquetas de Marin alueella
      jonne on tietääkseni rakennettu aika tavalla viime vuosina - olen jopa seurannut alueen asuntojen
      hintakehitystä ja havainnut hintojen tulleen aika tavalla alas. Vielä sen verran asumisesta, että ko.
      alueella näyttää olevan esim. kattohuoneistoja joihin kuuluu uima-allas. Tuolla Roquetas-Almerimar
      alueella on myös viihtyisiä golf-viheriöitä ja taitaapa siintää myös lumihuippuiset vuoret.

      Ihastuin myös moderniin ja historialliseen Almerian satamakaupunkiin, jossa oli leppoisa tunnelma vanhoilla rinteeseen rakennetuilla kauppakujilla.
      Almerian alueella on mikroilmasto ja viljelyskulttuuri (tunnettua tomaatinkasvatus aluetta). Rehdit
      alueen asukkaat elävät pisimpään espanjassa.

    • 24-v

      Niistä reservatioista en tiedä mutta itse kaupunki on varsin rauhallisen tuntuinen.
      Pari päivää menee mukavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe