Puhelin sanoo joskus, että lähettämäni kuvaviesti voi olla liian iso vastaanottajalle. Silti viesti lähtee. Voinko mistään nähdä saako vastaanottaja viestiä vai häviääkö se vain jonnekkin bittiavaruuteen. Eikö puh ole niin viisas, että jättäisi lähettämättä vietsin jota ei voida vastaanottaa?
Liian iso kuva
lähettää
6335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minun kännykkäni pienentää automaattisesti kuvan, jos se on liian iso. Kun lisään kuvan multimedia viestiin,
Minulla ei kerro, se vain lähettää kuvan ja ennen sitä sanoo, että ehkä ei mene perille.
Eli maksan viestistä, joka ehkä menee perille, ehkä ei mene?
Minulla on muuten multimedia viestien asetuksissa kuvankoko kohta, josta voin valita kuvan koon.
kaikissa nokiakän pitäis automaattisesti pienentää kuvakokoa lähetyshetkellä jos on liian suuri,kokeile vaihtaa kuvakokoa ensin ihan pieneks sit siltä väliltä ja suureks niin näeat miten se reagoi,se vaan varottaa että vastaanottaja ei ehkä voi ottaa sitä vastaan, mistään et tiedä onko se menny sen puhelimeen kuvana vai pelkkänä ilmotuksena että tiedostoa ei ole/ei voi avata tms.Vanhimpiin kännyihin lähetetyt mp tiedostot eii kyllä mene läpi ainaka videona,
eikä puhelin iloita, että sitä tekisi itsestäänkään...
Luulisin, että operaattorilta tulee tavallinen tekstiviesti vastaanottajalle siitä, että hänelle olisi multimediaviesti odottamassa, mutta koska vastaanottajan puhelin ei tue sen tyyppistä multimediaviestiä, laittaa operaattori linkin tekstiviestiinsä että vastaanottaja voi katsoa multimediaviestinsä netistä annetun linkin avulla. Näin ainakin minulle Elisa tuolloin lähetti viestiä, kun minulla oli käytössä Nokia 3310, joka oli siis yksivärinäyttöinen puhelin, ja sain multimediaviestin, jota en voinut tuolla 3310:llä katsoa.