ja vähitellen kaikki yhdessä.
Jukka Kemppinen on suomalainen professori, dosentti, filosofian tohtori, varatuomari, kirjailija ja suomentaja. Kemppinen on informaatio- ja teknologiaoikeuden professori Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa. Hän on johtava tutkija Helsingin yliopiston ja Teknillisen korkeakoulun tietotekniikan tutkimuslaitoksessa ja Helsingin yliopiston oikeustieteen dosentti.
Mitä sanoo nyt Kemppinen? Hänkin on muuttanut kantansa ruotsin kieleen: ”Olen nyt näkevinäni kaksi eri asiaa. Toinen on suhtautuminen ruotsin kieleen. Se on tietenkin jokaisen oma asia. Toinen on ruotsin kielen opettaminen peruskoulussa ja lukiossa pakollisena. Se ei ole jokaisen oma asia, vaan poliittinen ratkaisu. Ilmoitan täten muuttaneeni mielipiteeni. Pakkoruotsiin ei ole perusteita. Valinnaiseen tietenkin on."
Toinen suomalainen intellektuelli on Osmo Soininvaara. Hänkin on kääntänyt takkinsa, eikä pidä järkevänä pakkoruotsia. Näin kirjoittaa Osmo: ”Keskustelun runsaus ja aggressiivisuus osoittaa, että kysymys pakkoruotsista on tulehtunut. Koska omaa kantaani asiaan on pidetty tunnettuna, ehkä on hyvä, että kerron sen itse. On sanottu, että pakkoruotsi olisi perustuslakikysymys. Ei se voi sitä olla, koska ennen peruskoulu-uudistusta ei jokainen oppilas lukenut ruotsia.
Jos katsomme oikeudeksemme pakottaa oppilaat lukemaan heille vähemmän tarpeellista ainetta yleisen edun nimissä, pakottaisimme satatuhatta peruskoululaista vaihtamaan ruotsin venäjään. Minun elinaikanani ruotsinkielen tarve on vähentynyt olennaisesti. Kun emme opeta ihmisiä menneisyyttä emmekä edes nykyisyyttä vaan tulevaisuutta ajatellen, uskoisin, että useimmille ruotsinkielen osaamisen merkitys vain vähenee. Ilmoitin muuttaneeni kantaani sunnuntaiaukiolossa lähinnä siksi, ettei hävittyjä sotia kannata jatkaa. Tämä kannattaisi kielivähemmistön oikeuksien puolustajienkin ymmärtää. Nouseva sukupolvi, joka jossain vaiheessa astuu valtaan, inhoaa pakkoruotsia niin paljon, että lakkauttaa sen aivan varmasti.
Näin tulee poistumaan ruotsinkielisten ylisuuret kielikiintiöt yliopistoihin ja laajat muut etuoikeudet - YKSI KERRALLAAN!
Ilman väkivaltaa -Yksi kerrallaan
2
282
Vastaukset 2
- Nyt se on tehty
Nyt se on tehty, rkp:n suurin tabu eli sensuuri , pakkoruotsi keskustelun kieltäminen , on murrettu!
Keskustelu nousee nyt julkisuuteen tavalla , joka on rkp:lle myrkkyä !
RKP:n Magma joutui lähtemään pesästään liikkeelle ja tulemaan julkisuuteen, joka tarkoittaa että pakkoruotsi asiassa käy kuten maahanmuutossa, kaikki keskustelu sataa perussuomalaisten laariin ja pakkoruotsin poistamiseen!
Magma ampuu itseään nilkkaan paljastamalla että pakkoruotsi pysyy todellakin enää vain poliittisen eliitin tuella, jota säätiöt voitelevat, vastoin kansalaisten tahtoa! - Paula W
EK:n koulutusjohtaja Markku Koponen
- Keskustelua ruotsin kielen asemasta käydään varmasti osaksi suurten kustannusten takia, Koponen sanoo.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/09/ek_vahemman_ruotsia_enemman_venajaa_1949041.html?origin=rss
Erittäin hyvä keskustelu, jossa tuli esille kaikki ne ruotsinkielisen puolen puolitotuudet ja valheet ja liikuttavan itsekäs asenne. Tuli ihan paha olo kuunnellessa.
Tämä tulisi jokaisen suomalaisen kuunnella!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571470Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 65791
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus61699- 46665
- 51652
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568- 76566