tietoa hotellista

malesiaan

Kertoilkaahan te jotka olette käyneet Langkawilla hotellissa Federal Villa beach resort, millainen hotelli jne.

5

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zatzat

      Pääsääntöisesti voi ajatella, että Langkawin kaikki isommat hotellit ovat ihan mukiinmeneviä. Laatutaso on yleisesti ainakin vaatimatonta parempi ja skaala päättyy sitten loistoluokkaan. Perusmukavuudet löytyvät kaikista. Sitten tulevat ne omat tarpeet, halut ja toiveet - ja mitä niiden toteutumisesta on valmis maksamaan. Yksi etsii vain yöpymispaikkaa, toinen taas haluaa laadukkaita palveluja jne. Jotkut hotellit ovat brittien, jotkut saksalaisten, jotkut venäläisten, jotkut aasialaisten "miehittämiä". Entä sitten sijainti? Lomalaisten keskellä, lähellä jonkinlaista keskusta, tai täydessä rauhassa reuna-alueilla? Valinnan mahdollisuuksia riittää - ja erilaisia hintoja.
      Omaa kokemusta kysymästäsi hotellista ei ole, mutta valistunut arvaukseni on, että sinne vaan, jos hinta ja sijainti ovat sopivat. Aamiaiset yms. saa edullisesti kyllä muualtakin, jos hotellin tarjonta ei miellytä. Ja taas muut ateriat syödään ehdottomasti "kylillä". Sen verran on hupihintaan herkkuja tarjolla.

    • Gerbera10

      Kyseisessä hotellissa en ole yöpynyt, mutta aivan viereissä kylläkin muutaman yön viime talvena.En voi sanoa, että olisi mitenkään kovin houkutteleva, mutta tämä vain oma mielipiteeni.Ylipäänsä Pantai Tengahin ranta-alue ei ole parasta Langkawia. Jos olet menossa muutamaksi yöksi, niin varmasti ok, mutta parin viikon pakettimatka, niin miettisin uudelleen kohdetta.

      • perustelukeiju

        mikä alueesta tekee ei-houkuttelevan? tai ei-parasta-langkawia'n?


      • zatzat
        perustelukeiju kirjoitti:

        mikä alueesta tekee ei-houkuttelevan? tai ei-parasta-langkawia'n?

        Langkawi on lomasaari. Lomasaarella on luonnollisesti lomailijoita, joita myös turisteiksi kutsutaan. Lomailijat yleensä asuvat tietyillä alueilla, joille sitten heille suunnitellut palvelutkin kohdentuvat. Näin todennäköisesti syntyy termi turistirysä. Ja tämä on toisille kauhistus. Loma-alueilla kun on useita kansallisuuksia lomailemassa ja useat kulttuurit ja tavat sekaantuvat eikä enää tiedä, mikä on paikallista ja mikä ei. Tämä lienee se yleisin syy arvosteluun samoin kuin yleinen hälinä ja lomalainen elämäntapa. Olo tuntuu epävarmalta ja siten hieman negatiiviselta. "Emmää tänne asti oo lentäny ryssiä kattomaan", oli eräskin Suomen takamailta tullut kuulemma Berjyan aulassa todennut ja vaatinut hotellin vaihtoa. Makuja, mielitekoja ja mielihaluja on monenlaisia. Tengahin ja Cenangin alueilla on ihmisiä ja ravintoloita, rantoja ja aktiviteetteja. Sopii toisille, toisille taas ei. Jos haluaa idealistiselle luontomatkalle pois ns. sivistyksen parista ns. paikallisten seuraan, Langkawi ei todellakaan ole se paras vaihtoehto. Mutta jos haluaa hyvää ruokaa ja palvelua ja lämmintä säätä niin sinne vaan.


      • Gerbera10
        perustelukeiju kirjoitti:

        mikä alueesta tekee ei-houkuttelevan? tai ei-parasta-langkawia'n?

        Pahoittelut, että en tarkentanut tai perustellut kirjoittamaani, mut omasta mielestäni juuri Pantai Cenangin ja Pantai Tengahin rannat olivat kyllä huonoimmat. Hieman roskaisetkin. Tosin ylipäänsä Langkawin rannat olivat itselleni kyllä pettymys. Esim. pohjoisessa oleva Tanjung Rhu on huomattavasti kauniimpi sekä Burau Bayn ranta-alue. Mutta nämähän ovat vain ihan mielipide asioita, kuka tykkää mistäkin. Langkawi oli mukava saari käydä kerran, mutta luultavasti toistamiseen en sinne lomalle lähde. Malesiaan kyllä muualle mielellänikin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      132
      1880
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1629
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      79
      1470
    5. 78
      1451
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1166
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      68
      1029
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1007
    Aihe