Onko tää ihan luvallinen käytäntö ettei husulta saa pullopantteja rahana lainkaan vaan ne pitää käyttää husun kaupassa? Tuntuu aika hölmöltä kun se on muutenkin kylän kallein kauppa...
Husun kaupan pullonpalautus
AH18
191609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
..ei oo ikinä noudatettu hyviä kauppiastapoja - tiedä sitten tapojen laillisuudesta? Kylän kallein kauppa joka tapauksessa.
ei oo pakko käydä,eikös?
jos on kallis,menee s-markettiin,kanuunaan tai muualle,millä kuvittelette yrittäjän pärjäävän isoille ketjuille?kyläkaupat kuolemassa juuri sen takia että ajatte marketteihin,vuosien päästä valitatte kun muutama jäljellä ja ette saa omasta kylästä ostoksia tehtyä.
Lieneekö "satsi-kun-ostat" -kytkykauppatarjouksetkaan ihan hyvän kauppiastavan saatikka lain mukaisia???
Tuossa tietoa: http://yle.fi/alueet/kymenlaakso/2009/11/aiman_kaki_miksi_pullopantista_maksettiin_liian_vahan_1184007.html
Ote tekstistä
Voiko myyjä vaatia, että asiakas ostaa sillä pullonpalautushinnalla jotain siitä kaupasta vai onko hänen annettava koko raha, jos asiakas niin haluaa?
- Tämmöistä ostopakkoa ei lainsäädäntö tunne. Jos pullonpalauttaja pyytää, niin kyllä se on rahana annettava.
Mikä lainsäädäntö tätä säätelee?
- Päälainsäädäntö on jätelaissa. Jätelain nojalla on annettu myös valtioneuvoston asetus eräiden juomapakkausten palautusjärjestelmästä, jossa pantin määrät on esimerkiksi säädetty. Ja tuotteen vastuu, koko systeemi on tässä jätelaissa, johon tämä pullonpalautuskin kuuluu. Käytännössä se on tuottajan velvollisuus kerätä tuottamansa pakkaukset pois markkinoilta.
Kannattaisi M-kauppiaan tutustua jätelakiin.
sielä haisekin aina pilatukala tai daamipilut, meitii tölki ja pulot ei kelepa, liha vanha ja paha.
Tyylillään kukin.
kilpailijat haukkuu täällä husun kauppaa....säälittävää!
Kuka nyt edes haluaisi pullopantit rahana?
Mitä niillä hiluilla edes tekisi?
Ei fiksu ihminen pulloja kotiinsa keräile, vaan jos Husulta ostaa pantillisia virvoitusjuomia, niin samalla käynnillä voi palauttaa tyhjät pullot.
Ostopakkoa ei kuuluisi olla, mutta suosittelisin kuitenkin viemään isommat erät "isompaan liikkeeseen". Pitäisihän sen verran järjenkin sanoa, ettei pieni liike pysty pullonkerääjien pulloja jätesäkkikaupalla vastaanottamaan.
Kuka on puhunut jätesäkkikuormista? Omat lapseni aikanaan olisivat halunneet muutamasta löydetystä pullosta rahan mutta ei käynyt. Käskettiin ostamaan tikkaria ja lapset selittivät, että säästävät rahaa legolinnaan. Mutta ei onnistunut ei! Lapset sanoivat vielä ettei ole edes karkkipäivä.... mutta kuulemma muutaman tikkarin voi syödä vaikkei ole karkkipäivä...
Vanhempina teitä kiinnostaa lasten harrastukset. Antakaa lasten kerätä pulloja, mutta auttakaa heitä sen verran, että viette ne yhdessä sinne "isoon liikkeeseen", jookos?
Voi hyvänen aika! Jos lapsi löytää läheltä kauppaa pari tyhjää pulloa niin kai hänen pitäisi voida viedä ne läheiseen kauppaa ja saada niistä raha! JOOKOS?
Viekää keskustan liikkeisiin, missä muutenkin teette päivittäiset ostoksenne.
itse kauppias vastannut tähän viestiin,hinta ratkaisee,ainakin tässä perheessä.
Ajattelin kysellä harjoittelujaksolleni töitä ko. kaupasta, onko kellään kokemuksia?
Minullelle asiakkaana merkitsee se, että on olemassa lähikauppa. Joskus me kaikki vanhetaan ja silloin lähikauppasta tulee viimeistään kullan arvoinen eli hinta ei todellakaan meidän perheessä ratkaise, vaan on oltava hieman kaukonäköisempi. Kantakaa te rahanne Lindliin, minä ostan lähempää.
Itsekin arvostan lähikauppoja, mutta heidänkin pitää toimia hyvän kauppatavan mukaisesti.
Jos esim lapsi ostaa kaupasta pantillisen limsan ja palauttaa pullon niin pitäisi saada rahat käteen! Ihan periaatteellinen asia!
Ps. mekään emme ole pullonkerääjiä vaan niitä tulee kaupan mukana
Erittäin ekologista lähteä paria pulloa varta vasten viemään keskustaan! ÄLY hoi!
No eikös se ollut jo 80-luvulla Oivankin aikoihin ettei myynyt postimerkkejä, kun niistä ei voinut välistä vetää siihen aikaan... Vai muistanko väärin ???
..nappiin. Paljon muutakin muisteltavaa olis, muttei niistä viitti kirjoitella...